Ma már (szerencsére) történelmi távlatból szemlélhetjük a szükségpénzt, a második világháborút, a megdöbbentő méreteket öltő ínséget, vagy éppen inflációt. Mindez az 1940-es éveket jellemezte. A kort a Janus Pannonius Múzeum Történeti Osztályán (Pécs, Felsőmalom u. 9.) idézik fel egy előadással, a háborúban jellemző menüt tartalmazó ebéddel, illetve egy újonnan induló filmklubbal október 9-én.
Aki teheti, aznap érdemes az összes programon részt vennie a Várostörténeti Múzeumban. Elsőként 11.30-tól B. Horváth Csilla, a JPM Történeti Osztály ny. vezetője beszél Kozma Giziről (1903-1974), aki 1936 és 1941 között fióküzletet működtetett a pécsi Boltív közben. Az 1940-es évek második felében született számos műtermi felvétele idézi fel pécsi, baranyai elődeinket, városi polgárokat, iparosokat, kereskedőket, tisztviselőket, gazdálkodó családokat. Emellett korábban – 1944–45-ben – a szovjet katonai parancsnokságot és hadikórházat is megörökítette.
B. Horváth Csilla nemcsak Kozma Gizi fotóműhelyéről, hanem a képek összegyűjtéséről, rendszerezéséről is kulisszatitkokat árul el. Az ingyenes előadás után (mindössze egy napi menü áráért) a Fiáker Étteremben a ’40-es évek hadi ételeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Hogy mi lesz a menü? Legyen meglepetés!
„Már a spájzban vannak az oroszok!” – ki ne emlékezne A tizedes meg a többiek című filmben Sinkovits Imre klasszikus és sokat mondó felkiáltására. Az említett ebéd után érdemes visszatérni a Várostörténeti Múzeumba, hiszen ott 14.30-kor filmklub indul Történetek a történelemről címmel. Az összejöveteleket Szilágyi László filmtörténész vezeti, aki a vetítések előtt igen sokoldalú, élvezetes, információkban gazdag megközelítést, illetve korrajzot nyújt az alkotásokhoz, ezáltal könnyebbé válik a látottak befogadása.
A havi rendszerességgel jelentkező új sorozat első filmjét (A tizedes meg a többiek) a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében láthatják az érdeklődők, ezért a vetítésen való részvétel ezúttal ingyenes. A klubban vetítendő művek olyan sorshelyzetekről szólnak, melyben a történelem csapdájába kerülő ember döntéseivel átalakítja életét.
A számos érdekes relikviát, fotókat tartalmazó időszakos – Azok a ’40-es évek… címet viselő – kiállítás keddtől szombatig 10-16 óra között tekinthető meg a Várostörténeti Múzeumban. Bővebb információ az eseményekről a (72) 310-165-ös telefonszámon, valamint a [email protected] e-mail címen kérhető.