Hűséget fogadtunk, nem vakságot! Szokták mondani a férfiak, ha rajtakapjuk őket, miközben csinos nőket stírölnek. Hát nézelődjünk mi is. Rovatunkban olyan pécsi férfiakat mutatunk be, akik izgalmas személyiségükkel, munkájukkal és nem mellesleg megnyerő külsejükkel felkeltették az érdeklődésünket. Hiszen Pécs tele van jó pasikkal, csak meg kell őket találni!
Ha valaki megkérdezné, kicsoda tulajdonképpen Balásy Szabolcs, nehezen lehetne röviden és tömören válaszolni. Hiszen egyszerre énektanár, karvezető, zongorista, a Zrínyi és A fejedelem rockoperák zeneszerzője, a Vivat Bacchus együttes zeneszerző-alapítója, billentyűs a ritkán hallható pécsi Dirty Nancy zenekarban, két és fél éven keresztül volt turnézongorista a friss Kossuth-díjas Kovács Ákos zenekarában, és még sorolhatnánk. Mindemellett jól főz, kitűnően vasal, ja, és megőrülnek érte a nők.
– Te voltál az egyetlen dalos pacsirta a családban, vagy a felmenőid is rendelkeztek némi zenei tehetséggel?
– Édesanyám és édesanyám apukája is ének-zenetanár volt, de ők a hangjukat – mondhatni – „átlagos szolfézstanári” szinten használták. Igazán nagy tehetséggel az édesapám anyukáját áldotta meg a sors. Ő szinte bármint eljátszott a zongorán egyszeri hallás után, úgynevezett abszolút hallású füle volt. Amennyiben ez bizonyítottan örökölhető, én örököltem…
– Kertész Attila karnagy keze alatt fejlődtél a pécsi Kodály Gimnáziumban, majd a PTE-n végeztél ének-karvezetés szakon. A Vivat Bacchus születése mikorra tehető?
– Az egyetem alatt kezdődött minden. Az énekegyüttes tagjai közül Peti, Zsiráf, Gergő és jómagam egy férfikaros angliai utazás során kiáltunk „utcaénekelni”, kitettük az esernyőnket, és vártuk, hogy mi történik. Mivel egyre többen dobáltak bele pénzt, hamar „megkerestük” az esti szórakozásra valót… Ez volt az első lépés, hiszen láttuk, hogy jól „működünk” együtt. Még abban az évben, később elvállaltunk egy fellépést a Bartók Férfikar helyett, és tulajdonképpen innentől fogva létezik hivatalosan az együttes. Ennek már 12 éve.
– A Vivat Bacchus szerző-énekesi pozíciója mellett még rengeteg, zenével kapcsolatos dologban részt veszel. Többek között zenetanár és karvezető vagy a Babits Gimnáziumban. Hogyan emlékszel vissza a kezdeti időszakra?
– Nyolc éve tanítok az iskolában, és ez az időszak folyamatos fejlődés volt a számomra. Nagyon sokat kellett dolgoznom ahhoz, hogy kivívjam a tanári kar tiszteletét. Nem csoda, hiszen 25 évesen csöppentem közéjük. Bizonyítanom kellett, hogy a fiatalos lendületem nemcsak egy felfújt lufi, ami néhány hónap vagy év múlva leereszt, hanem valóban komolyan veszem a szakmámat és a pedagógusi pályát.
[frame]A diákok véleménye:
Kaszás Réka 11. f
Sokszor egyszerre ezer helyen jár a feje, így a tanítványainak elég nehéz követni a gondolatmenetét. Nagyon lelkiismeretesen vezeti a kórust és mindent megtesz a tanítványaiért. Ő az a személy, akiben megbízok, mert kiérdemelte ezt a törődésével, mindig azt tartja szem előtt, hogy egyre jobb legyek. Nem is tudom, mire mennék nélküle…
[/frame]
– És ez sikerült is. A babitsos kórusélet a te érkezéseddel indult be. Milyen eredményeket értetek el?
– Az első évben, amikor megalakult a női kórus, elhoztunk egy ezüstérmet a Helikonról, azóta pedig több aranyat is nyertünk. 2012-ben elhoztuk a Női kari Fődíjat. Több éve már, hogy a 35 főre bővült női karból közben egy vegyes kar is kialakult, jelenleg tíz fiútaggal.
