Tudta, hogy a szőlő többek között vértisztító hatású és erősíti az idegrendszert? Az ősz egyik idénygyümölcsét nemcsak azért érdemes fogyasztani, mert finom, hanem mert számos pozitív élettani hatással is bír.
Tele van vitaminnal!
A szőlő jótékony hatóanyagai között található többek között B1-, B2-, K- és C-vitamin, kálium, kalcium, magnézium, niacin. Folsav-és biotintartalma révén segíti az anyagcserét és jótékony hatással bír az immunrendszerre.
Magas antioxidáns-tartalma miatt gyulladáscsökkentő-hatású, védi a szervezetet a káros szabadgyököktől, erősíti a szív-és érrendszert, sőt, a daganatos megbetegedések kockázatát is csökkenti.
[frame]Ne magozzuk ki!
A szőlőt magjával és héjával együtt érdemes fogyasztani, mert ezek a részei is rengeteg hasznos tápanyagban gazdagok.[/frame]
A gyümölcsök között viszonylag magas energiatartalommal rendelkezik (78 kcal/10 dkg) és a szénhidráttartalma is nagy, ezért fogyókúrázók, cukorbetegek számára nem ajánlott nagy mennyiségben fogyasztani. Ugyanakkor épp ezek a tulajdonságai jótékony hatással vannak az agyműködésre, savtartalma miatt pedig segít az étvágytalanság legyőzésében.
Mire jó még?
Fertőzésgátló, baktérium-és vírusölő hatóanyagot, úgynevezett flavonoidot tartalmaz. Jó hatással van a vesére, a húgyhólyagra, a májra és az epére. Vértisztító hatása mellett a tüdőt és a légutakat is tisztítja. Ajánlatos a tisztítókúrát végzők számára, a szőlőmagolaj pedig segít a magas koleszterinszint csökkentésében. Polifenol nevű hatóanyaga megakadályozza a fogszuvasodásért felelős baktériumok szaporodását.
Szőlő a szépségápolásban
Régóta láthatunk a reklámokban és a boltok polcain szőlőkivonatot tartalmazó kozmetikumokat. Ennek oka abban rejlik, hogy a gyümölcsben lévő antioxidánsok feszesítik és selymessé varázsolják a bőrt. A szőlőmagolaj hatóanyagai pedig belülről építik a sejteket, ami általános javulást eredményez a bőr textúráján, és lassítja az öregedési folyamatot.
Egy pohár bor az egészségért
Kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben méreg. – Az ismert mondás különösen igaz a vörösborra, hiszen akár napi egy pohár (1-1.5 dl) nyugodtan elfogyasztható belőle, ami segít elkerülni a szív-és érrendszeri betegségek kialakulását.
[frame]Házi arcpakolás
Néhány szem szőlőt préseljünk össze a héjával és a magjával együtt! Az így kapott pép önmagában is felkenhető az arcra, azonban túl folyékony, ezért ajánlatos natúr joghurttal vagy egy kevés túróval összekeverni, és így felvinni a bőrre. 10-15 percig hagyjuk állni, majd tiszta vízzel öblítsük le! Fiatalító, frissítő hatással bír. [/frame]