Elkészült az MSZP pécsi választási programja, amelyről Tóth Bertalan és Szakács László képviselőjelöltek számoltak be pénteken. Hoppál Péter, a Fidesz városi elnöke sajtótájékoztatón reagált; szerinte a baloldal újabb megszorításokra készül.
Tóth Bertalan sajtótájékoztatón közölte: elkészült a választókerületi programjuk, amelynek kialakítása során kíváncsiak voltak az emberek véleményére, ezért egy kérdőívet postáztak az érintett háztartásokba.
Tóth szerint 8 ezer válasz érkezett, az elsöprő többségük szerint rossz irányba mennek a dolgok, s a politikusok nem képviselik megfelelően a választókat. A bűnmegelőzésre nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mert az emberek nem érzik magukat biztonságban Pécsen. A szolgáltatószektor is padlón van, feleannyi az egyetemista, ami érezteti hatását az ingatlanpiacon is.
Magasak a helyi adók, ezt sokan jelezték is, ezért 65 négyzetméter alatti ingatlanok MSZP-s kormányváltás után nem szednek majd ingatlanadót – közölte. Kiemelte: mindent megtesznek annak érdekében, hogy Kertvárosban rendelőintézet lehessen.
Szakács László szerint a munkahelyek hiányát jelölték meg problémaként, Pécset és Komlót is több ezren hagyták el a jobb megélhetés miatt. Ha erre a piac nem képes, akkor az állam dolga, hogy értékteremtő munkahelyeket hozzon létre – mondta. Szakács szerint a kis- és középvállalkozók számára munkahelyteremtő és -megőrző támogatást kell adni, beszállítói program kell exporthitelezésre. A mikrovállalkozásoknak nem kell társasági adót fizetni MSZP-kormány esetén – tette hozzá. Úgy látja, az egészségügyi ellátást is erősíteni, fejleszteni szükséges és haza kell csábítani az orvosokat, ápolókat.
Az MSZP szövetségese, a Demokratikus Koalíció ugyanakkor megszorításra készül. Gyurcsányék szerint meg kell szüntetni a családi adókedvezményt, helyette a családi pótlékot kell emelni. A rezsicsökkentés fenntarthatatlan, a multinacionális vállalatokat és szolgáltatókat sújtó különadókat ki kell vezetni – erről beszélt Bauer Tamás, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke a párt által szervezett gazdaságpolitikai konferencián.
Gyurcsány Ferenc közölte: ha a baloldal nyer a parlamenti választáson, akkor „egészen biztosan kiigazításra lesz szükség”.
Tóth szerint azonban nincs szó kedvezmények elvételéről, de az adórendszert át kell alakítani, a rezsicsökkentést pedig igazságossá, fenntarthatóvá kell tenni.
Frissítve (péntek, 15:30)
Fidesz: az MSZP megszorításokra készül
A Fidesz pécsi elnöke szerint eltörölnék a rezsicsökkentést és emelnék az adókat a baloldaliak.
Hoppál Péter, a Fidesz pécsi elnöke szerint Szakács László és Tóth Bertalan (mindkettő MSZP-s képviselőjelölt) pénteki sajtótájékoztatója azt üzeni: ha a baloldal ismét hatalomra kerülne, növekednének az adóterhek, s emelkednének a rezsidíjak.
– A két baloldali jelölt Gyurcsány Ferenc fenyegetéseit hozta Pécsre – reagált pénteki sajtótájékoztatóján az MSZP-s jelöltek bejelentéseire Hoppál Péter, a kormánypárt pécsi elnöke.
Mint mondta, az MSZP adóemelésre készül, ami abból látszik: a baloldaliak a mai 16 százalékos személyi jövedelemadót 30 százalékra emelnék, miközben az emberekre terhelnék a bankadó tervezett eltörlése miatt kieső bevételeket is.
Elmondta: Szakács és Tóth ingyenes felsőoktatásra vonatkozó bejelentése nehezen hihető annak fényében, hogy kétszer vezettek be tandíjat eddig Magyarországon, mindkétszer baloldali kormányok idején, s mindkétszer a Fidesz kezdeményezésére törölték el az intézkedéseket. – Ne legyen illúziónk, hiába mondanak mást, a baloldaliak újra bevezetnék a tandíjat – mondta.
Megemlítette: bár a jelöltek az egészségügyért hullatnak könnyeket, valójában ezek a képviselők a vizitdíj és a kórházi napidíj pártján álltak, s vélekedése szerint újra bevezetnék a fizetős egészségügyi ellátásokat.
Hoppál azt mondta, azzal, hogy az MSZP-s jelöltek leszögezték: a rezsidíjak csökkentése tarthatatlan, azt ismerték el, hogy ismét emelné azokat egy baloldali kormányzat. – Nyilvánvaló, hogy a tömörülés helyzetbe hozná a multinacionális cégeket: eltörölnék a rezsicsökkentést, a bankadót, a különadót. A kieső bevételt az emberektől szednék be megszorítások formájában – mondta Hoppál.
Az elnök szerint a pécsiek markánsan lezárták 2010-es szavazataikkal a Gyurcsány-korszakot. Kijelentette: a 2014-es választások tétje az, hogy visszatér-e Magyarországra a megszorításokra törekvő gazdaságpolitika vagy az emberek érdekeit szem előtt tartó kormányzás folytatódik.