Katasztrófavédők és rendőrségi helyszínelők vizsgálják, mi okozhatta a tüzet a Femában csütörtökön. Az biztos, hogy az épület német tulajdonosai nem védték megfelelően az épületet, így válhatott az például hajléktalantanyává is.
– Nem kizárt, hogy valaki vagy valakik szánt szándékkal felgyújtották az épületet. Ezt már valahogy hónapok óta vártuk. A honlapjukon közölt légi felvételekből is látszik – egyszerre egymástól távol lángolt az épület teteje – mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő Fema-üzlettulajdonos.
A tűzoltók sem zárják ki a tényt, hogy valaki szánt szándékkal gyújtotta fel az ingatlant.
– Kívülről tényleg úgy tűnhetett, hogy egyszerre két helyen lángolt az épület, de ez lehetett véletlen is, vagyis ahogy belülről terjedt a tűz. Mindenesetre mi is és a rendőrség is nyomoz – mondja Sárkány Sándor, a katasztrófavédelem helyettes vezetője.
Egyébként a komplett tető harmada égett le, a kupolának pedig a kétharmada.
Próbáltuk elérni a kormányhivatalhoz tartozó Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatalt vezető Zámbó Teréziát, de nem jártunk sikerrel. A szervezet a következő napokban dönthet arról, hogy bontásra utasítja-e a tulajdonost.
Képek levegőből, épületből + hivatalos katasztrófavédelmi beszámoló: KLIKK IDE!
– A Fema épületének több mint kilencven százalékos tulajdona egy hamburgi céghez kötődik. Az ingatlan néhány üzlethelyisége viszont magyar vállalkozóké – mondja Jandó Péter, pécsi ügyvéd, aki a 8 százalékot tulajdonló magyarok érdekeiket képviseli jó ideje.
Ő azt mondja, amióta az ingatlan használaton kívül van, a magyarok folyamatosan gondoskodtak saját helyiségeik elzárásáról, sőt – bár ez nem lett volna dolguk – a passzázs bejáratát is bedeszkázták. Jandó viszont elmondta: szélmalomharcot vívtak, mert időről időre betörtek az épületbe. A fő tulajdonos viszont nemigen mozdult. Leveleiket átvették, de nem reagáltak rájuk.
– Hiába kértük, nem gondoskodott az épület őrzéséről. Egyértelmű, ha eleget tett volna kéréseinknek, az épület nem válik az enyészetté, s nagy valószínűséggel a mostani tűzeset sem történt volna meg – mondta az ügyvéd.
Dombóvári Emilnek 4 üzlete van/volt a Femában. Neki fogalma sincs, mi lesz most.
– Tavalyelőtt kellett lehúznunk a rolót, mert a főtulajdonos nem fizette a közüzemi díjakat, így a teljes komplexumban lekapcsolták az áramot. Azóta hajtjuk, keressük a másik felet, de mindhiába. Be kellett zárnunk. Nem tudjuk, hogy ezek után mi lesz – kesergett.
Bagoly Attila, a pécsi önkormányzat hatósági osztályának munkatársa azt mondja, korábban számtalanszor felhívták a főtulajdonos figyelmét a problémákra, az őrzésre, de többet nem tehettek.
– Magántulajdonról van szó, amibe nem szólhatunk bele. Az önkormányzatnak csak abban az esetben lett volna joga beavatkozni, ha életveszélyessé vált volna az épület – mondja már Magay Miklós a városfejlesztési referatúra vezetője.
Úgy tudjuk, egy pesti ügyvédi iroda képviseli a többségi tulajdonos hamburgi céget. Megkerestük az irodát, de Winkler Máriát, annak vezetőjét nem értük el. Azt szerettük volna megtudni, miért nem gondoskodtak megfelelően az épület védelméről. Illetve, hogy ezt meteszik-e a jövőben. A rendőrség ugyanis nem fog vigyázni az épületre.
Molnár Katalin, a megyei főkapitányság szóvivője közölte, nekik csak addig kell a helyszínt biztosítani, ameddig oltják a tüzet.
Moór Esztertől, a terület önkormányzati képviselőjétől úgy értesültünk: a tulajdonost városi szinten már elérték, ő azt ígérte, gondoskodik az épület körbekerítéséről.
– Ezzel együtt felkértük a közterület-felügyelet munkatársait az épület környékén való járőrözésre, s a város közmunkásokkal is őrizteti a telket napközben egészen a nyár végéig – mondta a képviselő.
Frissítve (13:47) – Kormányhivatal: bonthatnak a tulajdonosok
A FEMA Bevásárlóközpontnál történt tűzeset kapcsán a Baranya Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala azt közölte lapunkkal, hogy az eddigi vizsgálatok szerint az épület központi kupola része, íves csarnokának fa szerkezetű szegélye, továbbá a passzázs menti kisebb üzletek kiégtek, itt a hő hatására az acélszerkezetű födém beroskadt.
Azonnali hatállyal elrendelték a területre illetéktelen személyek bejutásának megakadályozását. Az épület körül egy biztonságos kerítés elkészítéséig, állandó őrzés-védelemmel biztosítandó. Elrendelték az épület körüli fedetlen aknák, csapadékvíz elvezető folyókák lefedését, a visszamaradt, tűzben jelentősen deformálódott, megégett szerkezet tartószerkezeti szakértői vizsgálatát.
E felülvizsgálat eredménye lesz alapja a teherviselésre már alkalmatlan, életveszélyes tartószerkezeti elemek részleges eltávolítását, vagy az épület teljes lebontását elrendelő határozatnak.
A Kormányhivatal tájékoztatta a tulajdonosokat, hogy a tartószerkezeti szakértői vizsgálat alapján a veszélyhelyzet elhárítása érdekében a veszélyessé vált tartószerkezetek, vagy a teljes épület bontását „bontás tudomásulvételi eljárás” lefolytatása nélkül is elvégezhetik.
Ez esetben a bontás tényét Pécs jegyzője, mint az építésügyi hatóság a tulajdonosok kérelmére tudomásul veszi.