Eddig is színes délutáni foglalkozások közül választhattak a pécsi szülők, de mióta délután négyig kötelező az általános iskolásoknak a suliban maradni, még fontosabb lett, hogy az intézmények minél szélesebb választékot nyújtsanak a gyermekek számára. Kiválasztottunk a helyi sulik kínálatából néhány izgalmas szakkört.
Bábkészítés, babaruhavarrás – Jókai Mór Általános Iskola
A kézműves foglalkozás keretein belül zajlik a varrás oktatása elsős és másodikos kisdiákoknak. Ez régen babaruhavarrás volt, ahol Domján Ágnes tanárnő útmutatásával a gyerekek Barbie babáknak készítettek ruhákat. Ma már viszont nem annyira népszerűek ezek a játékok, helyette a kicsik állatkákat alkotnak a foglalkozáson, így például egeret, halat, macskát és így tovább. Eleinte az öltéseket tanulják meg, majd feladatokat kapnak és a főként thermo anyagból készült munkákat a tanév végén kiállítják. A tanárnő elmondása szerint fiúk is szoktak jelentkezni, és ha ügyes kezűek, akkor sokáig kitartanak.
JAM gazdasági szakkör – PTE Deák Ferenc Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola
Kicsiknek és nagyoknak egyaránt szól Lovas Zoltán gazdasági szakköre, ahol komplex gazdasággal kapcsolatos ismeretekről tanulhatnak a diákok. Szó esik a foglalkozásokon helyrajzról, népismeretről, helytörténetről, logisztikáról, mindezekről átfogó képet kapnak a nebulók. A szülők foglalkozása és városunk jellegzetességei is helyet kapnak a délutáni foglalkozásokon. A szakkör előnye, hogy hasznos, gyakorlati ismeretekkel látja el az érdeklődőket.
Fotó-videó szakkör – Testvérvárosok Terei Általános Iskola
Matzkó András foglalkozásán a felsősök eleinte a technikai apparátussal ismerkednek meg közelebbről, így például a fényképezőgép objektívével és menüjével, a kamera kazettájának cserélésével, visszatekerésével stb. A tanár úr a tapasztalás útján való tanulásra esküszik, vagyis először instrukciók nélkül készíttett anyagokat a gyerekekkel, amit utólag megnézve elemeznek ki. Ilyenkor sajátítják el a (mozgó)képi kifejezőeszközök alapfogalmait is. Ha az alapok már megvannak, jöhetnek a konkrét feladatok, végül a nagy munka: az iskolai rendezvények dokumentálása.
Túraszakkör – Mezőszél Utcai Általános Iskola
Idén indult el ez az új foglalkozás, ahol havonta egyszer a szülők és a gyerekek a Mecsekbe kirándulnak az immáron túravezetői végzettséggel is rendelkező tornatanárnő vezetésével. Eddig két túra volt, a másodikra már nagyjából harmincan jelentkeztek. Ezek a kirándulások kijelölt túraútvonalakon zajlanak, nagyjából reggel 8-tól kora délutánig tartanak.
Comenius program – Mezőszél Utcai Általános Iskola
Az EU támogatásával létrejött programban a közreműködő országok gyermekei egymás kultúrájáról tanulnak, emellett pedig meg is látogatják egymást a diákok és a tanárok. Így a foglalkozásokon aktívan részt vevők mindegyike eljut legalább egy európai nagyvárosba. Voltak már így többek között a pécsiek Barcelonában és Prágában is, ahol családoknál szálltak meg. A gyerekek hetente készülnek fel az adott tájegység valamely mondájából, Pécs esetén ez az Ördögszántotta hegy története volt. A program közös nyelve az angol, így nemcsak kulturális ismereteiket bővíti, hanem nyelvtanulási lehetőséget is biztosít az érdeklődők számára.