Mostantól havi rendszerességgel sort kerítünk egy-egy kerekasztal-beszélgetésre PécsMa Presszó néven a Nappali Bárban. Különböző, változatos témakörök kapcsán hívunk meg vendégeket, a beszélgetésbe pedig a közönség is bekapcsolódhat: hozzászólhat, kérdezhet, kötetlenül. A szerdai alkalom témája a nőket érő családon belüli erőszak volt, „Az asszony verve jó?” címmel.
A beszélgetésen vendégünk volt dr. Ambrus Zoltán, a BRMFK bűnmegelőzési osztályvezetője, Gyenese Andrea, a Férfiak a Nőkért kampány projektvezetője, dr. Láng András, a PTE Fejlődés- és Klinikai Pszichológia Tanszék egyetemi tanársegédje. Szerettük volna meghívni M.A.-t, akit korábban ért hasonló bántalmazás, azonban, miután a dolog volt férje tudomására jutott, visszamondta a felkérést.
Gyenese Andrea szavaiból kiderült, hogy a NANE adatai alapján minden héten meghal egy nő bántalmazás miatt és minden 10. esetben halál a következménye annak, ha valaki végre kilép a bántalmazó kapcsolatból. Ambrus Zoltán elmondta, Baranyában 700-800 esetet jelentenek, ennek 30-40%-a lesz büntetőeljárás része.
Azonban hiába van meg a büntetőjogi protokoll, nincs megfelelően kiépített háttere, például a 72 órás ideiglenes távoltartási végzést is nehéz kivitelezni, mert nem tudják hová elhelyezni sem a bántalmazót, sem a bántalmazottat. Egyébként büntetőjogi szempontból a legkisebb tettlegesség és lelki sérülés is bűncselekménynek minősül, csakhogy ezeket nehéz bizonyítani.
Sok esetben a nők nem tesznek feljelentést vagy visszavonják azt. Ennek oka a vendégek szerint több dologra is visszavezethető. Egyrészt közrejátszik az anyagi motiváció, félelem, függőség, és alapvető emberi igény, hogy valakivel kapcsolatban akarunk lenni – mondta Láng András. Andrea hozzátette, hogy a bűntudat és szégyenérzet is meggátolja a nőket, mind a feljelentésben, mind az ügy végigvitelében.
És hogy mik lehetnek a következmények? Jó esetben a bántalmazott fél kilép a kapcsolatból, de akár öngyilkosság, komoly mentális betegségek is előfordulhatnak. A családon belüli erőszak a gyerekekre is nagyon rossz hatással van: a lánygyermek azt gondolja, hogy ez vár rá is. Fiúgyermek pedig ezt mintaként értelmezi és úgy véli, így kell viselkedni egy kapcsolatban. Ha a gyerekek bántalmazó környezetben élnek, akkor az lelkileg rájuk is hat – ha csak az anyát bántalmazzák fizikailag, az a gyerek számára mentálisan ugyanúgy bántalmazásnak számít.
Láng Andrástól megpróbáltunk választ kapni arra, miként ismerhető fel, ha a partner erőszakos cselekvésekre hajlamos. Azt mondta, ez sok esetben túlzott szabályozással, „odaláncolással” kezdődik. Például a férfi nem akarja, hogy barátnője barátival menjen szórakozni, inkább folyamatosan maga mellett tudná. Ilyen, és ehhez hasonló viselkedésformák már intő jelek lehetnek.