Összességében – különösen a júniusi rendkívüli árvízhelyzet miatt – csökkent a „baleset és bűnügy” kategóriába tartozó hír, ezzel együtt több politikai hír hangzott el a második negyedévben az M1, a Duna Televízió és Kossuth Rádió, a TV2 és az RTL Klub esti híradóiban – derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb, az MTI-hez pénteken eljuttatott elemezéséből.
A 36 oldalas elemzésből kiderül, hogy a második negyedévben az öt vizsgált csatorna esti híradóiban összesen 9185 tudósítás hangzott el, amely 231-gyel haladta meg az első negyedévi számot. Június vezető témája a rendkívüli árvízhelyzet volt. Az ehhez kapcsolódó tudósítások az összes júniusi híranyag több mint negyedét tették ki.
Továbbra is a kereskedelmi csatornákon a legmagasabb a bűnügyi hírek száma. Az árvízi tudósítások miatt ugyan összességében csökkent, a TV2 mégis több, az RTL Klub nagyjából ugyanannyi bűnügyi hírt közölt. Arányaiban a legtöbb ilyen jellegű tudósítás a TV2 Tények című műsorában jelent meg, ahol az összes tudósításhoz viszonyítva 43,1 százalékban, míg az RTL Klub hírműsorában 29 százalékban jelentek meg ilyen jellegű hírek. Az M1 hírműsorában 8,8 százalék, a Kossuth Rádión 5,8 százalék, míg a Duna Televízión csupán 3,2 százalék volt a bűnügyi hírek aránya.
Ezzel együtt a legkevesebb politikai tartalmú hír a TV2 hírműsoraiban hangzott el. Az arányokat tekintve a második negyedévben is a Kossuth Rádió Krónika című hírműsora végzett az első helyen, 56,1 százalékkal, az M1-en 53,2, a Duna Televízióban 49,4 százalék volt a politikai hírek aránya az összes tudósításhoz viszonyítva.
A pártok közül legtöbbször a Fidesz jelent meg a hírekben. A nagyobbik kormánypárt a politikai hírek szereplőinek 9,6 százalékát tette ki, míg a kisebbik kormánypárt megjelenési aránya egy százalékra csökkent. A második legtöbbet szereplő párt az MSZP volt, 7,4 százalékkal, míg a harmadik az Együtt-PM választási szövetség volt 2,9 százalékkal, amely így az előző negyedévhez képest megelőzte a Jobbikot (2,8 százalék). Az LMP megjelenéseinek száma jelentősen csökkent az előző negyedévhez képest, az LMP álláspontját a szereplők 1,3 százaléka képviselte, ami még a Demokratikus Koalíció 1,4 százalékos megjelenésénél is kevesebb.
Csatornákra lebontva a pártok közül a két kereskedelmi csatorna hírműsoraiban az MSZP végzett az első helyen, míg a közszolgálati csatornákon a Fidesz.
A politikai szereplők közül a kormány képviseletében legtöbbször Orbán Viktor kormányfő, a kormánypártok képviseletében Rogán Antal, az ellenzéki politikusok közül pedig Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szólalt meg a hírműsorokban. Rogán Antal és Mesterházy Attila egyaránt 65 alkalommal beszélt a híradókban. A kormánypárti képviselők sorában Rogán Antalt a Fidesz szóvivői, Kocsis Máté, Zsigó Róbert, Hoppál Péter és Selmeczi Gabriella követik.
Az ellenzéki politikusok közül Bajnai Gordon, az Együtt-PM választási szövetség vezetője áll a második helyen, őt követi az MSZP szóvivője, Török Zsolt és a szocialista Józsa István. Volner János jobbikos képviselő az 5., míg Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke a 6. a legtöbbet szereplő ellenzéki politikusok sorában. A Nézőpont megjegyezte: LMP-s politikus nem került be a top 10-es listába.
A Nézőpont Intézet a negyedéves híradóelemzés során öt csatorna esti, fő híradóinak kvantitatív elemzését végezte el április 1. és június 30. között.