-0 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéNyűgösködő gyerekek

Nyűgösködő gyerekek

A téli-tavaszi időszak kedvez a vírusbetegségek terjedésének, sok gyermeket dönt le a lábáról néhány napra egy-egy fertőzés. A szülők azt tapasztalhatják, hogy csemetéjük, amellett, hogy elesett, sokkal többször keresi a testi kontaktust, éjszaka többször felébredhet, esetleg újra be is pisilhet. Mindemellett nyűgösebbekké, hisztisebbekké is válhatnak a beteg gyerekek.

Ez a jelenség az úgynevezett „regresszió”, amikor korábbi életkoruknak megfelelő viselkedéshez lépnek vissza.

– A regresszió azért szükséges, mert a gyermek kiszolgáltatottnak, elesettnek érzi magát. Ha koránál fiatalabb fejlettségi szintre lép vissza, akkor jobban boldogul az adott helyzetben. Betegsége miatt több támogatást kap, könnyebben megküzd ezzel az állapottal. Ez a legtöbb gyermeknél természetes folyamat, és a betegség elmúltával visszatérnek megszokott, korábban már elért érzelmi, testi, lelki szintjükre – írja le a jelenséget Várhegyi Linda pszichológus, a Baranya megyei Gyermekvédelmi Központ munkatársa, aki hozzáteszi, hogy kisgyermek korban a test és a lélek kapcsolata sokkal erősebb, mint a felnőtteknél, a testi állapotuk jobban érinti lelkivilágukat is. Olyan kapaszkodókra vágynak, mint amilyet kisbabaként édesanyjuk ölelésében kaptak.

Bátorítsuk a beteget!

Minden kis betegnek szüksége van arra, hogy a szülője mellette álljon, bátorítsa, megértesse vele, mi történik a szervezetében, miért érzi rosszul magát, mitől lázas, miért van hasmenése stb. Ha azt látja, hogy környezetében a felnőttek is kétségbeesettek, a gyermek is nyugtalan lesz, állapotát a valóságosnál súlyosabbnak élheti meg. Csak úgy gyógyulhat, ha szülei viselkedéséből, mimikájából, gesztusaiból érzi, hogy mellette állnak, erős támaszt biztosítanak a lábadozásban. Fontos, hogy ha édesanyja vagy édesapja nem tudja a beteg gyermekét ápolni, olyan felnőttre hagyják a gondozást, akiben ők is megbíznak, és a kicsi is elfogadja.

Orvoshoz megyünk

Orvosi ellátásra van szükség, de a gyermek hallani sem akar a doktor bácsiról vagy doktor néniről? Nincs más hátra, fel kell készíteni a kicsit arra, mi fog történni vele az orvosnál! Jó, ha van otthon egy baba, amivel eljátszható, egy képeskönyv, amelyen bemutatható, hogyan is végzik a dolgukat a doktorok – sugallva az eljárás fontosságát. Nyugtassuk meg a beteget, hogy végig mellette leszünk, vagy ha el is kell válnunk egymástól, a különlét rövid ideig fog tartani.

– A súlyosabb, félelmetesebb beavatkozások, műtétek esetén, amelyek nagyobb szorongást jelentenek a gyermeknek, kis jutalmakat helyezhetünk kilátásba, pl. apróbb játékot, fagyizást a műtét után stb. – javasolja a Gyermekpszichiátriai Ambulancián gyakornokoskodó Várhegyi Linda. – Jó, ha a gyermek ki tudja játszani magából otthon vagy az óvodában, iskolában az orvosi rendelőben történteket, ezzel feldolgozza az őt ért megpróbáltatásokat. Célszerű, ha a kisgyermekes családoknál megtalálható egy műanyag orvosi táska, kis felszerelésekkel.

Természetesen a szavakkal még nem kommunikáló csöppségek számára ugyanúgy fontos, hogy elmondjuk, mi fog történni velük. Igaz, hogy a mondandó tartalmát még nem fogják fel, de megnyugvást ad nekik az a mód, ahogyan előadjuk.

Gyógyszert szedünk

Gyógyszert szedni nem minden gyerek szeret. Ha a szülő meggyőződése, hogy az orvosság segít, a gyermek is biztos lehet abban, hogy szükséges annak bevétele. A gyógyszergyártók igyekeznek kellemes, a gyermekek által kedvelt ízű készítményeket piacra dobni. Vannak azonban olyan orvosságok, amelyeket nem szeretnek a kicsik. Ezek szedését szörpben, esetleg mézben adagolva könnyíthetjük meg a gyermek számára.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő