Szerda éjjeltől tekintélyes mennyiségű eső hullik Pécsre. Egy-egy négyzetméterre 40-50 liternyi csapadék érkezhet. Mindehhez orkán erejű szél társul. Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Frissítve (péntek 21:40) – Vízátfolyás Pécs és Pellérd között
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályvezetője közölte, Baranya megyében az 5801-es jelű úton a 6-os főút csomópontja és Pellérd között belvíz miatt teljes útzár van érvényben, mivel csaknem 30 centiméternyi víz áll az úton. Rengeteg helyen van vízátfolyásos szakasz, például az 5816-os jelű Pécs és Pellérd közötti mellékúton, Máza környékén, Komló belterületén, továbbá Sásd és Baranyajenő között. Mindenhol jelzőtáblákkal, sebességkorlátozással hívják fel a közlekedők figyelmét.
A szakemberek kérik, hogy fokozott óvatossággal vezessenek és minden esetben tartsák be jelzéseinket az esetleges balesetek elkerülése érdekében, mivel több helyen nem csak víz került az útra a hegyoldalakról a heves esőzések nyomán, hanem iszap és akár kő is.
Frissítve (péntek 18:22) – Vége a viharoknak, eső még eshet
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint a Nyugat-Dunántúlon eleinte még előfordulhat egy-egy 70 km/h körüli széllökés, majd a késő esti órákban jelentősen mérséklődik a szél. A Dunántúl nyugati és középső részén szombat hajnalig még 10 mm eső hullhat.
A déli óráktól az északnyugati megyéket leszámítva több helyen valószínű zivatar kialakulása. Zivatarhoz lokálisan felhőszakadás (20-30 mm fölötti csapadék), átmenetileg viharos (60-70 km/h) széllökés, egy-egy helyen kisméretű (átmérő 2 cm alatt) jég is társulhat.
Frissítve (péntek 17:18) – Yvette bár lassan, de távozik
Frissítve (péntek, 16:36) – A felhőszakadás miatt volt gond
Pécs több pontján is voltak kisebb-nagyobb áradások a délutáni felhőszakadás miatt.A keleti városrészben és Pécs délebben lévő területein újra be kellett vetni a szivattyúkat, mert a rövid idő alatt lehulló csapadék nem tudott elfolyni.
Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút sajtósa azt mondta, Baranya megyében a 6-os főút csomópontja és Pellérd között belvíz miatt teljes útzár van érvényben, mivel csaknem 30 centiméternyi víz áll az úton.
Rengeteg helyen van vízátfolyásos szakasz Baranyában, például a Kertváros és Pellérd közötti mellékúton, Máza környékén, Komló belterületén, továbbá Sásd és Baranyajenő között.
Mindenhol jelzőtáblákkal, sebességkorlátozással hívják fel a közlekedők figyelmét. Több helyen nem csak víz került az útra a hegyoldalakról a heves esőzések nyomán, hanem iszap és kő is.
Közben a Biokom megküldte lapunknak a következő napokra vonatkozó prognózist.
E szerint este még várható egy komolyabb csapadékhullám, több milliméternyi esőt hozhatnak záporok.
Szombaton nagyrészt erősen felhős, vagy borult lesz az ég, s csak eleinte lehet kevés napsütés. Kiadós eső, zápor várható aznap is, de nem lesz folyamatos az égi áldás.
A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 fok körül alakul.
Vasárnap a többször megnövekvő felhőzet mellett néhány órára a nap is kisüt. Zápor kialakulhat. Területi átlagban 5 mm-t meghaladó csapadék nem valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 fok körül alakul.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=OxMQdIdcRY0″ width=”650″]
Frissítve (péntek, 14:03) – Pellérd felé lezárták az utat, védekezni kell
A pellérdi halastavak környékén időlegesen le kellett zárni az utat, mert a szakasz legalacsonyabb részét elöntötte a víz.
A Magyar Közút szakemberei homokzsákokkal védekeznek. Az Ágoston téren a felhőszakadás miatt volt kisebb áradás, de a víz azóta levonult.
Frisstíve (péntek, 13:45) – Jönnek a beígért délutáni záporok
Ahogy azt jelezték, nagyobb záporokkal távozik Yvette. Egy ilyen felhőszakadás érte el kora délután Pécset is. A rövid lefolyású égi áldásokra egész délután lehet még számítani, de folyamatos esőre már nem kell készülni.
Pécsett, a Kopács utcában a Misina Mentőcsoport reggeltől ismét elkezdett szivattyúzni a tűzoltókkal.
Az Ady Endre utcában egy családi ház kéményét döntötte le a viharos szél még éjjel. A kéménytest egyben maradt, de a felső részét csak a tetőlécek tartották. A pécsi tűzoltók alátámasztották a kéményt, majd körbekordonozták az érintett területet. Felhívták a tulajdonos figyelmét, hogy szakemberrel kell helyreállítatni. A házban nem lakik senki, ezért lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség.
A Mecsekoldalban, a Károly téren egy húsz méteres fűzfa magasfeszültségű villanyvezetékre dőlt. A tűzoltók jelenleg az E.ON szakembereit várják a helyszínre.
Frissítve (péntek, 13:07) – A kabinetiroda közleményt adott ki az eddigi munkákról
A polgármesteri kabinetiroda közleményt adott ki, amelyben azt írják, az elmúlt évek üzemeltetői beavatkozásainak, a szükséges műtárgyak beépítésének, valamint a preventív lépések meghozatalának, illetve a katasztrófavédelem folyamatos, megfeszített munkájának köszönhetően a kialakult havária helyzetben a város eredményesen tudott szerepelni.
Mint írták, a BIOKOM szakemberei az előrejelzés pillanatától folyamatos készenlétben álltak, félszáz szakember, több műszakban, tucatnyi munkagéppel együtt.
„Pécs mélyen fekvő pontjainál, mint a Pipacs és a Laskó-Kopács utcákban megelőző lépéseket tett a cég a katasztrófavédelem munkatársaival együtt. A Kopács és a Pipacs utcában szivattyúznak, a BIOKOM az ároktisztítást végzi. Amennyiben a helyzet megkívánja a Pipacs utcában is elindul a szivattyúzás. A Pipacs utcában a BIOKOM helyreállította a zsilipet, így ott nem alakult ki olyan komoly helyzet, mint 2010-ben.
A Meszes-pataknál jelenleg már nincs probléma, csütörtök délután a BIOKOM munkatársai homokzsákokkal akadályozták meg a patak kiáradását. Újhegyen a Homokvölgy utcában még folyik a sáros csapadékvíz a környékbeli – nem megfelelően kezelt – termőföldről, bár többször kitisztították az átereszeket, és mindennap ellenőrzik a helyzetet. A cég kéri a földek tulajdonosait, hogy a későbbiekben jobban figyeljenek oda a területeikre.
A Pécsi víz esetében sem fenyeget már a kiöntés, de még mindig igen magas a vízállás. Emiatt, mint pl.: a Veress Endre utcában, az alkalmazott megelőző intézkedések ellenére sokkal lassabban tud elfolyni a csapadékvíz, így nagy tócsák és lokális vízátfolyások alakultak ki. A közlekedés biztonsága érdekében figyelmeztető táblákat helyeztek el, kérjük a lakosságot, a megszokottnál óvatosabban közlekedjenek itt.
Az Égervölgyi tónál – a kitisztított lefolyó rácsoknak és a hordalékfogók működésének köszönhetően – nem öntött ki a víz.
A korábban kritikus területen, a Május 1. utcában az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően a vízfolyás biztonságosan a mederben folyik.
Az Irma utcánál sincs hordalék-felhalmozódás, amely az elmúlt hetek vízelvezető rendszerének kiépítésének köszönhető. A BIOKOM szakemberei és útellenőrei több műszakban, folyamatosan ellenőrzik, hogy vannak-e vízátfolyások, ahol kell, beavatkoznak.
Az erős szél és a viharos széllökések következtében Pécs közterületein összesen 6 fa dőlt ki gyökerestől. A szakemberek a kidőlt fákat feldarabolták és elszállították a helyszínekről. Több kisebb ágat is leszakított a viharos erejű szél, ezeket a BIOKOM ügyeletes útellenőrei folyamatosan távolítják el az úttestről. Személyi sérülés nem történt, de 4 gépkocsiban keletkezett kár.
Kérjük, hogy amennyiben az autósok vagy a gyalogosok letört ágakat, útakadályokat, vízátfolyásokat észlelnek, jelezzék a BIOKOM ügyfélszolgálatán.
