Bruttó Nemzeti Boldogság – március 20-a hivatalosan is a boldogság világnapja.
Napsütés, munkahely és barátok – a boldog élethez szükséges „kellékek”. Legalábbis a Pécs TV rögtönzött közvélemény-kutatása szerint. A megkérdezettek ugyanis ezt a három elemet sorolták fel a leggyakrabban. Március 20-a a boldogság világnapja. Az ENSZ határozata értelmében idén tartották először.
– A pesszimizmus benne van a magyar nyelvben. Bármi jó történik, azt mondjuk: Nem semmi! Letagadjuk a semmit, annak a tagadását – mondja Káplár Mátyás pszichológus. Valójában a magyarságban, a magyar kultúrában benne van ez a hozzáállás. Mindig, még a legjobb dolgokban is megtaláljuk, mi az, ami miatt szomorúak lehetünk – tette hozzá Káplár Mátyás.
Egy 25 országot érintő felmérés szerint a magyarok 42 százaléka pesszimista. Ezzel az eredménnyel az élen végeztünk. Ugyanakkor például régiónkban a lengyelek 16, a csehek mindössze 14 százaléka gondolja azt, hogy sorsa rosszabbra fordulhat.
A Bruttó Nemzeti Boldogság fogalmát Bhután királya találta ki pár évtizede, mert a legenda szerint fogalma sem volt arról, hogy mi az a GDP. Találmánya mára önálló életre kelt, és világméreteket öltött.
Az ENSZ Közgyűlése ugyanis 2012 júniusában nyilvánította a boldogság nemzetközi napjává március 20-át. Konszenzussal elfogadott határozatában a közgyűlés hangsúlyozta, hogy a boldogság keresése az emberi lét egyik alapvető célja. A dokumentum egyben felszólította az ENSZ tagországait, hogy megfelelő módon ünnepeljék március 20-án a boldogság napját, mindenekelőtt az oktatásban.
Pécsett, az Illyés Gyula Általános Iskolában jegyek helyett mosolygós arcokat kaptak a gyerekek a világnapon. A jókedv amúgy nem csak a mai napra szólt.
Az ENSZ naptárában már 120 nemzetközi vagy világnap szerepel. Március 20-án egyébként nemcsak a boldogságot, hanem a francia nyelvű népeket is ünnepeljük.