A nyugdíjasoknak további építményadó-kedvezmények, az adók jövedelmi viszonyok alapján való differenciálása, kedvezményes adómértékek bevezetése. Többek között ilyesmikben gondolkodik a városvezetés. A cél, hogy a kispénzűeknek kevesebb helyi adót kelljen fizetniük. Az adóirodának június végéig kell megvizsgálnia, hogyan lehet ebből valóság.
Úgy tudjuk, tavaly decemberben kérte a polgármester az adóügyi osztály vezetőjét, hogy dolgozzák ki, hogyan és mennyivel lehet csökkenti a helyi adókat, illetve azt is, mennyi dő alatt lehet átállni az új rendszerre. Információink szerint a városvezetés még idén módosítani fogja az adórendeletét.
– Tavaly mind a gazdasági társaságok, mind a pécsi polgárok számára több könnyítést vezettünk be, amelyek az idei helyi adókban már éreztették hatásukat. Most az a célunk, hogy már most év közben dolgozzuk ki, hogyan tudunk tovább haladni a megkezdett úton – mondta lapunknak Páva Zsolt.
A városvezetés két hónap határidőt adott a helyi adóirodának, ennyi idő alatt kell kidolgozniuk a csökkentések részleteit. Páva Zsolt többek között azt kérte az irodától, hogy vizsgálják meg, hogyan lehet további kedvezményeket, netán mentességet adni a nyugdíjasoknak. Azt is szeretné a városvezetés, hogy a most 50 százalékos kedvezmény – például a háromgyermekesek építményadójánál – helyett teljes mentesség járjon.
– Az ország több városában bevett gyakorlat, hogy az adók nagyságát az egyén jövedelmi viszonyaihoz igazítják és a kedvezményeket is ez alapján alakítják ki. Ez Pécsen sem lesz másként, még igazságosabbá szeretnénk tenni a rendszert – mondja Páva.
Már konkrét tervek is vannak. Eszerint például, ha valakinek csak egy, 50 négyzetméternél kisebb lakás van a nevén, akkor annak mindössze évente 100 forintot kellene fizetnie négyzetméterenként a közös kasszába. Vagyis maxium 5000 forinttal kell beszállnia a közösbe évente. Akiknek azonban nagyobb és netán több lakása is van, annak ugyanez a díj minimum 200 forintjába kerülne. Azaz éves szinten 10 ezret kellene perkálnia.
A jövőben figyelembe vennék például, hogy a város mely részén van az adott ingatlan, eszerint alakítanák ki az adók nagyságát is. Például hirdi, vasasi, Pécs-somogyi, szabolcsfalui, nagyárpádi vagy rácvárosi házak után 100 négyzetméterig csak 200 forint lenne a négyzetméterdíj.
Az osztatlan közös telkekkel kapcsolatban már korábban is volt több módosítás. Most azt vizsgálják, hogy az „osztatlan közös tulajdonban” álló építmények esetében milyen lehetőségek vannak a kedvezményes adómérték megállapítására 65 négyzetméterig.
A romos, használhatatlan, lakhatatlan épületek kedvezményes adóztatásának lehetőségét is megteremtenék, míg a szociális otthonban élők házai után nem kellene fizetni.
Páva szerint a gazdasági szektort is segíteni kellene, mégpedig a termelő tevékenységet szolgáló vállalkozások mai 800 forintos négyzetméterenkénti adóját is csökkentenék, most úgy néz ki, 600 forintra.
[frame]
Nem lesz telekadó mindenhol
A telekadót a fent említett külvárosi városrészekben eltörölnék 3000 négyzetméter alatt és a 3000 és 5000 négyzetméter közötti kültelkeken is kedvezményes díjat határoznának meg. A sportcélú telkek pedig mindössze 10 forint per négyzetméterrel adóznának jövőre.
[/frame]