9 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéLány vagy fiú? Népi hiedelmek és a valóság

Lány vagy fiú? Népi hiedelmek és a valóság

Meglepetés, és nem kérdezik a gyermek nemét, vagy előre tervezés, és tudni akarják, milyen nemű gyermek cseperedik a méhükben – két lehetőség, mellyel az anyák élnek a gyermekvárás idején. De vajon tudjuk-e befolyásolni, hogy fiunk vagy lányunk szülessen?

„Fiút vagy lányt szeretnél?” – talán ez a kérdés hangzik el leggyakrabban, ha egy várandós anyukával beszélget az ember. És a válasz legtöbbször az: „Mindegy, csak egészséges legyen.” Pedig az esetek nagy hányadában mégiscsak örülnének, ha „választhatnának” a fiú és lány csemete között.

Népi hiedelmek

1. Egyes helyeken úgy tartják, ha a férfi a szeretkezés közben eltátja a száját, akkor lánya születik.

2. Egy más állítás szerint, ha a foganást megelőzően hosszú ideig nem volt együttlét, akkor fiú lesz, ha gyakran szeretkezik a pár, akkor lány utód várható.

3. Néhányan azt vallják, hogy egy férfi csak egyféle nemű gyermeket tud nemzeni. Férfit kell váltani, ha másféle nemű gyermeket szeretne az anya.

4. A kínai fogantatási naptár szerint a gyermek nemét az édesanya életkora és a fogantatás hónapja határozza meg. Ez a holdnaptár a mai napig használatos és elterjedt.

5. A Habsburg-házból eredő legenda alapján, ha a nászéjszakán az ifjú pár somlai juhfark bort iszik, akkor biztosan fiú trónörökösre számíthat.

Ha már megfogant a gyermek, akkor is különböző megfigyelésekre alapozva próbálták – és próbálják ma is – a laikusok megállapítani, milyen nemű gyermek rejtőzik a pocakban. Az előre gömbölyödő, csúcsos hasforma a régiek szerint fiúgyermekre, míg a széles has és csípő lánygyermekre utal. Egyes vélemények szerint a pocak elhelyezkedése is döntő lehet: ha lefelé domborodik, kisfiúra, ha magasan kezdődik, kislányra számíthat az édesanya. A gyakori reggeli rosszullétek és az édességek, gyümölcsök utáni erős vágy szintén leánymagzatot jelezhet, míg fiúnál kevesebb hányinger, valamint sós, keserű és húsos ételek kívánása jellemző. Egy ezoterikusabb elképzelés szerint az anyuka bal felfordított csuklója fölé egy cérnára kötött ceruzát kell lógatni. Ha oda-vissza leng ki, az fiút jelent, ha kis köröket kezd el leírni, akkor lányt. Ám aki biztosat szeretne tudni, annak a 18-20. terhességi héten elvégzett ultrahang vizsgálatig várnia kell a névválasztással és a babaholmik beszerzésével.

A valóság

– A kromoszómák felfedezése óta tudjuk, hogy a gyermek nemét az apa határozza meg, az anyai szervezet csak kis mértékben képes befolyásolni azt. Az X-kromoszómát tartalmazó hímivarsejtek feje lapos, míg az Y-kromoszómás spermiumoké kerekebb. Az Y-spermiumok ennek következtében könnyebbek és gyorsabban is mozognak, vagyis ha az aktus a tüszőrepedés után történik, előbb érik el a petesejtet, és nagyobb valószínűséggel születik fiúgyermek. Ha a tüszőrepedés még nem történt meg a közösülés időpontjában, akkor elviekben ugyanakkora az esély fiú vagy lány születésére, mert mindkét típusú hímivarsejttel találkozhat a petesejt. Ez az elmélet ugyan logikusnak tűnik, statisztikailag  mégsem bizonyítható – mondja dr. Bózsa Szabolcs szülész-nőgyógyász, aki hozzáteszi, hogy bár elméletileg egyforma eséllyel kellene fiú- és lánycsecsemőknek születniük, mégsem teljesül pontosan ez a nemi arány. Ennek oka egyrészt az eltérő vetélési hajlam, de feltételezhető, hogy pszichés tényezők is befolyásolják a nemek arányát. A háborúkat követően például az átlagnál több fiú születik, mint amennyi lány.

Ha muszáj választani

Léteznek olyan öröklődő betegségek, amelyek csak bizonyos nemű utód esetén jelennek meg.

– A méhen kívüli megtermékenyítési eljárások esetén már lehetőség van a magzatkezdemény genetikai vizsgálatára a beültetés előtt – magyarázza Bózsa doktor.

Ilyenkor a leggyakoribb genetikai betegségekre, illetve a szülők családjában előforduló öröklődő rendellenességekre szűrhetik a néhány sejtes állapotban levő magzatkezdeményt. A vizsgálat eredménye alapján lehetőség van a vizsgált tulajdonság szempontjából egészséges preembrió anya méhébe történő visszaültetésére. Az említett eljárás Magyarországon is elérhető, de nem tartozik a társadalombiztosított vizsgálatok közé.

Amennyiben öröklődő, súlyos rendellenességgel járó betegség igazolható egy családban, vagy az édesanyának van már egy genetikai betegségben szenvedő gyermeke, illetve életkora meghaladja a 35 évet, genetikai tanácsadáson kell megjelennie. A terhesség II. harmadában vett magzatvíz-mintából genetikai vizsgálat végezhető. Amennyiben a családban nemi ágon öröklődő betegség igazolt, a vizsgálattal a magzat neme megállapítható. Genetikai indok alapján, bizonyos terhességi korig lehetőség van akár a terhesség megszakítására is – fűzi hozzá a szakorvos.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő