4 C
Pécs
szerda, november 20, 2024
KezdőlapAbszolút PécsKét óra Buzánszky Jenő nappalijában

Két óra Buzánszky Jenő nappalijában

Önök hogyan képzelik el az Aranycsapat hátvédjének otthonát? Milyen lehet egy 88 éves olimpiai bajnok? Mit tart fontosnak a Nemzet Sportolója? Mi nagyjából úgy képzeltük, egy magas kerítéses, nagy kertes, amolyan polgári palotában fogad majd minket, drága ingét akkurátusan megigazítja az interjú előtt, és – mivel kitüntetései feljogosítják – magvas életigazságokat nyilatkoztat majd ki a vidéki újságírónak.

Képzelőerőnk ezúttal megcsalt. Buzánszky Jenő Dorogon él 66 éve. Ugyanabban a mázolt deszkakerítéssel körbevett egyszerű külvárosi házban lakik azóta. Papucsban, kötött pulóverében komótosan jön elénk a kapuhoz.

– Honnan is jöttek? – kérdezi.

– Pécsről – szól a válasz.

– Sok sváb él arra, meg sokac, de vannak rendes emberek is – válaszolja viccesen. És mielőtt betérnénk otthonába, még bemutatja kutyáját, egy német juhászt. Ő az ötödik ugyanebből a fajtából Buzánszky Jenő dorogi kertjében 1954 óta. Lassan leesik: az Aranycsapat hátvédje, hazánk egyik olimpiai bajnoka, a 6:3 egyik hőse ugyanolyan, mint bármelyikünk nagyapja.

Dombóvári vasutas szülők gyermekeként neki is a MÁV lett az első állomás. Forgalmistaként dolgozott a Tolna megyei városban, csatárként focizott a Dombóvári Vasutasban. Vasúti tiszt szeretett volna lenni, ezért jött Pécsre. A PVSK-nál töltött fél szezont Szabó Péter edző kezei alatt, akkorra már világos volt: a futball az ő pályája.

A pécsi csapat akkor az NB II-ben vitézkedett, Buzánszky kitűnt, így hamar elcsábították az akkor első osztályban szereplő Dorogra hátvédnek. Egy albániai szakszervezeti válogatott mérkőzésen (akkoriban ilyen is volt) a nemzeti válogatott fejvadásza figyelt fel Buzánszkyra és később szereplést ajánlott neki. 1950-et írunk ekkor. A többi már történelem, ahogy szokták mondani.

Az Aranycsapat klasszikusának háza odabent már eltér egy „átlagos” nagyapa otthonától: nagyon kevés olyan idős ember otthonában található olyan, névre szóló zászló, amelyet a FIFA teljhatalmú elnöke, Sepp Blatter készített.  Az előszoba falán egy emléklap Helsinkiből – az 1952-es nyári játékokon szerzett olimpiai aranyérmet a magyar válogatott -, a nappali üvegajtós szekrényében pedig érmek, trófeák tömkelege, köztársasági elnökök üdvözlő üzenetei és emlékek az Aranycsapat tagjaitól, olyanoktól, akik nekünk legendák, Jenő bácsinak a barátai, játékostársai voltak.

Egy futballnemzet nagypapája
Egy futballnemzet nagypapája

És a legendás 6:3. Van bőven történet Jenő bácsi emlékezetében, de nem adja őket csak úgy. A történetnek szerinte ugyanis van eleje és vége, és hát teljesen igaza is van. Az ő története pedig Dombóváron kezdődött 88 évvel ezelőtt, volt benne fényes angliai győzelem, keserű berni világbajnoki vereség, beletörődött szemlélés a magyar futball hanyatlása felett, és most jön 2013. november 25-e. Az évszázad mérkőzését hatvan éve játszották, a legendás hátvéd idejét az évfordulós ünneplésre való készülés köti le.

Két óra beszélgetés után felmerül bennünk:

– Most már nem faggatózunk tovább, hiszen látom, fárad Jenő bácsi.

– Aztán miből látja? Majd én eldöntöm, mikor fáradok. Különben is még a postára is mennem kell, és az unokák is jöhetnek még délután – vág vissza. Zavaromban még felteszek egy kérdést arról, változott-e a 6:3 története számára a hatvan év alatt, vagy mindig ugyanúgy meséli.

– A tények, azok tények – mondja.

Tény az, hogy a Magyar Válogatott 1953. november 25-én, a szentélyként tisztelt Wembley Stadionban 6:3-ra legyőzte a hazájában 90 éve veretlen angol válogatottat. Buzánszky Jenő jobbhátvédként vette ki részét a győzelemből. Érmeivel, trófeáival kitüntetéseivel szerényen él dorogi otthonában. És talán tény az is, hogy ha nem is tudatosan, de még 88 évesen is a sportért fáradozik, azért, hogy példaképül szolgáljon a mai fiataloknak.

Interjúnkat az abszolút videó rovatban láthatják november 25-én.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő