Mostanában egyre többen figyelnek oda arra, hogy környezettudatosan éljenek: ebbe beletartozik a szelektív hulladékgyűjtés, az energiatakarékosság, az egészséges táplálkozás, a vegyszerek használatának visszaszorítása és már a kozmetikumok megválogatása is. Bemutatjuk a bio- és natúrkozmetikumok előnyeit.
Természetes vs. hagyományos
Nagyon fontos különbség a hagyományos kozmetikumokhoz képest, hogy olyan kivonatolási és gyártási eljárásokat és összetevőket kerülni kell a natúr-, és biokozmetikumok gyártása során, amelyek terhelhetik a bőr anyagcseréjét. Ilyenek pl. a kőolajszármazékok a kozmetikai krémekben, szintetikus illatanyagok, szintetikus fényvédők, eltitkolt/fantázianéven megjelölt komponensek/hatóanyagok – mondta dr. Gyovai Viola, biológus, az MTA kandidátusa.
A bio és natúr termékek előállítása során tilos továbbá a génmódosított anyagok felhasználása, az állatkísérlet és a radioaktív sugárzással végzett tartósítás. Továbbá fontos, hogy természetes vagy természetazonos anyagokkal tartósítják őket.
Bio vagy natúr?
A natúrkozmetikumok előállításához csak természetes eredetű alapanyagokat (gyógynövény-, zöldség-, gyümölcskivonatok, növényi olajok, illóolajok stb.) használnak. Ezek a lehető legnagyobb mértékben – de nem kötelezően – ellenőrzött biotermesztésből származnak.
A bio esetében a természetes összetevők 95%-a biotermesztésből vagy vad gyűjtésből származik, a natúr termékek összetevői természetes, természetes eredetű vagy természetazonos anyagok, de nem feltétlenül biók.
[box title=”Magas elvárásoknak kell megfelelniük” box_color=”#a0ff76″]- A gyártási receptúrának, az összetevők minősítésének, gyártási eljárásnak, csomagolásnak, címkézésnek, raktározásnak is meg kell felelnie a tanúsító szervezet feltételrendszerének. Ezt egy ellenőrzést követően kiadott tanúsítvány igazolja. Ha a termék ökológiai minőségi kategóriát ér el, akkor a termék neve organic/bioval kezdődhet a termék címkéjén, díszdobozán. Magyarországon a biokozmetikumok tanúsítására jelenleg a Biokontroll Hungária Kft. jogosult – mondta dr. Gyovai Viola.[/box]
Miért is jó ez nekünk?
A hagyományos termékekben megtalálható összetevők hosszú távon káros hatást fejthetnek ki a szervezetre. Elég rémisztő belegondolni, hogy a kőolaj-finomítás melléktermékeit kenjünk a bőrünkre nap mint nap, ráadásul nem csak a kozmetikumaink vannak tele kemikáliákkal, hanem egyre több dolog, amivel naponta érintkezünk: az élelmiszerek és még a fogkrém is.
Münsterné Turi Ildikó, aki Pécsett üzemeltet biokozmetikát elmondta, sok vendége éppen azért keresi fel szalonját, mert valamilyen bőrproblémával vagy allergiával küzdenek, amit épp a sok idegen anyaggal való érintkezés okoz.
– Már kisbabák bőrét is paraffinnal és vazelinnel teli olajokkal kenjük, ami hamar allergiát okozhat, az én gyermekeim esetében is ez történt – mondta Ildikó. – Ezek a készítmények lényegében egy bevonatot képeznek a bőr felületén, ami miatt a bőrfunkciók nem működnek megfelelően.
A természetes készítményekben 4-5-ször több hatóanyag van és jobban felszívódnak. A növényi zsírok és olajok bőrünkkel szerkezetileg hasonló összetételűek, ezért könnyebben beépülnek, jobban táplálnak, mint a hagyományos termékek – magyarázta a kozmetikus.
[box title=”Nézd a hátulját!” box_color=”#ff2020″]Érdemes elolvasgatni a kozmetikumok hátoldalán feltüntetett összetevőket, ha jót akarunk magunknak. A parfüm például azért kerülendő, mert nagy eséllyel válthat ki allergiás reakciót. Bizonyos tartósítószerek, az ún. parabének – metilparabén E218, etilparabén E214, propilparabén, butilparabén – pedig fény hatására gyorsíthatják az öregedést. Aki szeretne minél kevesebb káros összetevővel érintkezni, az többek között ezen az oldalon tájékozódhat róluk.[/box]