Jövőre már akár egy kisebb település áramfelhasználásához szükséges villamos energiát is termelhet az a biogáz-erőmű, amely a Tettye Forrásház szennyvíztelepén épül meg. A kétmilliárdos, felerészben uniós támogatású beruházás később autóbuszok üzemanyagát is előállíthatja.
– Az engedélyt megadtuk a Tettyének, amely így hitelt vehet fel a projekt önrészéhez. Ettől kezdve a cég viheti tovább az erőmű felépítésének ügyét. A tervek szerint még idén neki is állhatnak a munkának, jövőre pedig termelheti az energiát a létesítmény – mondta lapunknak Csizi Péter alpolgármester azután, hogy a közgyűlés zöld utat adott a Tettye Forrásház Zrt.-nek a projekt elindítására.
A pécsi biogáz üzem költségvetése összesen 2,1 milliárd forint lesz, melyből 925 millió forintot az Európai Fejlesztési Alapból finanszíroznak.
A létesítménnyel egyrészt megoldódhat a Tettye Forrásháznál keletkező melléktermék, a szennyvíziszap sorsa. Másrészt energiát is termelhet a cég, harmadrészt csökkentheti költségeit és hozzájárulhat a környezetvédelemhez azzal, hogy nem kell kamionokkal elszállítania az iszapot az ország másik részébe.
– Cégünknek jelenleg évente kétszázmillió forintos, s a következő években még nagyobb terhet jelent a pécsiek szennyvizének tisztítása során keletkező szennyvíziszap elhelyezése. Eddig az évi 17 ezer tonnányi végterméket kamionokkal kellett ugyanis Pécstől távol eső feldolgozóüzemekbe szállítani – mondja Sándor Zsolt, a Tettye vezérigazgatója.
Az iszapból megtermelhető biogázt egyrészt a villamos energia termelésében hasznosítják, később pedig akár buszok üzemanyagaként is felhasználhatják azt. A számítások szerint legfeljebb tíz év alatt térül meg az összesen kétmilliárdos beruházás.
A tíz évből viszont lehet kevesebb is. Ez függ az energiaárak alakulásától, de attól is, kikkel tud szerződést kötni a Tettye. A régió több pontjáról is fogadnának ugyanis alapanyagot – élelmiszeripari hulladékot, szennyvíziszapot – Pécsre.
– Ebből egyrészt bevételünk keletkezik, másrészt további energiát is nyerhetünk így – magyarázza Sándor Zsolt.
A beruházás akár már idén elindulhat, s jó esetben 2014 végén, de legkésőbb 2015 elején energiát is termelhet a létesítmény.