1 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapPécs AktuálTávhő: fizetni kell a leválásért

Távhő: fizetni kell a leválásért

Eddig sem volt egyszerű a távhőszolgáltatásról való leválás, a jövőben azonban még pluszdíjat is fizethetnek, akik más fűtést szeretnének maguknak. A város levegőjének védelme a cél. A város levegőminősége sokat romlott amiatt, hogy az elmúlt években egyre többen választják a távfűtésnél jóval olcsóbb, de sokkal környezetszennyezőbb hagyományos fűtési módot.

Tavaly a szálló porból és a nitrózus gázokból az év 200 napján a normálisnál jóval nagyobb koncentrációt mértek Pécsett – magyarázza Vida János, a Pétáv Kft. igazgatója. – Tény, hogy alapvető érdeke a cégnek, hogy ne veszítsen ügyfeleket, de az is tény, hogy mind a gáztüzelés, mind a széntüzelés növeli a légszennyezettséget.

Az új rendelettervezet szerint ezért a jövőben csak úgy lehet leválni a távhőszolgáltatásról, hogyha öt éven keresztül ezért különdíjat fizet az adott lakó. Az új tüzelési mód és a régi fűtési rendszer közötti szén-dioxid-kibocsátásnak megfelelően történik majd az elszámolás, vagyis a pluszdíj.

[poll id=”90″]

Ez évi 20-30 ezer forint is lehet majd. Nem megtiltani akarjuk, hanem megnehezíteni a leválást, és áttérést más, nem korszerű fűtési módokra – mondta Vida, hozzátéve: az elmúlt években nem is volt nagy számban ilyen irányú kérelem.

Az igazgató szerint tőlünk nyugatra sok helyen egyáltalán nem engedélyezik a szén-dioxid kibocsátású fűtési rendszerek alkalmazását. Ha valaki le akar válni a távfűtésről, csak a teljesen környezetbarát napkollektoros, geotermikus fűtési megoldásokkal élhet. Ezek azonban nálunk pillanatnyilag nem, vagy horror összegért kivitelezhetőek.

Kérdés lehet, hogy a hagyományos tüzelővel jobban járhatunk-e? Ezzel ugyanis az a fő probléma, hogy egy-egy társasháznál, jól beépített területen egymás orrába fújhatjuk a kiömlő füstöt.

Nagy Emil, a LAKTÁSZ Baranya Megyei Szövetségének elnöke szerint valóban nagyon kevesen vannak, akik szeretnének leválni a rendszerről. Igaz, ennek egyik oka éppen az,  hogy sokan nem vállalják a hosszadalmas, bonyolult egyeztetést, ami ráadásul pluszköltséget is jelent számukra. Ráadásul egy-egy épület lakóközösségének kétharmados hozzájárulása kell mindehhez, ami legtöbbször esélytelen.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő