Jelenleg több cég működik Pécsett és Baranyában, mint 2011-ben. Az iparűzési adó ezzel együtt mégsem nő, sőt csökken. A kamara szerint ez azért van, mert sokan itt működtetik vállalkozásukat, itt dolgoztatnak, de nem itt fizetnek adót. Ennek oka viszont nem egyértelmű.
2011-ben 17 932 vállalkozás volt bejegyezve Baranyába, 2013. június 30-án pedig 18 267 céget tartott nyilván a kamara. Síkfői Tamástól, a megyei iparkamara titkárától megtudtuk: főként a bt.-k és a kkt.-k lettek óvatosabbak az utóbbi időben, hiszen ezekben a típusú gazdasági társaságokban a tulajdonosoknak teljes vagyonukkal kell felelni a vállalkozás működéséért. Ugyanakkor nőtt a zrt.-k és kft.-k száma az utóbbi időben.
Gazdasági szakértők szerint azonban ez a tendencia megfordulhat. Ahogy azt a PécsMa megírta, egy tervezet szerint a kft.-k törzstőkéjét 2016. március 15-ig 3 millió forintra kellene emelni – visszamenőlegesen is. Ez pedig komoly gondot okozhat a régióban, különösen a kisebb cégek esetében. Ezek jelentős része ráadásul „alvó” társaság, amelyek azonnal meg is szűnnének.
A kamara arra is figyelmeztet, hogy túlságosan messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni csak abból, hogy egy adott városban, régióban hány céget, vállalkozást tartanak nyilván, mivel azt nem igazán tudni, hogy ezekből mennyi működik és folytat tevékenységet valójában.
Bár manapság több cég és vállalkozás van bejegyezve Pécsett, mint például 2011-ben, az iparűzési adóbevétel egyre csak csökken – tudtuk meg a városi adóirodától. Nagy Zoltán, az iroda vezetője közölte: míg 2010-ben 6.2 milliárd, 2011-ben 6 milliárd volt a bevételük, addig 2012-ben „már csak” 5.7 milliárd forint volt ugyanez.
Síkfői szerint ennek elsősorban az lehet az oka, hogy nagyon sok olyan cég és vállalkozás működik, illetve dolgoztat Pécsett, amelynek székhelye nem itt van, vagyis nem ide van bejelentve. Így az iparűzési adót sem Pécsnek fizetik. Hogy ez utóbbinak mi az oka, az kérdéses, hiszen szinte mindenhol ugyanannyi az iparűzési adó mértéke, mint Pécsett.
Mire jó a céges rezsicsökkentés?
A rezsicsökkentések eddig csak a lakossági fogyasztókat érintették, a kisvállalkozókat nem. Ez azonban megváltozna – a kormány legújabb tervei szerint. Orbán Viktor szerint csökkenteni kell a vállalati energiaárakat, mivel azok régiós viszonylatban is magasnak számítanak. Ha pedig kevesebb a cégek rezsije, akkor versenyképesebbek lesznek – a kormányfő szerint.
Szerettük volna megtudni a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének véleményét is a tervezett céges rezsicsökkentésről, illetve, hogy ez mennyiben adhat lendületet a vállalkozások működéséhez, de a baranyai elnök nem kívánt a témában nyilatkozni.
Ugyanakkor több gazdasági szakember is azt mondta lapunknak, hogy a céges rezsicsökkentés önmagában még nem fogja fellendíteni egyik vállalkozást sem (hiszen miért lenne több megrendelés, ha kevesebb a gázszámla), de az is igaz, hogy sok kisvállalkozásnak ez komoly segítség lehet.