– Az elért sikerek némiképp ellentmondanak annak a városi legendának, miszerint a „babitsos” lányok csak a jóképű tanár úr miatt járnak énekelni.
– Tényleg? Én nem is hallottam ezt a szóbeszédet (nevet). Viccet félretéve, eleinte több lányban éreztem ilyenfajta indíttatást, és hazudnék, ha azt mondanám, hogy ez nem esett jól. De! Én a kezdeti, mondhatni rajongásukat, a tehetségük kiaknázására fordítva válhatok szakemberré, akinek kivételesen bonyolult dolga van, mert a dalokon keresztül érzelmeket is kell tanítania. Ez elég nehezen leírható, körvonalazható „tantárgy”… Minden jelentkezőt meghallgatok, és ha csak egy kicsi tehetséget is látok bennük, akkor biztatom őket, és foglalkozom is velük. Kettesével, hetente harminc percet gyakorolok a kórustagokkal.
[frame]
A diákok véleménye:
Nink Judit 11.f
Az első énektanárom az eddigi sok közül, aki igazán tanít és kritizál, nemcsak dicsér és fényez. Azoknak, akik ezt nem értik, sokszor sértően keménynek és nyersnek tűnhet a modora. Én, illetve mi ezt hívjuk őszinteségnek. Félelmetes módon belelát az emberekbe (és néha túl mélyre is…), éppen ezért nagyon jól is bánik velük. Ezernyi teendője mellett magánénekórákat tart a kórustagoknak, akiket úgy ismer, mint a tenyerét. Sokszor száz felé jár az agya, és egy szavát sem értem, de egy biztos, a jó szíve és lelkiismerete fogja a sírba vinni!
[/frame]
– Ahogy te is mondtad, amikor bekerültél a gimnázium tanárai közé, alig léptél ki az egyetem kapujából. Hogyan tudtad kezelni a hasonlóan kényes szituációkat?
– Az első órámra öltönyben és ingben érkeztem, előadtam, hogy én vagyok az új énektanár, vittem be zenéket, énekeltem a diákoknak, és közöltem, hogy gyökeresen más lesz minden, mint eddig volt. A belépőm hatásos volt, sikerült teljes döbbenetet kiváltanom. A lányok pedig összesúgtak a hátam mögött, szándékosan jól hallhatóan sóhajtoztak a jelenlétemben, és rebegtették a pillájukat felém. Szerencsére ekkor jelzett a vészcsengőm, és megértettem, hogy fékeznem kell, de annyit elárulhatok a kedves hölgy olvasóknak, hogy titkai mindenkinek vannak… A fiúkkal nehezebben találtam meg az összhangot, de ez mára már gyökeresen megváltozott, és nagyon partneri alapon működik.
– Tehát ha jól értem, tanítvány szóba sem jöhet?
– Vicces, hogy ezt kérdezed, mert a párom, akivel három éve együtt vagyunk, egy volt tanítványom. Természetesen nem akkor szerettünk egymásba, amikor tanítottam, hanem a ballagása után három évvel. Egyikünk sem gondolta volna, hogy a tanár-diák viszonyból egyszer valami más is lesz.
– Kétségtelen, hogy a szakmádban erődön felül teljesítesz. De azért vannak a háztartásban használható tulajdonságaid is?
– Bizony. Bár már nincs szükségem reklámra, elárulom, hogy jól főzök, szebben vasalok, mint bárki más, és különös igényességgel rendeztem be a lakásom. Aki járt nálam, rendszerint meglepődött a felhasznált textíliák láttán, melyek a lakásom szerves design részeit képezik.
– Mi a következő projekted? Mint dolgozik jelenleg Balásy Szabolcs?
– Az ismert pécsi szerző trió: Moravetz-Balásy-Horváth K. újabb közös munkán dolgozik éjt nappallá téve. Gárdonyi Géza-évforduló lévén, Az Isten rabjai c. regényből készítünk jelenleg is rockmusicalt, melynek főszereplői Mészáros Árpád Zsolt és a friss Jászai Mari-díjas Sasvári Sándor lesznek, s melyet a Művészetek Palotájában mutatunk be idén júniusban.