8 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálIngyen lenne, mégsem adnak

Ingyen lenne, mégsem adnak

Komoly gondot jelent a pécsi civil szervezeteknek, hogy az adózók alig negyven százaléka törődik az egy százalékos felajánlásokkal a városban. A bevételek pár tízezer forinttól húszmillióig is terjedhetnek szervezetenként, ám kaphatnák a duplájukat is.

– Nekünk a fennmaradásunkat jelenti minden évben a személyi jövedelemadó egy százalékaiból befolyó pénz. Ha ez nem lenne, nem tudnánk ennyi állatot befogadni, és megszűnnének a gyermekprogramjaink is – érzékelteti Farkas Tamás elnök, mennyire is fontos a Misina Állatmenhelynek az „adakozás” ezen formája.

Velük együtt a beteg gyermekekért dolgozó Szemem Fénye Alapítvány is rászorul a pénzre. A Gyura Barbara vezette szervezet tavaly 18 millió forintot, teljes költségvetése közel ötödét kapta meg az adóhivataltól.

– Gyermekbeteg-szállító autóink havonta több ezer kilométert futnak, így fenntartásuk folyamatos költségeket jelent, de a Dóri Ház üzemeltetése is milliós tétel. Ahhoz, hogy működni tudjunk, havi ötmillió forintra van szükségünk – mondja az alapítvány munkatársa.

E két szervezet azonban még mindig kitüntetett helyzetben van Pécsett, mert hozzájuk érkezik a legtöbb támogatás. A megyében egyébként számítások szerint körülbelül 200 millió forint jön össze az egy százalékos felajánlásokból.

A Pécsi Állatkert például csak egymilliót kapott tavaly, miközben 130-140 millió forintból gazdálkodnak évente.

– Ez a kevés is nagy segítség azonban, mert minden forint számít. Ha kicsit többet kapnánk, akkor színesíthetnénk a palettánkat – mondja Szatyor Miklós igazgató.

Több pécsi civil szervezet azonban ennyit sem kap.

Sámson László, a Nagycsaládosok Egyesületének vezetője azt mondja, százezer forint körül jön nekik össze, ami tagdíjbevételük tíz százalékát jelenti.

– Így is programjaink maradnának el, ha nem érkezne be a várt összeg. Többek között gyermekfoglalkozások, játszódélutánok, vagy a házasság világnapjával kapcsolatos több száz fős eseményünk – mondja.

A pécsi ifjúságnak programokat kínáló, s a Ledina-parkot működtető Ifjúsági Unió Pécs elnöke, Háber János szerint évi 70 ezer forintot kapnak mindössze, de az is jó helyre kerül.

– Sportprogramokra, a park javítgatására minden fillérre szükségünk van, így háromszor ennyit is el tudnánk költeni okos célokra – mondja.

Talán kevesen tudják, de a Bóbita Bábszínház szervezete, a Pécsi Nemzetközi Báb- és Utcazenei Fesztivál Alapítvány is fogad egy százalékokat, de kevés sikerrel. Sramó Gábor igazgató szerint évente 10-20 ezer forint támogatást kapnak mindössze.

A Pécsi Nemzeti Színház is hasonlóan rossz cipőben jár. Rázga Miklós direktor szerint mindent pénzt a produkciókra fordítanak, az egy százalékos felajánlásoknak is ez lenne a sorsa.

Szintén nincsenek eleresztve a kertvárosi KÉK Egyesületnél, bár Fodor Ibolya elnök szerint a tavaly kapott 68 ezer forintnak is megvolt a helye. Mint mondta, meglehet, az egyik Tüke Piac, a baba-mama klub vagy sportklubjuk látta volna kárát, ha nem kapják meg a kis támogatást.

Az említetteken kívül még több tucat pécsi szervezet várja idén az adóbevallások májusi feladási határidejét, majd az azt követő számvetést, de a fő gond, hogy az adózók nem törődnek a lehetőséggel. Pedig az adóhivatal honlapján, a http://www.nav.gov.hu/nav/szja1_1 címen minden információ megtalálható a szervezetekről és az adakozás módjáról is.

[frame]

A sport a társasági adóból kap

A Pécsi Sport Nzrt. csak ez évtől kaphat az egy százalékos felajánlásokból, ők körülbelül ezer sportoló gyerek szüleire számíthatnak. Más forrásból, a társasági adóból viszont jutott nekik. Legutóbb vízilabdában 44,9, kézilabdában 38, jégkorongban 5,2 milliót gyűjtött be a város cége. A pénzt utánpótlás-nevelésre, ezen belül a három sportágban 350 gyerek egész éves versenyeztetésére, utaztatására, huszonöt edző éves bérére, sportfelszerelésekre, kupák, érmek beszerzése, terembérletekre költötték.

[/frame]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő