A baranyai gazdaság korántsem áll fényesen. A legfrissebb adatok szerint Baranya a 15. a megyéket és a fővárost is tartalmazó listán az egy főre jutó GDP szerint. A város 2014-től új gazdasági programmal állhat elő.
Tizennyolc évvel ezelőtt, a GDP első mérésekor Baranya még a 9. helyen állt a listán, ám innen csúszott le mostani helyezésére, ráadásul a legrosszabb évben – 2011-ben – még az azóta bezárt Elcoteq is működött. A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara tájékoztatása szerint a 2009-es válság évében – Jász-Nagykun-Szolnok kivételével – valamennyi megyében csökkent a bruttó hazai termék. Még Budapesten is. A most megjelent adatok szerint a válság előtti 2008-as szintet – Baranya megye kivételével – minden megye elérte. Jelenleg a baranyai egy főre eső GDP 1.815.000 forint.
Mindez történt annak ellenére, hogy az uniós forrásokat illetően igencsak jó prosperált Baranya, időközben megépült a régóta áhított autópálya Pécsre is.
Csizi Péter, Pécs fideszes alpolgármestere szerint a 2013-ig tartó uniós finanszírozási időszakban 129 milliárd forint érkezett Pécsre uniós forrásokból, az Európa Kulturális Fővárosa program is ebből valósult meg, és többek között így készülhetett el a Zsolnay Kulturális Negyed. Szintén ezekből a forrásokból újulhatott, újulhat meg a pécsi rendelőintézet, valamint a pécsi iskolák.
Az alpolgármester szavaiból pedig az is kiderült, hogy komoly változás történhet e tekintetben, nem elsősorban az ingatlanfejlesztéseket megcélzó beruházásokra fektetnének hangsúlyt. Csizi szerint már elkezdték a tervezést az új uniós finanszírozási ciklus pályázatainak előkészítésére, a fejlesztési tervek elsősorban a munkahelyteremtésről szólnak majd.
Az, hogy pontosan milyen forrásokat célozhat meg Pécs, egyelőre még a jövő zenéje, de a pécsiek már segítettek abban, hogy a Flextronics és a Jabil a városban termeljen. Az utóbbi cég pécsi telephelyének technológiai fejlesztéséhez szükséges nyertes pályázatot a Pécsi Városfejlesztési Zrt. készítette el.