Személyeskedések, durva retorika, korrupciós leleplezési ügyek tarkítják majd a következő hónapokban az előttünk álló választási kampányt helyi szinten is – vélekednek pécsi politológusok. Kákai Lászlót és Horváth Csabát kérdeztünk arról, mire lehet számítani a városban.
– Minden eddiginél csúnyább lesz a következő bő fél év választói szemszögből Pécsett is, s a permanens választói kampányban az eddigieknél is kíméletlenebbek lesznek egymással a politikai résztvevők.
Magánéletüktől, családjuktól kezdve a munkájukig, házukig, amibe lehet, bele fognak kötni az ellenfelek; akár az is szóba kerülhet, ki meleg, ki csalja a feleségét, ki drogozik, ki iszik – vélekedik Horváth Csaba (képünkön), a jogi kar politológusa.
Szerinte az ellenzék emellett abba fog belekötni leginkább, hogy van-e, s milyen erőteljes a pécsi országgyűlési képviselők lobbiereje. Azt mondta, előveszik, miért nem települt Pécsre igazi, komoly nagyfoglalkoztató az utóbbi években, miért csak a kampányban indul el a már 2010-ben megígért pécsi elkerülő építése, de akár téma lehet a turistaforgalom is.
A jobboldalon is lesz ugyanakkor muníció bőven. Ők azt domborítják majd ki – a politológus szerint, mi mindent sikerült helyretenni abból, amit a korábban hatalmon lévők elrontottak. Szó lesz újra a szocialista időszakban kifizetett jutalmakról, a félresikerült fejlesztésekről, a város tetemes adósságállományának lefaragásáról, s arról, hogy végre lesz Pécsnek egy valamirevaló ipari parkja is.
– A mai helyzetet tekintve szinte biztos, hogy nem lesz változás, mert az ellenzék nem képes alternatívát felmutatni – mondja már Kákai László, a bölcsészettudományi kar politológusa. – Nem kínálnak fel alternatívát, megoldási javaslatokat. Azt mondják, így nem jó, de azt nem, hogy akkor hogyan lenne jobb – teszi hozzá.
Ebből következően gyakran kerülnek szembe korábbi kijelentéseikkel, amik homlok egyenes ellentétben áll a most hangoztatott álláspontjukkal. Káka László szerint a jobboldali szavazók könnyebben mozgósíthatók, így emiatt is a Fidesznek és a Jobbiknak kedvez majd egy csekély részvételi arány. Ő azt mondja, amíg a baloldal nem tudja mozgósítani szavazóit – jellemzően a rejtőzködő, párthovatartozásukat el nem áruló voksokról van szó – nem fog választást nyerni. Horváth szerint is biztos, hogy ha marad a szétaprózódott baloldal, a mai tények ismeretében teljesen kizárt, hogy kormányváltás történik, illetve a két pécsi körzetben nem fideszes képviselő jut be a parlamentbe.
Horváth szerint Pécsen is hibázott az MSZP azzal, hogy ismerős politikusokat indít az országgyűlési választásokon Tóth Bertalan és Szakács László személyében a város két körzetében. Szerinte már mindketten szerepeltek, s személyükbe könnyű lesz belekötni. Ellenfelük Hoppál Péter és Csizi Péter lesz.
A Jobbik Kákai szerint stabilan tíz százalékos szavazóbázist tudhat maga mögött, de az LMP és a DK alig mérhető, Az Együtt 2014, a PM, pedig a tavalyi felfutás után jelentősen visszaesett. Így az MSZP-vel történő kozös lista állításhoz szükséges 10 százaléktól is jelenleg messze áll az Együtt 2014 szövetség. Ami azt jelenti, hogy ha marad a közös lista és 10 százalék alatt marad az Együtt, akkor nem jut be a parlamentbe, ahova egyedül indulva és öt százalék feletti teljesítménnyel igen. Ez a helyzet ha tartossá válik, akkor jelentős mértékben terhelheti a két szövetséges viszonyát.
– Legfeljebb váratlan események, baloldali összefogással karöltve vihetik győzelemre az ellenzéket. Tehát minden baloldali tömörülésnek egy hajóban kellene eveznie, miközben bedőlne a költségvetés, vagy hatalmas EU-s büntetéssel sújtanák Magyarországot, a kormánynak példátlan megszorításokat kellene bevezetnie – elemezte a tavaszi választások kimenetelét Kákai.