11 C
Pécs
szerda, november 27, 2024
KezdőlapPécs AktuálSzéklettel gyógyítanak a klinikán

Széklettel gyógyítanak a klinikán

A kórházakban ötször-tízszer többen betegednek meg a Clostridium baktériumtól, mint odahaza. A betegség már elérte a pécsi gyógyító intézményeket is. Antibiotikumok okozzák a baj.

A Clostridium baktérium hasmenéssel, lázzal, hányással járó betegséget okoz. A fertőzés antibiotikumos kezelés mellékhatása. Az összes megbetegedés alig 10-20 százaléka köthető az otthon beszedett antibiotikumokhoz, a többit a kórházakban kapott gyógyszeres kezelések okozzák. Leginkább a 65 év felettiek, a cukorbetegek, a bélproblémákkal küzdő betegek érintettek. A kockázatot növeli a hosszabb kórházi ápolási idő is.

Dr. Kiss Gabriella, a Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének járványügyi osztályvezetője közölte: a kórházakban észlelik a legtöbb megbetegedést, Baranyában tavaly 270 bejelentett eset volt.

A baktériumot újra megkaphatja a beteg, és egyre súlyosabbak lehetnek a tünetek. Akár másfél hónapig is eltarthat, s a bélflórát teljesen elpusztítja.

Dr. Nemes Zsuzsanna, a pécsi belgyógyászati klinika infektológusa közölte: enyhe esetekben vizes hasmenése van betegeknek hasi fájdalommal, láz nélkül. De magas láz is kialakulhat hányással kiegészülve, és véres lehet a széklet is.

Mivel rendkívül agresszív, ezért a gyógyítása is különleges módot igényel; a legújabb módszert most vezetik be a klinikán: a külföldön bevált, úgynevezett széklet-transzplantáció során egy közeli hozzátartozótól vesznek székletmintát, majd azt kapja meg beteg. A páciens vékonybelébe így bejuttatott baktériumflóra segíti a belek regenerálódását, és gátolja a további fertőzést.

Az utóbbi években Európában és Amerikában is egyre nagyobb gondot okoz ez a fertőzés. Ennek oka, hogy egyre inkább elterjedtek az antibiotikumok, és sokszor a betegek maguk is beszedik a gyógyszereket. A könnyelműség sokszor vezet fertőzéshez – mondja a járványügyi szakember.

Egyébként nemcsak az betegedhet meg, aki antibiotikumot szed, hanem az is, aki fertőzött tárggyal érintkezik, éppen ezrét ennek a betegségnek a megelőzésében is nagyon fontos a higiénia szabályok betartása.

Más gyógyszer is megoldás lehet

Dr. Princz János háziorvos szerint meg lehet előzni a betegséget az antibiotikumok mellé adott probiotikumokkal, vagy a gyógyszer megválasztásával, így ugyanis kivédhető a rendkívül kellemetlen mellékhatás. Ő éppen ezért fokozottan mérlegeli, mit ír fel a betegnek.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő