8 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapAbszolút NőmeNőkNyers ételek: a mérték a lényeg

Nyers ételek: a mérték a lényeg

Élő ételek, nyers ételek, vegán étrend – mostanában egyre többször és egyre több helyen hallani ezeket a kifejezéseket. Előadásokat, ételkóstolókat tartanak, az interneten pedig ezerszámra fellelhetőek receptek. Sokan azonban úgy gondolják, ez csupán egy újabb trend, egy szélsőséges  étkezési mód, aminek a túlzásba vitele káros lehet. De mi is az igazság? Baranyai Dórát, a PTE Központi Dietetikai Szolgálatának munkatársát kérdeztük. 

Mindent nyersen

A vegán étrend lényege, hogy a tisztán növényi eredetű táplálékokat természetes formájukban, feldolgozás nélkül fogyasztják és készítik el, azaz nem sütik, főzik a hozzávalókat (esetleg csak alacsony hőfokon). Követői minden olyan eljárást mellőznek, amely 40 Celsius-fok fölé hevíti az alapanyagokat. Ez ugyanis az a határ, ami felett már a természetes növényekben található élő enzimek elpusztulnak.

Nem fogyasztanak állati eredetű élelmiszereket. Leginkább zöldségek, gyümölcsök, diófélék, olajos és nem olajos magvak, csírák, friss hajtások, természetes édesítőszerek, himalája só, természetes fűszerek és ételízesítők (mint például fahéj, bors, vanília, babérlevél, kömény), útifűmag-héj, aszalt gyümölcsök (datolya, szilva, mazsola) és szárított zöldségek szerepelnek a felhasznált hozzávalók között.

mandula

Miért egészséges?

A hőkezelt ételekkel szemben a nyers élelmiszerekben megfelelő arányban megvan minden vitamin és ásványi anyag, víz és enzimek. Bővelkednek rostokban, elősegítik a mindennapi tisztulást, ráadásul a nyers ételeknek gyulladásgátló és antibiotikus hatásuk van, emellett megfelelő zsír- és koleszterintartalommal rendelkeznek – állítják az étrend támogatói. Az élő ételek fokozzák az anyagcserét és lúgosító hatásúak, szemben a főtt ételekkel, amelyek többnyire savasítanak (hús, tejtermék, tojás, gluténtartalmú ételek stb.).

Akkor hogyan „főznek”?

A konyhatechnikai eljárások közül a mechanikai módszereké a főszerep, azaz a kés, a reszelő, a hámozó, a gyalu, a turmixgép, a robotgép, a zöldség- és gyümölcsprés, valamint a gyümölcscentrifuga kerülnek előtérbe. Az étrend fanatikus követői aszalógépet is használnak, ezzel készítenek pizzaalapot, fasírtot, nyers kenyeret, vagy diófélékből és gyümölcsökből tortaalapot, gyümölcspalacsintát. Az aszalás alacsony hőfokon történik, így a hőérzékeny enzimek megmaradnak.

Mit mond a szakember?

A nyers ételek jótékony hatásairól megoszlanak a vélemények, számos tényt és tévhitet lehet olvasni a témával kapcsolatban. Épp ezért megkértük Baranyai Dórát, a PTE Központi Dietetikai Szolgálatának munkatársát, véleményezze a vegán étrendet.

Így néz ki egy vegán kenyér...
Így néz ki egy vegán kenyér…

[note note_color=”#ffc766″]Előnyei:

– Az egészséges táplálkozás alappillére az, hogy naponta többször nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk, így ez határozottan támogatandó. A hatást pedig tovább fokozzák azzal, hogy más táplálékokat, például a kenyeret, az édességeket és a nassolni valót is magokból, aszalékokból és csírákból készítik el. Ezáltal még több rostot, vitamint és ásványi anyagot visznek be a szervezetükbe.

– Különféle növények csíráit fogyasztani szintén jótékony hatású lehet, hiszen bennük koncentráltan ott vannak a növény számára fontos vitaminok és ásványi anyagok (A-, B-komplex, C-, D-, E-, G- és K-vitamin, valamint kalcium, magnézium, foszfor, kálium, nátrium és szilícium), amik egyébként az emberi szervezet számára is nagyon fontosak. Ráadásul ezek természetes formában vannak jelen, így a szervezet könnyen fel tudja használni őket.

– A vegán édességek nem tartalmaznak annyi koleszterint, mint a hagyományos sütemények, ráadásul alacsonyabb a szénhidráttartalmuk és rostban gazdagok.[/note]

[note note_color=”#b94437″ text_color=”#eee8e8″]Veszélyei:

– Ha valaki nem étkezik elég változatosan, a húsmentes étrend miatt kialakulhatnak hiánybetegségek. Leginkább vas, fehérje és B12-vitaminból.

– Előbbi miatt gyermekeknél semmi esetre se szorgalmazzuk az élő étel fogyasztását.

– A vegán étrendet ne tévesszük össze a diétákkal, a nyers ételekből – általában olajos magvakból és aszalékokból –  készült édességek és kenyerek ugyanis legalább akkora, ha nem magasabb energiatartalommal bírnak, mint hagyományos társaik. Tehát ezekből sem lehet kilószámra fogyasztani. [/note]

[note note_color=”#95f269″]A dietetikus javaslata: 

A szélsőségeket általában nem támogatják a szakemberek, így a vegán étrendet sem. Baranyai Dóra azt tanácsolja a kis étkezéseket váltsuk fel nyers zöldségekre, gyümölcsökre, zöldségkrémes, vagy csírával megszórt kenyérre, szendvicsre. Emellett kipróbálhatunk nassolni valóként néhány nyers alapanyagból készült süteményt, és a víz mellett ihatunk frissen facsart gyümölcs-, illetve zöldségleveket. Ha ezeket megtesszük, már sokat tettünk egészségünkért. [/note]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő