Jártunkban-keltünkben többször találkoztunk már olyan hölgyekkel, akik annak ellenére, hogy van jogosítványuk, mégsem vezetnek vagy csak nagyon ritkán. Ahogy körbekérdeztük ismerőseinket, kiderült, mindenki társaságában, családjában akad ilyen eset. Megpróbáltunk kideríteni a jelenség okát.
A rutin a kulcs
Az, hogy ki mennyire használja ki jogosítványát, nagyon sok tényezőtől függ, az ügyesség azonban 90%-ban a gyakorlottságon múlik.
– Tény, hogy nagyon sok múlik a rutinon, a levezetett kilométereken. Akik csak nagy ritkán ülnek a volán mögé, „hétvégi vezetők” soha nem fognak olyan magabiztosan vezetni, mint azok, akik rendszeresen róják az utakat. Nincs két egyforma közlekedési helyzet. Én 20 éve közlekedek autóval, és azt szoktam mondani, lassan megtanulok vezetni – mondja nevetve Foral Anett, oktató. Hozzátette, hogy az autósiskolák a képzés során csak alapot adnak, amire aztán egyénileg kell építkeznie a sofőröknek.
Szociális tényezők
A legtöbb családban egy autó van, amit vezetni többnyire a férfi privilégiuma, így a hölgyek alapból hátrányból indulhatnak, ritkábban vezetnek. Sokszor a szülők örülnek ugyan, hogy gyermekük jogsit szerzett, de nem szívesen adják oda nekik az autót. A saját kocsi pedig egyre nagyobb kiváltságnak számít. Így mire arra kerül a sor, hogy vezetni kell, sokan félve ülnek a kormány mögé.
Ne szólj bele!
Néhányan akkor „törnek meg”, amikor kezdő vezetőként beülnek egy rutinos barát vagy szülő mellé, akik elvárnák, hogy ők is profin vezessenek azonnal, ahogy a kezükbe került a jogosítvány. Vannak, akik egyszerűen nem tudják elviselni, hogy valaki folyton instruálja őket, másoknak meg egyszerűen csak rosszul esik a negatív kritika.
– A legtöbb nő számára az autóvezetéshez kapcsolódó szorongások tanult jellegzetességek. Sok olyan tényező van, ami befolyással lehet arra, hogyan vezetnek autót a nők, és erre milyen reakciókat kapnak a környezetükből. Ha ezek a reakciók negatívak, akkor a nők megtanulják elkerülni az autóvezetést mint negatív helyzetet, vagy ha „belekényszerülnek”, akkor rosszul érzik magukat, szoronganak – magyarázta dr. Láng András, a PTE Fejlődés- és Klinikai Pszichológia Tanszék egyetemi tanársegédje.
A férfiak ezzel pont fordítva vannak: sikerüket jó képességeiknek, erőfeszítéseiknek; kudarcukat balszerencsének tulajdonítják. Tehát ha a kezdet kezdetén egy férfi és női kezdő sofőrt ugyanannyi kudarc és siker ér, akkor a férfiakban kialakul, hogy „milyen jól vezetek, de vannak peches időszakaim”; míg a nők erről úgy fognak gondolkodni, hogy „nem tudok vezetni, de mindenki kifoghat egy jó napot” – teszi hozzá a szakember.
Ki a jobb sofőr?
Régóta vita tárgyát képezi, hogy vajon a nők tényleg kevésbé jó sofőrök-e, mint a férfiak. Mi most nem kívánunk ebben a kérdésben állást foglalni, korábban már egyébként is cikkeztünk erről.
Foral Anett mégis úgy látja, a nőknek nehezebb elsajátítani a technikai hátteret, de később toleráns, empatikus vezetőkké válhatnak. Jogosítványt szerezni szerinte akkor is érdemes, ha később az illető nem vezet, ugyanis olyan ismeretekre és tapasztalatokra tehetünk így szert – a fizika törvényeinek megtapasztalása, a térélmény stb. -, amire sehol máshol nincs lehetőség, és ez már önmagában is nagyon hasznos.
[box title=”A nemi különbségek” box_color=”#3bf28d”] Láng András elmagyarázta, mely tényezők lehetnek befolyással a nők autóvezetéssel kapcsolatos viselkedésére:
Téri tájékozódás: Kimutatott tény, hogy a férfiak a merőleges koordináta rendszerekben (és ilyenek az égtájak, általában az utcahálózatok felépítése) jobbak, mint a nők (hétköznapi esete: férj vezet, feleség „térképet olvasni próbál”, ami veszekedést generál); ugyanakkor tárgyak egymáshoz viszonyított elhelyezkedését nők tudják jobban megjegyezni. Ez a vezetésben nem releváns, de otthon szinte mindent tudnak, hol látták utoljára.
Rizikóvállalás: A nők kevésbé kockázatvállalók, próbálnak biztosra menni, így a vezetési helyzetben is óvatosabban vesznek részt. Ezt a férfiak – akár utasként, akár vezetőtársként – tötyörgésnek, piszmogásnak bélyegzik, ezért dudálnak, ami újabb stresszhelyzetet okoz.
Siker és kudarc tulajdonítása: A mi kultúránkban a nők hajlamosak sikereiket szerencsének, kudarcaikat képességeik hiányának tulajdonítani.[/box]
A türelem rózsát terem
Ha valaki régóta nem vezetett, de szeretne visszatérni a forgalomba vagy valami miatt muszáj volán mögé ülnie, akkor mindenképp érdemes valaki mellett gyakorolnia. Hogy visszamegy pár órára egy autósiskolába vagy valamilyen rokon, ismerős segít neki, az már egyéni döntés kérdése. A legfontosabb, hogy olyasvalakit válasszunk, aki türelmes és egy kis önbizalmat önt belénk. Ugyanis, ha a szorongás és félelem tanult, akkor az is megtanulható, hogy közlekedni jó dolog. Ehhez az szükséges, hogy a nőket pozitív megerősítésben részesítsék, vagy legyenek velük elfogadóbbak és ne kritizálják őket.