Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a SosemArt Kulturális Egyesület: egy olyan térképet hoztak létre, amely nem a tipikus turistalátványosságokat mutatja be, hanem egy szubjektív képet fest a városról.
Az alapötlet
A SosemArt Kulturális Egyesület tagjai úgy gondolták, hogy egy várost nem feltétlenül akkor ismerünk meg a legjobban, ha meglátogatjuk a tipikus, útikönyvek által javasolt látnivalókat, hanem ha azokat a helyeket keressük fel, ahová a helyiek járnak. A Lonely Planet elnevezésű világszerte ismert kezdeményezéshez hasonló az alapelv: a legjobbnak vélt helyeket mutatja be a térkép. A különbség az, hogy ez esetben vállaltan szubjektív a szelekció, a várost egyedi nézőpontból ismerhetik meg az érdeklődők.
Mi került fel a térképre?
Az ötletgazdák számára fontos volt, hogy környezettudatos és társadalmilag elkötelezett szervezetek és vállalkozások szerepeljenek a kiadványban. A térképen civil szervezetek, közösségi terek, kávézók, bárok, hostelek, galériák, piacok, mozi, cukrászda, helyi terméket árusító kézműves boltok, és egyéb pécsi érdekességek is megtalálhatóak.
Szemezgetés a kínálatból
A térkép valóban nem a legszokványosabb helyeket emeli ki: az óriási étterem kínálatból az István Pince is felkerült rá, mint kötelező célpont. A bárok közül helyet kapott többek között a Kantabár és a Lompos Uszkár, kézműves boltként a Sipőcz Ház. A civil kezdeményezések közül többek között a Menedék munkájára hívják fel a figyelmet, akik hátrányos helyzetű gyerekeknek nyújtanak kreatív programokat az esélyegyenlőség jegyében. Még sok-sok mindent találhatunk a térképen és a környező településekről sem feledkeztek meg a készítők, így például Villányra is felhívják a figyelmet.
Miért épp ezek a helyek?
A készítők azt is megindokolták, hogy miért pont ezekre a pontokra esett a választásuk a városból. A Lompos Uszkár például azért kötelező, mert itt kóstolhatunk, játszhatunk, hallgathatjuk a madarakat. Miért az István Pince? Mert itt keverednek a korosztályok, olcsón ehetünk-ihatunk és igazán különleges az atmoszférája. Villány kiemelése nem is kérdés, azonban a boron felül felhívják a figyelmünket a barátságos, közvetlen vendéglátásra is.
[frame]Várjuk olvasóink véleményét a kiadványról! Önök mivel egészítenék ki az alternatív várostérképet?[/frame]
Hogyan lehet hozzájutni?
Az ingyenes kiadvány a napokban jelenik meg, 4500 példányban lesz elérhető Pécsett a térképen szereplő helyeken és turisztikai infópontokon. Budapesti, valamint külföldi terjesztést is terveznek az ötletgazdák.
Extra
Igény esetén csoportos városvezetést tartanak az egyesület tagjai a térképen feltüntetett helyszínek érintésével angol vagy német nyelven is.