Ahhoz képest, hogy a semmiből jöttek, tekintélyes szavazóbázist mozgósítottak Pécsen az olyan kis új pártok, amelyeket az elemzők korábban leírtak. Megkérdeztük, mit terveznek a jelöltenként több száz főre tehető bázissal, s indulnak-e az önkormányzati választásokon.
Gondolták volna, hogy Csizi Péter és Tóth Bertalan, illetve Hoppál Péter és Szakács László körzetében az ötödik legnagyobb támogatást elérő szervezet a Haza Nem Eladó Mozgalom? S azt, hogy ennek a pártnak a jelöltjére összesen majdnem ezer pécsi szavazott? Vagy azt, hogy a hatodik erőt képviselő, Szili Katalin-féle KTI aspiránsai is 600 pécsi bizalmát kapták meg, míg a szinte teljesen ismeretlen Sportos és Egészséges Magyarországért aspiránsaira 500-an szavaztak?
Pedig ez a helyzet.
A semmiből előlépett szervezetek jelöltjei elsősorban a bizonytalanokat, illetve azokat szólították meg, akik minden mai ismertebb pártot elutasítják, nem kis eredménnyel.
– Úgy tűnik aktivistáinkkal, szórólapjainkkal, újságjainkkal sikerült megismertetnünk és megértetnünk programunkat. Nekünk a siker egy dobbantó, ebből kiindulva csoportosítjuk a jövőben az erőinket, hogy még jobb eredményt érjünk el a következőkben – mondta György Zoltán Imre, a Haza Nem Eladó Mozgalom egyik pécsi jelöltje. Hozzátette: a devizahitelesekért harcoló szervezetük indul az európai parlamenti és az önkormányzati választásokon is.
Szaksz Tamás, a Sportos és Egészséges Magyarországért pécsi jelöltje elmondta: tíz helyen voltak az országban ötödik helyen, míg Pécsen a hetedik legtöbb szavazatot kaptak aspiránsaik. – 2018-ra erősítünk, most még csak bemutatkoztunk.
Ehhez képest mindez nagy szó, ami annak köszönhető, hogy személyesen kerestük fel az embereket, kint álltunk az utcán. A közvetlenségnek, a jó üzeneteknek köszönhető a sikeres szereplés, mondta. Szervezetük marad a parlamenti indulók között, a városházi helyekért nem csatáznak.
Juhász István, Toller László egykori jobbkeze, a Szocdemek baranyai elnöke azt mondja, bár jelöltjeik csak a nyolcadik helyen végeztek Pécsen, megnyerték a kampányt és a választást azzal, hogy nem plakátokra, szórólapokra, tévéreklámokra fordították az állami támogatást.
– Karitatív célokra, szegények számára élelemvásárlásra fordítottuk a pénzt, ebből következően csodát nem vártunk, de tisztességgel helytálltunk. A választási eredmények megmutatták, hogy van értelme létünknek, hiszen látszik: ma nincs a parlamentben igazi baloldali erő. Hozzátette: ellentétben a baloldali összefogással ők az eredeti baloldali értékeket képviselnek. Az önkormányzati választásokon indulnak, mondta.
A volt házelnök, a parlamentből 20 év után kieső Szili Katalin, a KTI elnöke is azt mondja, hogy a baloldalt ma nem képviseli senki az Országházban, ugyanis az MSZP, az Együtt 2014, a DK távol áll ettől. Szavaiból kiderült, bár jelöltjeik hatodik helyen zártak Pécsen, nem elégedett a számokkal. Éppen ezért ma még nem döntött sem személyes sorsáról, párttársaival pedig arról sem, indulnak-e a városházi helyekért ősszel. Azt mondta, belátja, hogy ma még a magyarok többsége a duális politikai berendezkedésben gondolkodik, ami a kisebb, s új pártok számára nem jelent túl sok jót.