A Pécsi Tudományegyetem (PTE) szenátusa csütörtöki ülésén elfogadta a gazdasági tervet, amely egyértelműen a takarékosság, a rendelkezésre álló erőforrások még eredményesebb kihasználása jegyében készült.
Az egyetem legmagasabb döntéshozó szerve által elfogadott tervből kiderül, hogy a 2013. évi gazdálkodást nagymértékben meghatározza és keretek közé szorítja az eredeti költségvetési támogatás drasztikus mértékű, 26,8%-os csökkenése.
Az elvonások az oktatási területet sújtják leginkább, azonban az egészségügy alulfinanszírozottsága miatt folyamatosan keletkezik és halmozódik az adósságállomány.
– Mivel a költségvetési támogatás visszaesését a saját bevételek változása várhatóan nem lesz képes ellensúlyozni, a PTE gazdálkodási mozgástere tovább szűkül, és a nehéz gazdasági helyzethez való alkalmazkodás csak a szükséges hatékonyságnövelő intézkedések meghozatalával képzelhető el – közölte Kottász Gergő, a PTE szóvivője.
2013-ban ezért kiemelt jelentőséget kap a kiegészítő források bevonása pályázatok, sikeres programok és lobbi-tevékenység révén.
Információink szerint a megszorítások akár létszámleépítést is hozhatnak, egyelőre kérdés, hogy mikor, és milyen mértékű elbocsátás lehet. Amennyiben erre sor kerül, akkor azt a szenátusi jóváhagyással lehet csak megtenni. Az intézkedésekre ugyanakkor hatással van az is, hogy a PTE 50 nyugdíjas dolgozójának kérte a továbbfoglalkoztatását, ám még ezt nem hagyta jóvá az illetékes tárca.
A megvonások mellett viszont bizakodásra adhat okot, hogy a PTE 2016-ig megszerezte a kutatóegyetemi minősítést, ami közel 670 millió forintos állami támogatást hoz magával. Így újabb hazai és nemzetközi pályázati lehetőségek nyílnak meg az egyetem előtt.