2 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapPécs AktuálTesznek a közösségi kertekre?

Tesznek a közösségi kertekre?

Tavaly hirdette meg a pécsi önkormányzat a közösségi kert programot. Ennek a lényege, hogy parlagon heverő területeket lehetett műveltté, gondozottá tenni. Az ötlet egyelőre csak félsikereket hozott, de ahol elindult, ott nagyon bejött.

A közösségi kertek mozgalma az angolszász országokból ered. Lényege, hogy elhagyatott területeket művelnek meg átlagemberek a város beleegyezésével. A telkeken pedig fűszereket, növényeket, virágot, gyümölcsöt termelnek, így csempészik be a vidéki hangulatot a nagyvárosba. Ez a kultúra hazánktól nyugatra még a második világháború utáni időkre nyúlik vissza, akkoriban ugyanis minden földdarabot megragadtak az emberek, hogy élelmiszert termeljenek rajtuk. Ezeket akkor „victory gardensnek”, vagyis „győzelmi kerteknek” nevezték el – nem véletlenül bírtak ezek komoly közösségformáló erővel is.

A pécsi önkormányzat tavalyi felhívása ez utóbbi célt szolgálta. Olyan tereket akartak létrehozni, ahol barátságok születnek, megismerhetik egymást a pécsiek, a kert művelése közben pedig a sajátjuknak is érezzék a köztereket. A program azonban alig érdekelt valakit.

Külföldön büszkék rá, itthon alig érdekel valakit

Volt viszont olyan városrész, ahol sikerült igazi közösségi kerteket kialakítani a romokból. A kertvárosi Melinda park is ezek közé tartozik.

Csizi Péter, Pécs alpolgármestere elmondta: 2009-re több közösségi tér is kiürült, gazdátlanná vált. Ilyen volt a Melinda park is, amelyet ugyan egy egyesület használt, kapott rá városi forrásokat is, az mégis lerobbant állapotban volt.

– A helyiek bevonásával kitakarítottuk a parkot, majd pedig új egyesület bevonásával rendeződött a terület is, de hasonlóképpen történt a több játszótérrel is. A városlakók sok helyen magukénak érzik ezeket a köztereket – magyarázza Csizi. – A felújításokban kisebb támogatásokkal segítünk, nagyobb források eléréséhez pedig uniós támogatások lehívásával veszünk részt.

A Melinda park esetében a héten egy 65 millió forintról szóló támogatási szerződést írtak alá, amivel már a területen lévő Kék-Zöld Irodát is fel lehet újítani, amivel teljesen modern, high-tech közösségi épület jön létre. Ráadásul 260 programot is megvalósítanak itt – tette hozzá Csizi Péter.

A parkban egyébként háztáji művelésű kert is működik saját komposztálóval.

Hasonló kiskertet hozhatnak létre egy volt óvoda területén az INDIT Közalapítvány közreműködésével Uránvárosban is. Az elképzelések szerint a városi birtokban lévő, körbekerített területen az alapítvány munkatársai művelnék meg a földet, s akár a helyieket is bevonhatják a programba. Erről hamarosan meg is születhet a megállapodás.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő