Országszerte mintegy másfél milliárd forintot oszt szét az állam egy pályázat keretében, hogy a városok méltóképpen tiszteleghessenek 2014-ben a holokauszt áldozatai előtt. Pécsen többek között egy egyedülálló kiállítást hoznának létre a roma elhurcoltak emlékére. Közülük ezreket tettek fel 1944-ben a pécsi vasútállomáson a koncentrációs táborok felé tartó vonatokra.
Jövőre lesz hazánkban a Magyar Holokauszt Emlékév, amelynek kapcsán az állam is jócskán a zsebébe nyúl: összesen 1,5 milliárd forintos pályázatot hirdettek ki. Pécs ennek közel tizedére tartana igényt, hogy többek között egy kuriózumnak számító állandó kiállítást hozhasson létre a roma elhurcoltak emlékére.
– A holokauszt áldozatai között nagy számban voltak hazai, köztük pécsi származású roma emberek, akiknek a történelmi vesztesége legalább annyira fontos társadalmi kérdés, mint a zsidók elhurcolása. Úgy gondoltuk, hogy kulturális centrumként kötelességünk komoly szerepet vállalni a programsorozatban – mondja Nagy Csaba alpolgármester, amikor arról kérdezzük, miért pályázott Pécs a romáknak emléket állító kiállítás létrehozására.
A város a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesülettel azt szeretné megmutatni a mai kor polgárainak, a most felnövekvő nemzedéknek, hogy miért, mi által abszurd a faji alapú megkülönböztetés, az olyan ideológia, ami embert embertől születése alapján különböztet meg.
A Roma Holocaust Emlék- és Dokumentációs Központot a Rácz Aladár Közösségi Ház legfelső szintjén hoznák létre. Itt impozáns kiállítóteret és egy olyan modern dokumentációs központot is kialakítanának, amely a hagyományos emléktárgyak prezentálása mellett multimédiás bemutatókkal, vetítésekkel is gondoskodna a látogatók tájékoztatásáról.
A megújuló épületrész nemcsak muzeális jelleggel működne, hanem kihelyezett képzési helyszínként is szolgálna a PTE levéltáros, néprajzos, történész, muzeológus hallgatóinak.
Nagy Csaba elmondta, a pályázaton való indulást támogatja a cigány kulturális központ mellett a Pécsi Zsidó Hitközség és a megyei levéltár is.
Kosztics István, a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület elnöke úgy vélekedett:ismereteik szerint Baranyából közel négyezer romát hurcoltak el a nácik, a gyűjtőhely Pécsett volt, s itt, a pécsi kisállomáson vagonírozták őket és vitték a haláltáborokba, vagy szállították őket más hazai gyűjtőtáborba.
Az elhurcoltak többsége nem tért vissza. Az ő tiszteletükre állítottak emlékművet néhány évvel ezelőtt a Lánc utcai rendelő előtt.
– Ha létrejönne a roma holokauszt központ, az első lenne a világon. Eddig ugyanis sehol sem volt ilyen kezdeményezés – tette hozzá Kosztics.
[box title=”Mi lenne még 2014-ben?”]A holokauszt emlékév során a 87 millió forintért kialakítani tervezett roma kiállítás mellett Pécsen iskolai programokat is tartanának, kiadványt adnának ki, amely összefoglalja a holokauszt pécsi eseményeit, tudományos konferenciákat, hagyományos megemlékezéseket tartanának.[/box]