A BIOKOM továbbra is fenntartja megerősített ügyeletét, a szakemberek a nap 24 órájában tisztítják a jelentősebb vízelvezető árkokat, víznyelőket, átereszeket, hordalékfogókat, hogy azok el tudják vezetni a nagy mennyiségű csapadékot” – áll a közleményben.
Frissítve (péntek, 12:02) – Foltokban jön már csak eső, zápor
Röviddel dél előtt az országos Meteorológiai Szolgálat radarképei szerint megkezdődött az Yvette-ciklon feloszlása. Az összefüggő, kiadós esőt hozó felhőrétegek egyre nagyobb területeken bomlanak szét. Mindez azt jelenti, hogy a délutáni órákban – a mostani képek alapján – kisebb szitálások, helyi záporok várhatóak Pécsen.
Frissítve (péntek, 8:29) – Még jöhet egy kiadós eső
A legfrissebb számítások szerint Pécs térségére még mintegy 10-15 mm csapadék hullhat, azonban az eső intenzitása a várhatóan folyamatosan csökken. A hőmérséklet pár fokkal magasabb lehet, mint a csütörtöki, délután négyig 15 fokig enyhülhet az idő.
Közben megérkezett a katasztrófavédők összesítése is csütörtökről.
E szerint negyven fakidőlés, három közúti baleset, négy esetben vízelöntés és négy esetben épületszerkezeti kár az eddigi mérlege Baranya megyében a viharos időjárásnak.
Pécsen a Venyige dűlőben és a Palahegyi utcában is szivattyúzni kellett az épületek alsó szintjein felgyülemlett csapadékvizet.
A Kopács utcában a Misina Mentőcsoport tegnap délután óta két szivattyúval folyamatosan dolgozott, hogy a heves esőzések hatására a vízelvezetőben felgyülemlett víz ne öntsön be az ingatlanok területére, az épületekbe. Az önkéntesek munkáját váltásban segítették a pécsi hivatásos tűzoltók is. A munkálatok pénteken hajnali három órakor fejeződtek be.
Bükkösdön egy nagyméretű diófa dőlt egy családi házra éjszaka, amely alatt egy 4,5 köbméteres gáztartály volt.
Hásságyon a halastó átereszét megnyitották, de visszaduzzadás veszélye miatt, védekezési céllal, két épület megóvása érdekében a faluból harminc fő, két katasztrófavédelmi hivatásos- valamint vízügyi szakember irányítása mellett homokzsákokat helyeztek el.
Ellenden a halastónál két fő éjszaka figyelőszolgálatot látott el. Olasz településen megelőző jelleggel két házat kellett homokzsákokkal bevédeni. A munkálatokban húsz helyi lakos vett részt, és mintegy négyszáz homokzsákból építettek ideiglenes gátat.
A sok csapadék miatt fellazult talaj miatt már ma reggel is több jelzés érkezett kidőlt fák miatt. Pécsett a Hadik András utcában, és Komlón a Petőfi téren is fakivágáshoz riasztották a tűzoltókat.
Frissítve (csütörtök, 21:22) – Hétméteres fa dőlt ki a Cella Septichoránál
Pécsett, a Cella Septicora mellett egy hét méteres fa útra dőlt teljesen elzárta azt, és egy parkoló autóba is kár keletkezett. A tűzoltók láncfűrésszel avatkoztak be, és az útzárat megszüntették.
A Kopács utcában a Misina Mentőcsoport egész éjszaka két szivattyúval fog dolgozni, hogy a heves esőzések hatására a vízelevezetőben felgyülemlett víz ne öntsön be az ingatlanok területére, az épületekbe. Az önkéntesek munkáját váltásban segítik a pécsi hivatásos tűzoltók is.
Hásságyon a halastó átereszét megnyitották, de a visszaduzzadás veszélye miatt, védekezési céllal, két épület megóvása érdekében a faluból 30 fő, két katasztrófavédelmi hivatásos, valamint vízügyi szakember irányítása mellett homokzsákokat helyez el.
Ellenden a halastónál két fő éjszaka figyelőszolgálatot lát el.
Komlón az esti órákban egy nagyméretű fa dőlt meg, ami egy négy emeletes lakóépületet veszélyeztetett. A komlói tűzoltók a fát eltávolították.
Mohácson, a Petőfi Kollégium kéményéről a szél a bádogot felszakította a járókelőket veszélyeztette. A tűzoltók a területet körbekordonozták.
