A helyi gazdaságot is komoly mértékben megmozgathatja Matolcsy György jegybankelnök minap tett bejelentése, amely szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 500 milliárd forintot ad át a kereskedelmi bankoknak, amelyeknek a pénzt vállalati hitelezésre kell fordítaniuk. Pécsen milliárdok juthatnak így el a cégekhez kedvező kölcsönök keretében.
Pénzügyi szakemberek szerint is óriási lökést adhat a helyi gazdaságoknak a jegybankelnök bejelentése: az MNB jóvoltából 250 milliárd forintot folyósíthatnak a pénzintézetek új vállalati forinthitelre, 250 milliárdot pedig meglévő devizahitelek kiváltására a következő hónapokban.
Mindez azt jelenti, hogy rövid időn belül pécsi szinten is több milliárd forint áramlik a gazdaságba új hitelként, s a meglévő vállalati frank- és euróhiteleseket is kihúzhatják a slamasztikából a pénzzel. A jegybank a pénzt kamatmentesen adja tovább a bankoknak, akik a forrást legfeljebb 2 százalékos hitelkamattal biztosíthatják a vállalkozásoknak.
– Ha friss pénz érkezik a rendszerbe, egyrészt növekedésnek indulhatnak a vállalkozások, másrészt a devizahitelek miatt meglévő béklyójuktól szabadulhatnak meg. Elsősorban a jelenleg jól, nyereségesen működő cégeken segíthet sokat a beavatkozás – magyarázza a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Kéri István.
– Bár okosabbak csak akkor leszünk, ha konkrétumokat is megtudunk a feltételekről, az látszik: azok a cégek, amelyeknek megvan a piacuk, s csak a hitelezési piac beszűkülése miatt nem tudtak eddig fejlődni, most sokat nyerhetnek. Eszközöket vásárolhatnak, szabad kapacitásaikat leköthetik, hosszabb távon munkahelyeket is teremthetnek a kedvező kölcsönök segítségével – így Kéri.
Egy lapunk által megkérdezett független pénzügyi szakértő szerint az elmúlt két-három évben csak nagyon szigorú feltételekkel vagy egyáltalán nem kaptak hitelt a vállalkozások Pécsen, illetve csak abban az esetbe jutottak kölcsönhöz, ha többszörösen túlbiztosították a fedezetet, s a cég kiváló eredményeket tudott felmutatni. Éppen ezért szerinte pezsgést hozhat, hogy új pénz, ráadásul maximum két százalékos kamattal érkezik a rendszerbe. A devizában eladósodott vállalkozások pedig a havi törlesztő részleteken nyerhetnek a kölcsön forintosításával azzal, hogy megszabadulnak az árfolyamkockázattól.
Több pécsi céget is megkerestünk, de üzleti titokra hivatkozva azt nem árulták el, mekkora hitelük van, illetve mennyi pénzre lenne szükségük vállalkozásuk fellendítéséhez. Azt azonban állították: ha valóság lesz a bejelentésből, élni akarnak az új lehetőségekkel.
– Cégünknek is van devizahitele, s bizonyos, hogy mindenképpen kedvezőbb lesz számunkra, ha alacsonyabb hitelkamattal és forintban törleszthetjük fennálló tartozásukat az átváltás után – mondja Benkő Dezső, a Diacell Kft. ügyvezetője. Ő azt mondta, nekik sikerült rendkívül jó feltételekkel felvenniük a kölcsönt, de ennél is jóval előnyösebb lenne a Matolcsy-féle forinthitel.
[frame]
A frankosoknak lehet jó az átváltás
A kkv-kör hitelállományának 54 százaléka devizában van, ez pedig 1860 milliárd forintot tesz ki országos szinten. A kölcsön 86 százaléka euró alapú, míg a fennmaradó 14 százalék svájci frank alapú hitel. A jegybank azzal a feltételezéssel élt, hogy a svájci frank alapú hitellel rendelkező cégeknek nincs természetes fedezetük (hiszen bevételeik nem CHF-ben keletkeznek), így számukra lehet reális alternatíva a hitel forintosítása. A kérdés ebben az esetben az, hogy a vállalatok számára megéri-e piaci árfolyamon átváltani a hitelt, és így a tőkerészen realizálni az eddigi árfolyamveszteséget. Az elemzők szerint a frank alapú hitelek és a 2 százalékos forint alapú hitel kamatkülönbsége miatti megtakarítás az érintett vállalatok egy jó részénél a futamidő alatt kompenzálhatja a tőkén elszenvedett veszteséget.
[/frame]