A Köz-Ház-Tér-Kom elnevezésű egy éven át tartó, közösségfejlesztő civil program lezárásaként nemrég egy budapesti bérház lakói szakácskönyvet adtak ki. Mint kiderült, a gasztronómia sikeresen közreműködött abban, hogy a lakók szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki egymással. De hogyan épít közösséget a főzés és vajon tényleg csak ez a titok?
A programról
A kiadvány 12 olyan receptet tartalmaz, amelyhez a lakóknak személyes élményeik is kötődnek. A szakemberek célja az volt a programmal, hogy önszervező és önsegítő csoportot szervezzenek a lakóközösségből. Így a későbbiekben is hatékonyan tudnak együtt élni, tevékenykedni.
Kaló Zsuzsa, a közösségszervező alapítvány kuratóriumának tagja korábbi nyilatkozatában elmondta, hogy ezt a módszert egyrészt többször alkalmazták már külföldön is sikerrel, másrészt az elmélet lényege, hogy az emberek úgy használhatják ki rejtett erőforrásaikat, hogy közben saját igényük szerint profitálnak is belőle.
Biztos csak a gasztronómia a kulcs?
Mivel a szakácskönyv elkészülése során több közösségi programot is szerveztek a program vezetői, felmerülhet a kérdés, hogy talán nem önmagában a főzés a siker titka. Tistyán László, szociológus megerősítette a kételyünket, de csak részben, ugyanis szerinte a módszer magáért beszél. Az ő tapasztalatai és ismeretei szintén azt mutatják, hogy ilyen és ehhez hasonló programok évtizedek óta működnek sikeresen.
– Természetesen nem önmagában a gasztronómia a titok kulcsa, sokkal inkább az, hogy ez egy olyan optimális módszer a közösségformálásra, amely valóban működőképes és hatékony.
A recept: a recept
De hogyan is tud sikeresen közösséget formálni a főzés? Többek közt úgy, hogy a közreműködők életszerű szituációkban, kézzel fogható produktumot készítenek.
– A főzőcskézés sikerélményt okoz, élvezetes, ráadásul adott esetben még tudásunkat is megoszthatjuk egymással. (Ki, hogy szokta a rizst főzni vagy mi a titka, hogy neki nem ragad le a palacsinta?) Az említett programban egy kiadványt is készítettek a résztvevők, ami révén dupla sikerben lett részük: hasznos, értelmes dolgot alkottak, amit a közösségen kívüliek is értékelni tudnak – mondta Tistyán László.
Könnyen jön a siker
A szociológus felvilágosított, hogy a közösség fenntartásának alapvető kritériuma a sikerélmény. Amit a főzés esetén szinte bárki elérhet, hiszen viszonylag kevés tényező gátolja ezt a tevékenységet és még csak különösebb tehetség sem szükséges hozzá. Éppen ezért jogos Kaló Zsuzsa korábbi kijelentése, miszerint akár a deviáns csoportok is bevonhatóak is a közösségbe, sőt Tistyán szerint még a mentális betegek számára is eszköz lehet a gyógyulás folyamatában.
Korábban Pécsett is több ilyen és ehhez hasonló programot rendeztek. Az egyik ilyenen Dél-dunántúli regionális szakácskönyvet adtak ki, ahol megversenyeztették a résztvevőket, az első három helyezett főztjét pedig egy rendezvényen megfőzték és felszolgálták a közösségnek.