Véget ért a pécsi „vízműháború”, miután Páva Zsoltnak sikerült megállapodnia a Suezzel. 1 euróért kerül a város tulajdonába a Pécsi Vízmű, valamint több százmillió forintos érték és cégek sokasága. Emellett megállapodás született arról is, hogy a korábban követelt 10 milliárd forint helyett mindössze 3 milliárd forintos kompenzációra tart igényt a Suez a szolgáltatási szerződés felmondása miatt. Azonban ezt a pénzt nem Pécsnek kell kifizetnie!
Miközben sokan „vérengzést” vártak, 10 milliárdos kártérítést és emiatt csődbe menő várost vizionáltak, aközben Páva Zsolt szép nyugodtan, a színfalak mögött megegyezett a francia Suezzel. Hosszú tárgyalássorozatra került pont pénteken, és ezzel pont került a vízműháborúra is. Pécs polgármestere az aláírást követően azt mondta lapunknak, hogy győztek a pécsiek, egyértelmű nyertesei a megállapodásnak.
– Pécs jól járt azzal, hogy peren kívül sikerült megegyeznünk a franciákkal. Mindössze 1 Euróért szereztük vissza a Vízművet, a menedzsmentjogokat és egy tucatnál is több térségi víziközmű céget, amelyek haszna és nyeresége városunkat gyarapítja majd. Visszaszereztünk 677 millió forint értékű vagyonelemet és lezártunk 40 peres ügyet a megállapodással – magyarázza a részleteket Páva Zsolt.
A polgármester szerint Pécsnek nem kell kártérítést fizetnie a Sueznek, de a cég igényt tart – az eredeti szerződés szerint – 3 milliárd forintra a szerződés idő előtti megszüntetése miatt.
– Mi is ezzel az összeggel számoltunk, korábban ennél többet is ajánlottunk nekik, ezért készséggel elfogadtuk ezt az igényt. Ez a pénz már rendelkezésre áll, nem fogunk késlekedni a kifizetésével – mondja a polgármester. Páva hozzátette, sikerült megegyeznie Orbán Viktorral, így a kormány biztosítja az összeget. Azt mondta, 5 milliárdig érte volna meg leváltani a franciákat, azon felül nem.
A polgármester hangsúlyozta, 2009. október 5-től (ekkortól szolgáltat a Tettye Forrásház – a szerk. ) máig egészen pontosan 3 milliárd 529 millió forint maradhatott a pécsiek pénztárcájában azért, mert a Tettye Forrásház nem érvényesítette a franciák korábbi díjképletét. Ahogy azt korábban megírtuk, drasztikusan emelkedtek volna a vízdíjak évről-évre, ha érvényben marad a franciák díjszámítási rendszere. Aszerint ma 973 forintot kellene fizetni egy köbméter vízért.
Páva Zsolt szerint a mostani megegyezéssel, illetve a visszaszerzett több százmilliós vagyonelemekkel és cégekkel, a Tettye eddigi megtakarításaival, illetve adózott eredményeivel együtt Pécs 1,7 milliárd forintos pluszban jött ki a háborúból.
Páva Zsolt szerint a franciákkal kötött megállapodással sikerült európai módon pontot tenni az évek óta húzódó ügy végére. Jelezte azt is: a szerződés délután 4 óra óta nyilvános, és azt az önkormányzat honlapján is közzéteszik.
A Pécsi Vízmű egyébként 2008 után több százmillió forintos veszteséggel számolt, illetve jelentett be előzetesen egészen 2012-ig.
[frame]
Szabó Iván nem kért pénzt
A Suezzel folytatott tárgyalásokban aktívan részt vett dr. Szabó Iván ügyvéd is, akinek szintén fontos szerepe van abban, hogy ilyen előnyös megállapodás születhetett a franciákkal. Információink szerint Szabó egy forintjába sem került az önkormányzatnak, mivel ingyen vállalta a város jogi képviseletét a Suezzel szemben.
[/frame]