Magyar Könyvek Viadala címen indított internetes versenyt 29 könyvekkel is foglalkozó magyar blogíró. A bloggerek egy pontozási rendszert kidolgozva, kilenc kategóriában jelöltek magyar könyveket és írókat, melyek közül az olvasók szavazhatnak a legjobbakra. Mesekönyv kategóriában L. Molnár Edit, pécsi írónő két könyve is szerepel a legjobb hat között.
Hírportálunk több alkalommal beszámolt már egy pécsiek által létrehozott interaktív mesekönyvről, melynek címe Történetek a gyerekszobából. A hét részes, tabletre tölthető mesét L. Molnár Edit, pécsi írónő, a rajzokat pedig Steiner Lídia, pécsi illusztrátor készítette.
Az e-book sikerességét mutatja, hogy az eddig megjelent két részből az elő ezüst érmet szerzett a 2013 Moonbeam Children’s Book díjon,“Children’s Picture Book – Enhanced & Apps” kategóriában. A pécsi mesekönyvet Jamie Lee Curtis könyve előzte meg.
Az elismerést több kisebb díj is követte, most pedig egy újabb, magyar versenyre is jelölték. A Történetek a gyerekszobából a Magyar Könyvek Viadala című megmérettetésen bekerült a legjobb hat közé.
Mi az a Magyar Könyvek Viadala?
Egy teljesen civil kezdeményezés, mely a Media-Addict.hu nevű blog szerkesztőjének fejéből pattant ki. Rácz Tibor szerint ugyanis a könyvpiac nem feltétlenül előnyös a magyar írók számára. Néhány sztárszerzőn kívül az olvasók kevés kortárs magyar írót ismernek, és ez többek között annak is köszönhető, hogy a kiadók általában nem népszerűsítik őket annyira, mint a már befutott hazai szerzőket – véli a blogger.
– Jellemzően a külföldi szerzők könyvei nagyobb példányszámban kerülnek a könyvesboltok polcaira, mint a magyar írók munkái. Utóbbiakból 2000 példány eladása már jónak számít. Mindazonáltal úgy veszem észre, hogy manapság egyre több kiadó lát lehetőséget a magyar szerzőkben is.
Az olvasók részéről szintén javulóban van a tendencia – teszi hozzá a Media-Addict.hu szerkesztője. Meglátása szerint a közönség mostanában szívesen vásárol olyan könyveket, amik borítóján magyar nevek szerepelnek. Rácz Tibor szerint a folyamat akkor indult el, amikor 2010-ben megjelent Leiner Laura, Szent Johanna gimi című ifjúságiregény-sorozatának első kötete, mely egyes vélemények szerint az elmúlt évek igazi bestsellerének számít a magyar könyvpiacon.
Ettől függetlenül a hazai alkotások még mindig népszerűsítésre szorulnak, ezért jött létre a Magyar Könyvek Viadala elnevezésű kezdeményezés. Rácz Tibor 28 másik könyvekkel is foglalkozó bloggerrel együtt kialakított egy pontrendszert, ami alapján kilenc kategóriában jelöltek olvasmányokat, például: Az év legszebb könyvborítója, Az év legszebb szépirodalmi könyve, Az év ifjúsági könyve. A bloggerek minden kategóriában maximum három jelöltnek adhattak 15 pontot. Értelemszerűen a legtöbb pontot kapó öt könyv került fel a listára, melyből szavazással az olvasók választhatják ki a legjobbakat.
A győzelemért nem jár jutalom, az elismerés eszmei értékű, lényege, hogy a versennyel bevonzzák az olvasókat, és elérjék, hogy minél többen beszéljenek a szavazásra bocsátott könyvekről.
– Ha pár embert sikerül „rávenni”, hogy olvassa el ezeket a remek, magyar alkotásokat az már sikernek számít. Ráadásul mivel egy önálló blogot és egy Facebook oldalt is elindítottunk, így olyanokhoz is eljuthatunk, akik egyébként nem követik nyomon az irodalmi élet alakulását – mondja Rácz Tibor.
És hogy miért fontos ez? Egész egyszerűen azért, mert a feltörekvő szerzők csak akkor tudnak tovább dolgozni és újabbnál újabb köteteket vagy könyveket kiadni, ha az alkotásaikat megveszik az olvasók.
[note note_color=”#ffa466″]A pécsiek nem is tudtak a jelölésről
L. Molnár Edit a napokban a Facebookról értesült arról, hogy a Történetek a gyerekszobából felkerült a bloggerek listájára, sőt, kiderült, hogy a pécsi írónő egy másik mesekönyve, a Csika manó otthonra lel is a legjobb hat mesekönyv közé került.
– Nagyon megörültem, amikor megláttam, hogy két könyvemet is a legjobbak között tartják számon. Külön sikernek érzem, hogy a magyar könyveket rendszeresen olvasó bloggerek személyesen nem ismernek engem, és így is a legjobbak közé sorolták a történeteimet.
A pécsi írónő szerint az ilyenfajta alulról jövő kezdeményezések azért nagyon jók, mert így a kevésbé ismert íróknak is van esélyük bekerülni a köztudatba. A kiadókkal szemben ugyanis a bloggerek teljesen függetlenül, a haszonszerzés reménye nélkül csak a szubjektív véleményük alapján ítélnek. A végső döntés pedig a közönség kezében van.[/note]