1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapPécs AktuálPécs: Itt is a londoni példa kellene?

Pécs: Itt is a londoni példa kellene?

Korinek László büntetőjogász, az áldozattá válás szakértője és Bilkei Pál kriminálpszichológus szerint ha több rendőr lenne az utcákon és a bűnözők elfogásáról több hírt adna ki a rendőrség, az átlagemberek nagyobb biztonságban éreznék magukat. Jön a londoni példa?

Tény, hogy a pécsi közbiztonság a statisztikák szerint tavaly és tavalyelőtt sem volt rosszabb, mint a többi magyar nagyvárosban; sőt: az adatok Pécsen belül még némi javulást is mutatnak. Mégis sokan úgy érzik, hogy a városban több a bűnöző, mint korábban, és jobban kell vigyázniuk magukra az utcán.

Bilkei Pál
Fotó: hír24.hu

Korinek László jogászprofesszor, kriminológus, az áldozattá válás szakértője és Bilkei Pál kriminálpszichológus szerint is rontja a szubjektív biztonságérzetet, hogy a pécsiek – főleg Bándy Kata halála óta – „ki vannak hegyezve” az erőszakos bűnesetekkel kapcsolatos hírekre, érzékenyebben érik őket, s egyre jelentősebb súllyal kezelik azokat, pláne, ha egymás után több bűncselekmény is történik a városban.

– A negatív hírek megerősítik azoknak a félelmeit is, akik korábban nem voltak áldozatok. Minden egyes bűncselekmény után tovább gyengül a szubjektív biztonságérzet. Ezen változtatni kívülről csak lassan, s nagy erőfeszítések árán lehet – magyarázza Bilkei Pál elismert kriminálpszichológus.

Szerinte a legfontosabb, hogy – ha már történnek bűnesetek – a rendőrség és az igazságszolgátatás végezze gyorsan és hatékonyan a munkáját, s mindezt „reklámozzák is” a szervezetek.

– Ha azt látják az áldozatok és a potenciális elkövetők is, hogy a gyilkosokat, erőszakos támadókat, rablókat napok alatt elfogják, s pár hónap alatt méltó büntetésüket is megkapják, lassan, de biztosan javulhat a biztonságérzet – mondta lapunknak a szakértő.

Londonban javuló statisztika mellett is csökkent az emberek biztonságérzete Korinek szerint
Korinek: Londonban javuló statisztika mellett is csökkent az emberek biztonságérzete

Korinek László szerint több rendőr kell az utcákra.

– Olyan zsaruk, akik gyalogosan járőröznek, nem autóban. Akik láthatóan szolgálnak, akikhez oda lehet menni. Korábban Londonban volt egy időszak, amikor csökkentek a bűnözési mutatók, miközben az emberek biztonságérzete folyamatosan romlott. Ott és akkor egy nálunk is meghonosítható gyakorlatot indítottak el – magyarázza a szakember.

A “megnyugtató rendőrség” jelszó égisze alatt egy olyan hatóságra törekedtek a briteknél, amelyik mindig látható, közvetlen és elérhető, azért, hogy az emberek megszólíthassák, bízzanak bennük. Ez működött is.

Korinek szerint nem pénzkérdés, hogy bizonyos ideig a rendőrök és a közterület-felügyelők, a polgárőrök nagyobb számban legyenek jelen a közterületeken, a kiemelten kockázatos utcákban, városrészekben.

Mindkét szakértő szavaiból kiderült, az is sokat segíthet, ha a rendőrök folyamatosan tájékoztatják a közvéleményt a munkájukról. Akkor is, ha csak egy graffitizőt, egy rongálás gyanúsítottját fogják el.

– Ha folyamatosan arról kapunk hírt, hogy gyorsan előkerülnek a tettesek, hogy megtörténnek a letartóztatások, az növeli a biztonságérzetünket. A rendőröknek nyíltabban kellene kommunikálniuk, és be kellene számolniuk minden sikerről, még ha úgy is érzik, a felderítés a mindennapi munkájuk része és nem szenzáció – magyarázta Bilkei.

Angliában népszerűek és szeretik a rendőröket
Angliában népszerűek és szeretik a rendőröket
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő