Dr. Hargitai János kormánymegbízott közleményt adott ki a magyar kultúra napja alkalmából. Mint megjegyzi, Baranya megyében kiemelkedő a települések kulturális teljesítménye.
A kormánymegbízott közleményében emlékeztet rá: a Himnusz eredeti kézirata szerint Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be csodálatos sorainak megírását. Magyarországon 1989. január 22-én először, és azóta minden évben megünnepeljük a magyar kultúra napját.
– A kultúra azon fogalmak közé tartozik, amelynek pontos meghatározása szinte reménytelen vállalkozás. Jó példa erre az a több mint hat évtizede írott könyv, amely száz definíciónál is többet szedett össze, maga sem gondolván, hogy ezzel kimerítette tárgyát. A kultúra nemzedékről nemzedékre hagyományozódik, és csak akkor képes a fönnmaradásra, ha minden nemzedék talál benne válaszokat a saját kérdéseire – írja Hargitai.
Mint fogalmazott, Baranya megyében maradandót és kiemelkedőt alkottak és alkotnak a kultúra képviselői. S Itt nemcsak a megyeszékhelyre, vagy városainkra és nagyobb községeinkre gondolok, hanem aprófalvaink kulturális teljesítményeire is. A soknemzetiségű Baranya települései folyamatosan ápolják, őrzik hagyományaikat, miközben új és új kulturális értékeket teremtenek.
– Nem múlik el nap, hogy valahol a megyében ne rendeznének kulturális eseményt. Több helyütt vannak kulturális intézmények, múzeumok, könyvtárak, művelődési házak, és még ennél is több helyen helytörténeti bemutatók, tánccsoportok, zenekarok, együttesek, civil szervezetek és mindenütt jelen van az a közösségi erő, amely szervezi azokat a programokat, amelyek a helyben élőknek a legfontosabb, viszont kulturális hagyományaik ápolásával hozzáadnak a megye és az ország kulturális örökségéhez. Teszik ezt pályázati támogatások elnyerésével, szponzorok segítségével, nem ritkán saját anyagi erejük mozgósításával. S mellette ott van kulturális teljesítményük, amely örömet és új tudást ad – jelentette ki a kormánymegbízott.
Hargitai szerint a kultúra egyszerre élő és megtartó erő is. Pécs nem is oly rég büszkén és méltón viselhette az Európa Kulturális Fővárosa címet, amelynek programjai hatottak környezetünkre, településeinkre.
– A programok sokszínűsége és gazdagsága a határokon átnyúlva Európának is üzent. A megye évszázadok során számos olyan nagyságot adott a nemzetnek, nem egy esetben a világnak, amelyek bizonyították e táj sokszínűségét és azt, hogy eleink is bíztak Baranya kultúrateremtő erejében. A ránk hagyományozott kulturális örökség minden szelete most a mi kezünkben van és rajtunk áll, hogyan sáfárkodunk vele. Hiszen feladatunk továbbörökítésük az utánunk jövő nemzedékeknek, még gazdagabban, mint ahogy kaptuk – zárta közleményét a politikus.