Amikor egy pár úgy érzi, itt az idő, készen állnak rá, hogy gyereket vállaljanak, de valami miatt mégsem sikerül, az adott esetben magát a kapcsolatot is veszélyezteti. Magyarországon nagyjából minden hetedik pár szembesül a meddőség problémájával. Milyen lélektani hatásai vannak ennek a csalódásnak és miként léphet tovább valaki?
Az okok
A meddőség mögött sokszor nem is szervi problémák állnak, hanem az egészségtelen életmód: dohányzás, alkoholfogyasztás, helytelen táplálkozás, a gyógyszerek és egyéb kemikáliák káros hatásai és a stresszes életvitel. – Mindezek mellett lelki gondok is állhatnak a háttérben, nem véletlen, hogy a szülész szakorvosok többszöri sikertelen próbálkozás után pszichológushoz küldik a pácienseket – mondja már dr. Stark András pszichiáter. A párterapeuta hozzáteszi: szorongások, a kapcsolat érzelmi stabilitásával kapcsolatos bizonytalanságok is közrejátszhatnak a teherbe esés elmaradásában.
Miként élik meg a párok a gyermektelenséget?
Nem mondunk újdonságot azzal, hogy a sikertelen „bébi-projektek” milyen sok negatív hatással bírnak a párkapcsolatra. Megeshet, hogy a meddőséggel küzdő fél fogyatékosnak érzi magát, illetve hogy a pár tagjai egymást okolják, bűnbakot keresve.
– Önmagában a vizsgálatok procedúrája is rendkívül kellemetlen mindkét fél számára. Egymás hibáztatása zsákutca a probléma megértésében és megoldásában, egy nem elég stabil kapcsolatban a repedéseket töréssé súlyosbítja – mondja Stark András.
A legrosszabb eshetőség
Ha más megoldás nincs, a kudarcok után a pár szétmegy, mert a sok negatív élmény teljesen megmérgezheti a kapcsolatukat. A pszichiáter szerint vannak férfiak, akik számára a hagyományok miatt a gyerek a név továbbvitelét, a trónörököst jelenti. Az a nő, aki nem képes utódot szülni, nem méltó a vele való házasságra. Ilyenkor kevésbé játszanak szerepet a korábbi érzések, zárójelbe kerülnek azok az emlékek, amelyek a párkapcsolat elejétől részei voltak a kapcsolatnak. A krízisből ilyen esetben a válás felé vezet az út.
Van kiút
Egy mély és megalapozott kapcsolatban nem törvényszerű, hogy a páros szétmegy a krízishelyzet után, hanem épp ellenkezőleg, az egymás iránti érzelmek felerősödhetnek. Bármilyen jellegű kapcsolatban – szerelem, barátság, pszichoterápia, tanár-diák kapcsolat – a gondoskodás, az odafigyelés, a törődés elengedhetetlen kifejezése annak, hogy a másik fontos a számunkra. Ez fenntarthat egy kapcsolatot kríziseken keresztül is és lehetőséget ad a kölcsönös fejlődésre – tanácsolja dr. Stark András.
[frame]A tudomány révén újabb segítség érkezik: A Pécsi Tudományegyetem egy pécsi és kaposvári orvosokból álló kutatócsoportja egy több száz milliós projektben a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságának növelésén dolgozik. Laboratóriumi körülmények között az embriót körülvevő tápoldatot elemzik. Korábban írtunk már erről. Dr. Bódis József megkeresésünkre azt mondta, a kutatás jelenleg elért egy olyan fázisba, ahol már egyes eredmények szabadalmaztatás előtt állnak[/frame]