1 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapPécs AktuálMilliárdokkal lógnak a városi cégeknek

Milliárdokkal lógnak a városi cégeknek

A lakosoknak és a szolgáltatóknak előnyös az előre fizetésre alkalmas mérőórák beszerelése. Pécsett is rengeteg pénzzel tartoznak a „védett fogyasztók”, a szerkezetnek hála azonban nem tudják leküzdhetetlen adósságba verni magukat, ugyanakkor lassanként törleszteni tudják a tartozásukat.

A távfűtés és a víz után már az áramért is fizethetünk előre. Kártyás villanyórával ugyanis még a használat előtt kell fizetni, így ellenőrizni lehet, hogy mennyi áram fogyott és még mennyi áll rendelkezésre. A rezsifizetés ugyanis Pécsett is sok családnak megterhelő, a legtöbbjük azonban védett fogyasztó, így ingyen juthat hozzá a mérő berendezéshez.

Akik azonban nem tartoznak ebbe a csoportba azoknak 60-80 ezer forintba is kerülhet a szerkezet beszerelése. A szolgáltatók véleménye szerint ezzel jól járnak a fogyasztók, hiszen könnyen tudják ellenőrizni, hogy mennyit költenek, ráadásul a rezsiszolgáltatók úgy gondolják, hogy az életveszélyes áramlopások száma is visszaszorulhat a berendezésnek köszönhetően. Ráadásul a lakosok így nem tudnak elszállni a közműtartozásukkal, viszont előre kell tervezniük.

A kártyás mérőórák használata egyébként nem bonyolult: a fogyasztónak előbb csekken be kell fizetnie a kívánt összeget, majd utána a kapott számkódot kell beütnie a villanyórán, ahol ezután megjelenik, hogy hány kilowatt áll rendelkezésre. Így könnyebb takarékoskodni az árammal, hiszen a lakosok látják, ha fogy a tartalékuk.

Moór Eszter, a Népjóléti és Sportbizottság elnöke lapunknak elmondta: nincs mindegyik önkormányzati bérlakás felszerelve ilyen mérőeszközzel, hiszen ezt ingyenesen csak a védett családoknak biztosítja a szolgáltató.

– A mérőórát jó megoldásnak tartom, hiszen ezzel a lakosok elkerülhetik a leküzdhetetlen tartozások felhalmozódását, nagyobb biztonságban érezhetik magukat, mert nem fenyegeti őket az a veszély, hogy lekapcsolják valamely szolgáltatást.

Arról azonban, hogy hány önkormányzati lakásban élőnek van tartozása az E.ON felé, arról az áramszolgáltató cég nem tudott felvilágosítást adni. Ezzel szemben a Tettye Forrásház és a PÉTÁV pontos adatokkal rendelkezik arról, hogy az önkormányzati bérlakásokban élők hány százaléka tartozik nekik.

Rozsos Rózsa, a PÉTÁV Kft. PR menedzsere arról tájékoztatta lapunkat, hogy cégük 30 napon túli kintlévősége meghaladja az egymilliárd forintot, ennek pedig nagyjából felét (482 millió forint) teszik ki az önkormányzati bérlakásokban élők tartozásai. Egy évnél régebben 398 millió forinttal, 60 napon túl pedig 466 millió forinttal tartoznak a PÉTÁV-nak az említett ingatlanok lakói.

A Tettye Forrásháznál 90 millió forintos tartozást halmoztak fel az önkormányzati bérlakásokban élők víz- és csatornadíj formájában, ennek körülbelül kétharmada 60 napon túli, míg körülbelül negyede egy éven túli elmaradás. A cég egyébként az első 2 kártyás mérő után további 100 bérlakásba szereli fel ezt a berendezést a következő hónapban.

A pécsi önkormányzat tulajdonában lévő bérlakások után pedig 543 millió forint tartozást halmoztak fel a lakók, amiből majdnem 400 millió forint 1 éven túli ki nem fizetés. Ez a tartozás 1881 főt érint, de további 1792-en 60 napnál régebben adósai a városnak nagyjából 100 millió forint értékben.

Közben a három önkormányzati szolgáltató (a Tettye Forrásház, a Pécs Holding és a PÉTÁV) összefogott és közösen próbál fellépni a tartozásokat felhalmozókkal szemben. Igaz, a nyilatkozatok már azt is jó eredménynek tartanák, ha az adósságképződés ütemét sikerülne lelassítani.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő