Pécs szabad királyi város Községi Polgári Leányiskolája 1948-ig a jelenlegi Janus Pannonius Gimnáziumban működött. Ez alkalomból szombat délután emléktábla avató ünnepséget tartottak az egykori diákok, tanárok és igazgatók tiszteletére.
Az egybegyűlteket Csizi Péter, Pécs alpolgármestere köszöntötte, aki elmondta, miért fontos és mit jelent a város és a pécsi polgárok számára a kezdeményezés.
– Amikor a táblát kihelyeztük, akkor nem csak az iskola egykori igazgatóiról, tanárairól és diákjairól szerettünk volna megemlékezni, hanem arról a korról és polgárságról, ami ezt az időszakot jellemezte – fogalmazott Csizi Péter.
Kiemelte, hogy ma már csak az Angster, a Hamerli és a Zsolnay nevek csengnek ismerősen az embereknek, annak ellenére, hogy az 1900-as évek elején több tucat olyan polgári család volt a városban, akik nem Pécsett, hanem a pécsiekért éltek. Hiszen, mint mondta, akkoriban a községi leányiskolát is nagyon sok polgár kezdeményezte.
– Sajnos egy zárt intervallumról beszélünk, hiszen ahogy az iskola 1948-ban, úgy ez a gazdaság, ez a miliő és a Pécsért dolgozó erős polgárság is valahol megszűnt. Viszont amikor látjuk ezt a táblát, akkor mind-mind erre a dicső korra emlékezünk és emlékeztetjük majd a jövő generációját – mondta az alpolgármester.
A Pécsi Községi Polgári Leányiskolát 1881-ben alapították és 1948-ig működött. Az emléktábla avató ünnepségen 16 egykori diák vett részt.