Sajnos ma már egyre kevesebben mesélnek gyermeküknek, többek között arra hivatkozva, hogy nincs rá idejük. Azonban régóta ismert, hogy a mesék világába való bevezetés milyen fontos a gyermekek lelki fejlődése szempontjából. Cser Izolda gyermekpszichológus segítségével összeszedtük, mi mindenért érdemes mesélnünk a kicsiknek.
Először is: az együtt töltött idő aranyat ér!
Ha a mesélés mindennapi rutinná válik, az már önmagában is jót tesz a szülő-gyerek viszonynak, több okból is. Egyrészt a gyermek érzi, hogy a szülő foglalkozik vele, időt szán rá. Másrészt az együtt töltött idő alapot képezhet a későbbi beszélgetéseknek is. Azok a gyerekek, akiknek rendszeresen mesélnek otthon – egy kutatás szerint – másfél évvel megelőzik nyelvi fejlettség szempontjából azokat a kortársaikat, akik nem vagy alig hallgatnak mesét – magyarázza a pszichológus.
A mesék fantasztikus világa
A mese világa és ábrázolása megegyezik a gyermeki gondolkodásmóddal, emiatt a gyermek szemén keresztül mutatja meg a világot, ahogyan ő látja. A benne előforduló elemek, fordulatok megegyeznek azokkal a gondolati elemekkel, amelyek a lelki fejlődés korai szakaszára jellemzőek. A mese azon a nyelven szólítja meg a gyermeket, amelyben ő is gondolkodik, vagyis a szélsőséges elemek és a leegyszerűsítés miatt könnyen átláthatóak a történetek. Olyan jelenségekről beszél a gyereknek – életről, halálról, haragról, féltékenységről, szeretetről, segítésről, talpraesettségről, bátorságról -, amelyekről máshogy, elvont fogalmak szintjén nem tudnánk beszélni vele.
Hogyan hatnak?
A mese informál arról a világról, amiben a gyermek él, valóságot, realitást közöl, vagyis a rossz létezéséről is ad információt, ami „természetesen” legyőzhető. Ezek a történetek képekre és szimbólumokra fordítják le a világot és ezáltal lehetőséget teremtenek a feszültségek levezetésére is, vagyis szorongásoldó hatásúak – mondja Cser Izolda. Természetesen a mesék világában való kalandozás a gyermekek fantáziáját is nagy mértékben gazdagítja, hiszen kirajzolódnak előttük az izgalmas fiktív világok.
[note note_color=”#f574a0″]A mese fontosságát sokan felismerték már
A Pécsi Tudományegyetem Meseszép címmel jótékonysági rendezvénysorozatot indított a közelmúltban. A cél, hogy a nyolc hónapig tartó kampánnyal az egyetem közelebb hozza a családokat, és pozitívan befolyásolja a felnövekvő nemzedék lelki fejlődését. A kampány üzenetét jótékonysági akciósorozat keretén belül több iskolában, óvodában népszerűsítik a PTE-hez kötődő közismert személyiségek részvételével.
A K&H Csoport a társadalmi felelősségvállalás részeként egy évtizede támogatja a gyermekegészségügyet. Nem csak anyagi támogatást nyújtanak, hanem a gyerekek lelki egészségéhez is igyekeznek hozzájárulni. 2010 óta működik a meseolvasó programjuk, amelyben folyamatosan várják önkéntes diákok jelentkezését, akik meseolvasással teszik könnyebbé a beteg gyerekek kórházban töltött idejét.[/note]