Narancsba borult az ország, Baranya és Pécs is, de a győzelem ellenére a Fidesz nem lehet teljesen nyugodt – sem országosan, sem Pécsett. Az elemzők szerint ősszel még meg is égetheti magát a jobboldali párt.
A fideszesek a két pécsi körzetben hosszú ideig fej-fej mellett haladtak vasárnap, s bár végig vezettek legnagyobb riválisaik – a baloldali összefogás jelöltjei – előtt, mégis csak 2-3 százalékkal tudtak nyerni. A Fidesznek így fel kell kötnie a nadrágot, ha ezt az előny az önkormányzati választásokon is meg akarja tartani. A pécsi politológusok szerint aki ráfekszik a munkahelyteremtésre, az lehet a befutó.
Tuka Ágnes, a PTE politológiai tanszékének docense szerint még emlékezhetünk arra, hogy a kilencvenes években még vörös központnak számított Pécs, hiszen a bányáknak, iparnak köszönhetően a lakosság baloldali érzelmű volt.
Mint mondta, amikor még három körzet volt, addig 2010-et megelőzően Kertvárosban mindig nyert a baloldali, illetve a liberális politikus, és Uránvárosban is többször sikerült Szili Katalinnak nyernie. Négy éve teljesen új helyzet állt elő a baloldal politikája, és a válság miatt. Pécsett is felfokozott várakozás volt a Fidesz irányában, de szerinte Pécsett nem indult meg az a fajta munkahelyteremtés, mint Borsodban, vagy éppen Miskolcon.
– Ez a legfontosabb magyarázat arra, miért nem sikerült nagy különbséggel győznie a Fidesznek, akik nem törzsszavazóik, azok vagy átszavaztak, vagy a régi hagyományoknak megfelelően döntöttek az baloldali összefogás mellett – mondta Tuka Ágnes.
A politológus szerint ahhoz, hogy az őszi önkormányzati választást megnyerhesse a Fidesz, mindenképpen valamilyen konkrét munkahelyteremtő beruházásra van szükség.
– Nyilván nem lesz kész ez őszig, viszont valamilyen konkrét cégnévre van szükség, amelyikről már biztosan lehet tudni, hogy Pécsen telepedik le – vélekedett Tuka Ágnes. Szerinte, ugyanígy nagy fegyvertény lehet a baloldal számára is, ha ők, megmozgatva a kapcsolatiakat, elmondhatnák: termelőüzemet hoztak a városba. Az ígérgetés már nem elég.
Horváth Csaba, a jogi kar politológusa azt mondta, a Fidesz jelöltjei – bár megnyugtató fölénnyel nyertek – Pécsen közel sem dőlhetnek hátra. Mint mondta, az országos eredményeknél jobban megközelítették őket az Összefogás jelöltjei, ami azt jelenti: a város szavazópolgárai nem teljesen elégedettek a jobboldal négyéves teljesítményével.
– Az eredmények azt üzenik, pozitív irányba kell változniuk a dolgoknak Pécsen ahhoz, hogy ne torkolljon vereségbe a Fidesz számára az őszi önkormányzati választás. El kellene készülnie az elkerülőútnak, el kell kezdeni a Magasház bontását, s munkahelyteremtő beruházást kell Pécsre csábítani – vélekedett az elemző.
A baloldalnak a felülkerekedéshez mindenképpen hanyagolnia kell a korábban már „leszerepelt” politikusokat, új embereket, civileket kell felépítenie. Szerinte a polgármesterjelöltnek is egy „politikamentes” aspiránst kell választani, ha sikeresek akarnak lenni a baloldalon.
– Ma teljesen kétesélyes, bal- vagy jobboldali többség lesz-e a pécsi városházán októbertől – mondta.
Horváth Csaba azt is elmondta, hogy nyilvánvalóan a Fidesz pártközpontjában is elemzik a szoros eredményeket, s ennek megfelelően alakítják ki a város irányába folytatott politikát. Nem tartja kizártnak, hogy Pécs kedvezményezett lesz munkahelyteremtő beruházásokban vagy más területeken a következő hónapokban.
[box title=”Néhány ok, amiért nem lehet nyugodt a Fidesz „]
– 1998 óta 640 ezer szavazót veszített a Fidesz Magyarországon – a párt meghatározó politikusai, arcai
– Pécsett is mindannyian kevesebb szavazatot kaptak, mint korábban, sehol nem érték el az 50%-ot
– fontos lenne a 2/3-ad a Fidesznek, hiszen csak ez garantalná számukra, hogy úgy vezessék tovább az országot, ahogy azt elképzelték; minden más esetben kompromisszumokra kényszerülnek
– a baloldali pártszövetség az MSZP 2010-es eredményénél több mint 200.000 szavazattal kapott többet; bár még ez a nagyjából 1,2 millió szavazó is szerény eredménynek számít; az MSZP csak 1990-ben kapott ennél kevesebbet
– Pécsett különösen szoros eredmény született, amely azt mutatja, nyitottabb kommunikációra, több párbeszédre és esetleg más városvezetési módszerekre van szüksége a Fidesznek, mint eddig[/box]