A legtöbb ember nem is gondolná, mégis a gyermekek szobájának kialakítása az egyik legösszetettebb feladat egy családi ház vagy lakás berendezése során. A családtagok közül a gyermekek igényei, szokásai és személyisége az, amelyik a leggyorsabban változik. Vátyi Erika, az Equell Enterieaur lakberendezője ad hasznos tippeket, hogy ne kelljen kétévente teljesen felújítani a gyerekszobát.
Átgondolt berendezés
Gondoljunk csak bele, mekkora alapterületre van szüksége egy csecsemőnek, hogy lesz szüksége egyre nagyobb ágyra, ahogy cseperedik egyre több funkcionális berendezésre, az érdeklődési kör bővülésével egyre több dologra. A gyermekek ízléséről már ne is beszéljünk, győzzük követni, hányszor alakul át a gyermek rajongása újabb és újabb színek, játékok, vagy mesefigurák iránt.
A gyermekszobák berendezését a változó igényeken túl a nagyon összetett funkció is nehezíti. A gyerekek az alváson túl jellemzően itt játszanak, tanulnak, ráadásul sokszor még itt fogadják a kis pajtásokat is. Tehát egyszerre kell, hogy egy helyiség megfeleljen a hálószoba, a gardrób, a tanulószoba, a nappali és a játékszoba funkcióinak is, amelyek ráadásul idővel változó arányban játszanak szerepet a gyermekek életében. Az is nagyon gyakori, hogy egy-egy szobán két vagy több testvér osztozik, eltérő koruk és nemük pedig csak fokozza a feladat komolyságát – hívja fel a figyelmet Vátyi Erika.
Ha nem szeretnénk egy-két évente új bútorokat vásárolni, érdemes jól átgondolni, és megtervezni a gyerekszobát már a kezdetek kezdetén, és utána elegendő lesz pár évente egy-egy kisebb „ráncfelvarrás” is – mutatjuk a tippeket!
Funkció
Nagyjából csak a gyerekágy és a kisszék az, ami egyértelmű cserére szorul a gyerekek növekedésével, a többi bútorelem mind használható marad, vagy igazítható az előállt új igényekhez. Például a mai trendnek megfelelő „lebegő”, azaz falra szerelt íróasztal alacsonyabbra szerelve eleinte alkalmas a kicsik rajzolásához, az asztal pedig később megemelve ugyanúgy használható lesz, mikor már iskolába mennek, a tanuláshoz.
Az alapanyagok
A bútorokat érdemes jó minőségű anyagokból készíttetni vagy ilyet vásárolni, hogy bírják a gyermeki figyelmetlenségek strapáját. Itt gondolok a bútorok alapanyagára, élzárására, de a vasalatára is, ha nem szeretnénk, hogy egy év után lógjon az ajtó vagy leváljon az élfólia. Könnyű sérülékenysége miatt nem ajánlom a puha fenyőfát, sem a papírfóliás bútorokat. Laminált bútorlapból készült bútorok esetében érdemes ragaszkodni az ABS élzáráshoz is – int Vátyi Erika.
Színek
A tartós megoldások érdekében praktikus, ha a nagyobb berendezési tárgyakból semleges színűt választunk, és a dekorációk keltik életre a teret. Ezek könnyebben és kisebb költséggel cserélhetők majd a későbbiekben. Azért az egyes bútordarabokat is feldobhatjuk idővel: tegyünk rá új, a gyerkőc korához vagy kedvenc színeihez illő fogantyúkat. Ha többet vagyunk hajlandók a megújulásra áldozni, a szekrények frontját egy az egyben le is cserélhetjük, ezzel még komolyabb eredményt érhetünk el. Egyes bútorgyártók erre már felkészültek, és utólag is rendelhető a termékeikhez pl. új ajtó.
Dekoráció
A szobát újra és újra felújíthatjuk a dekorációk által. Látványos változást eredményez, ha egy falat átszínezünk, betapétázunk, de egyedi falfestést is készíttethetünk rá, ezzel tökéletesen személyre szabva a szobát. Bátrabbak megpróbálkozhatnak vele saját maguk is. Fontos a festék alapanyagának helyes megválasztása, és mivel nemigen van lehetőség a javításra, érdemes a cél érdekében projektor segítségét bevetni a kép felrajzolásához. Vagány megoldás a házi graffiti készítése, ezt viszont végképp bízzuk szakemberre, mielőtt még a csillár is festékes lesz – mondja Vátyi Erika.
Ha egy folyamatosan megújuló falat szeretnénk, szerezzünk be táblafestéket, és az ezzel lekent területen napról napra alkothatunk a gyerekekkel. Amennyiben mágneses változatot választunk, még a kedvenc fotókat vagy állatfigurát is felbiggyeszthetjük rá! Előbb-utóbb lehet, hogy a szülők is kedvet kapnak, és a bevásárló listát is ilyenre írják a konyhában.