3 C
Pécs
csütörtök, november 28, 2024
KezdőlapPécs AktuálKórházakban betegszünk meg?

Kórházakban betegszünk meg?

Egy friss felmérés szerint minden 18. embert amiatt kezelnek, mert miközben valamilyen betegséggel éppen kezelték, új nyavalyákat szedett össze a kórházban.  Pécsett sincs ez másként, viszont nem akkora a baj. 

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) felmérése szerint elképesztő sok embert, mintegy 80 ezer főt csak azért kezelnek Európa-szerte, mert valamilyen egészségügyi ellátással összefüggésben kaptak el valamilyen betegséget. A minap szülés után kórházban elhunyt pécsi kismama tragikus esete – amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban a klinikán fertőződött meg egy speciális baktériummal – nem tekinthető egyedinek.

Az ÁNTSZ által közölt felmérés szerint egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések előfordulása azon betegek között volt a legmagasabb, akik intenzív osztályos kezelést kaptak. Ezen betegek 19,5%-a kapott valamilyen egészségügyi ellátással összefüggő fertőzést. Az európai vizsgálat során 15.000 egészségügyi ellátással összefüggő fertőzést regisztráltak, ezek közül a leggyakoribbak a légzőszerveket érintő (tüdőgyulladás: 19,4%, alsó légúti fertőzés: 4,1%), a műtéti (19,5%) és a húgyúti (19,0%) fertőzések voltak.

Minimumfeltételeknek kell megfelelni…

A pécsi klinikai központ kórházhigiénés szolgálatának főorvosa, dr. Rauth Erika szerint egy 2009-es rendelet rögzíti azokat a minimumfeltételeket, amelyeknek meg kell felelniük, s erre épül a klinikai központ infekciókontroll rendszere is. Mint mondta, Pécsett a fertőzések előfordulása az országos átlagnak megfelelő, melyet havi rendszerességgel jelentenek az Országos Epidemiológiai Központnak.

A fertőzések fajtája és súlyossága különböző mértékű lehet, amit több tényező befolyásol. A betegség kiindulási forrása lehet maga a beteg is, aki tünetmentesen hordozza szervezetében azt a kórokozót, ami egy súlyosabb, kórházi felvételt igénylő betegségnél, amikor az immunrendszer legyengül, fertőzést okozhat. Így tehát mindenképpen fontos szerepe van a beteg aktuális immunállapotának.

[frame]

Egyszerű: kezet kell mosni!

A főorvos leszögezte: a fertőzések terjedése egyik emberről a másikra leggyakrabban a kéz közvetítésével valósul meg, így ennek megfelelően a megelőzés legegyszerűbb, leghatékonyabb és legolcsóbb módja a kézfertőtlenítés. Ezért is fontos az, hogy a beteg is nagyobb figyelmet fordítson a kézmosásra, és már óvodás korban tanulják meg a kisgyermek a helyes technikát.

[/frame]

Hirdetés
Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő