Sokat hallani arról, hogy a rejtélyes Y generáció mennyire különbözik elődeitől. Nem csak a viselkedésükben, a munkavégzés terén is speciális igényeik vannak. Már Bill Gates is megpróbálta helyretenni ezt a korcsoportot. Tényleg lusták dolgozni, vagy senki nem tud velük bánni?
Bár az 1976 és 1995 között született emberek csoportjáról van szó, sokan mégis ezredfordulós generációnak nevezik őket. Számítógépek között nőttek fel, így a technika szakértői és egyben megszállottjai is, ennél fogva pedig gyakorlatiasak. Nevelésükre nagyban hatott, hogy a szüleik mindent biztosítottak számukra a megfelelő testi és lelki fejlődéshez, önállóságra és szabad véleménynyilvánításra nevelték őket.
Bajner Mária, a PTE főiskolai tanára, az Y generáció igazi szakértője, hiszen évek óta kutatja a korcsoport szokásait, ráadásul konferenciákon is rendszeres előadónak számít a témában. Ő segített elemezni az Y generációt.
Egybefolyik a munka és a magánélet
A harmincas, negyvenes korosztállyal ellentétben az ezredfordulós generáció tagjai nem tudják, illetve nem akarják különválasztani a munkájukat a magánéletüktől. Rendkívül fontos számukra, hogy használni tudják a közösségi médiát miközben dolgoznak, muszáj állandóan leellenőrizniük online profiljaikat. Cserébe viszont egész nap elérhetők telefonon, munkatársaikkal állandó e-mail kapcsolatot tartanak fent. Úgy érzik: nem tehetik meg, hogy ne legyenek egész nap online. Sokuk emellett képtelen arra, hogy kikapcsoljon, lazítson.
Nem tartanak fent viszont személyes kapcsolatot munkatársaikkal. Míg az előző generációkra még jellemző volt, hogy egy kollektívát alkottak, a „digitális bennszülöttek” már nem járnak el szórakozni kollégáikkal. Helyette inkább „online ismerőseik” vannak.
Feszültség a főnökkel
Neveltetésük és világszemléletük miatt rendkívül sok ellentét alakulhat ki köztük és a főnökük közt, hiszen a szüleiktől egész életükben azt hallották, hogy ők a legjobbak. Az ezredfordulós generáció ráadásul sokkal őszintébb és merészebb is elődeinél, ez pedig gyakran konfrontálódáshoz vezethet.
Nem szeretik ugyanakkor azt sem, ha a főnökük munkaidejükön túl terjedő feladatot ad. Képesek ugyan sokat dolgozni, de a plusz munkáról maguk szeretnek dönteni, nem bírják az utasítgatást. Nem egy parancsnok kell melléjük, hanem mentor, vagy coach, fontos számukra a rugalmas környezet.
Az Y generáció ugyanakkor eddig ismeretlen kihívások elé állíthatja a munkaadókat, hiszen máshogy kell bánni ezekkel az alkalmazottakkal. Látszólag ugyanis követelőzőek és lusták, igazából csak másként kell őket motiválni. Előnyük, hogy rendkívül kreatívak, innovatívak, ráadásul speciális technológiai és kommunikációs készségekkel vannak „felszerelve”. Képesek egyszerre több informatikai eszközt kezelni.
Mi a fontos számukra?
A pénz! Felmérések szerint a – többnyire irreálisan – magas fizetés az elsődleges cél a digitális bennszülöttek számára. Sokkal előbbre helyezik, mint a szakmai fejlődést, vagy a változatos munka lehetőségét. A magánélettel való összeegyeztethetőség pedig csak a sokadik szempont. Ambíciójuk a jobb pozíció megszerzése, de nem a rang motiválja az előrelépést, hanem a minél több pénz.
[frame]Bill Gates jótanácsai
Már Bill Gates, a Microsoft alapító-tulajdonosa is megpróbálta helyretenni ezt a korcsoportot. 11 szabályt írt össze, amit nem tanítanak meg az iskolában az életről:
1. Az élet igazságtalan – szokj hozzá már most!
2. A környezeted nem fog gondoskodni az önbecsülésedről. Arra számítanak, hogy előbb te viszel véghez valamit, ami miatt jól érzed magad.
3. Nem fogsz 60.000 dollárt keresni egy évben rögtön az iskola után. Nem leszel igazgatóhelyettes szolgálati kocsival és szolgálati mobillal addig, amíg te magad meg nem tudod keresni a rávalót.
4. Ha azt hiszed, hogy a tanárod szigorú, csak várj, majd meglátod, milyen szigorú lesz a főnököd.
5. Sütődében, gyorsétteremben, mosodában vagy kifőzdében dolgozni nem rangon aluli dolog. A nagyszüleid ezt még lehetőségnek tekintették.
6. Ha elrontottál valamit, az nem a szüleid hibája, tehát ne nyávogj, inkább tanulj belőle!
7. Mielőtt megszülettél, a szüleid nem voltak olyan unalmasak, mint most. Az tette őket azzá, hogy fizetik a számláidat, tisztítják a ruháidat és hallgatják, hogy te milyen menőnek érzed magad. Tehát mielőtt a természetet akarnád megmenteni az azt szennyező szüleidtől, próbáld meg tisztán tartani a saját szobádat!
8. Az iskoládban lehet, hogy nincsenek nyertesek és vesztesek, és talán még megbukni sem lehet, mert újra és újra próbálkozhatsz. Ez a leghaloványabb kapcsolatban sincs a valós világgal.
9. Az életben nincsenek tanévek, és nem kapsz nyári szünetet. Mi több, nagyon kevés munkáltató fog segíteni neked megtalálni önmagadat. Ezt szabadidődben kell majd megtenned.
10. A tv nem az igazi életet mutatja. Valójában az emberek nem a kávézóban ülnek, mint a szappanoperákban, hanem dolgoznak.
11. Legyél kedves azokkal, akik szemetek veled. Jó esélyed van rá, hogy egyszer még valamelyik a főnököd lesz.[/frame]