Komlón egy fa közterületről egy hétvégi házra dőlt, a tűzoltók láncfűrésszel avatkoztak be.
Szigetváron egy ötméteres fa dőlt az útra, és útzárat képezett. A tűzoltók a fát eltávolították, így az úton lehet tovább közlekedni.
Beremenden egy nyárfa villanyvezetékre dőlt. A félbetört fa családi házak betápvezetékére esett, három lakóház áramellátása volt érintett a káresetben. Az áramszolgáltató szakemberei a vezetéket áramtalanították, majd a Katasztrófavédelem hivatásos tűzoltói dugólétra segítségével a fát eltávolították.
Komlón kidőlt fa okozott félpályás útzárat, amit a kiérkező tűzoltók láncfűrésszel történő beavatkozással szüntettek meg.
Frissítve (csütörtök, 20:35) – Marad a szeles esős időjárás éjszakára
Az OMSZ szerint az éjszakai órákig az északi szelet kísérő legerősebb széllökések a Dunántúlon jellemzően 70 és 100 km/h, északkeleten és az Alföld északi és nyugati peremén 60-80 km/h között alakulnak. Az Alpokalján, a Dunántúli-középhegység térségében és a Balaton környékén 100 km/h-t meghaladó lökések is még előfoirdulhatnak. Az Alföld középső és délkeleti részén már kevesebb helyen valószínű viharos fokozatot elérő szél.
Pénteken napközben inkább már csak a Dunántúl nyugati felén lesznek 70 km/h-t meghaladó, helyenként 80 km/h körüli széllökések.
A tartósabb és intenzívebb csapadék súlypontja fokozatosan inkább a Dunántúlra helyeződik át. Csütörtök estétől péntek késő estig még több helyen hullhat 20-40 mm közötti eső. Elsősorban a hegyvidéki területeken, Alpokalja északi részén, de legjobb eséllyel a Bakony térségében 40-50 mm feletti csapadék is hullhat lokálisan.
Csütörtökön este főként északkeleten a záporok mellett egy-egy zivatar is kilakaulhat. Péntekre virradó éjszaka sem kizárt néhol zivatartevékenység.
Pénteken az ország északi, északkeleti harmadán a záporok mellett elszórtan várható zivatartevékenység. Lokálisan rövid idő alatt 20-30 mm csapadék hullhat, illetve egy-egy helyen jégeső és viharos (60 km/h feletti) szél sem kizárt.
Frissítve (csütörtök 18:36) – Közeleg az ítéletidő vége?
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közölte, hogy a Duna vonalától keletre minden, korábban érintett megyében visszavonta az erős széllökések miatti másodfokú (narancs) riasztását az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Duna vonalától keletre minden, korábban érintett megyében visszavonta az erős széllökések miatti másodfokú (narancs) riasztását az Országos Meteorológiai Szolgálat. Így megszűnt ez a riasztási fokozat Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén. A Dunántúl megyéiben a korábbi riasztásoknak megfelelően van érvényben az erős szél miatti narancs riasztás.
Frissítve (csütörtök 18:07) – Nem javul az idő
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint a Dunántúli-középhegység térségében és a Balaton környékén 100 kilométer/órát meghaladó széllökések észlelhetőek. A legerősebb széllökéseket Somogy és Veszprém megyében mérik, de Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya megyében is meghaladja a 90 kilométer/órát.
A katasztrófavédelem és a tűzoltók a késő délutáni órákig az országban összesen több mint ezeregyszáz esetben avatkoztak be. Jellemzően kidőlt fák, épületekben, tetőkben keletkezett károk miatt riasztották az egységeket. A viharos időjárás sok helyen okoz fennakadást az áramszolgáltatásban, jelenleg több mint húszezer fogyasztó vár arra, hogy helyreálljon a rend.
A Baranya megyei katasztrófavédelem szoros együttműködésben végzi a viharkárok felszámolását a megyében működő önkéntes tűzoltó- és mentőegyesületekkel. A műveletirányítási központ folyamatosan frissíti a bevethető önkéntes erők és eszközök nyilvántartását. Az önkéntes egyesületek mellett mindenhol készenlétben állnak a járási mentőcsoportok is, átlagosan 30-30 fővel. A Mecsekerdő Zrt. fakitermelést végző alvállalkozói szükség esetén segítséget nyújtanak a veszélyessé vált faágak, kidőlt fák eltávolításában. Egyeztetések történtek a homokbányák üzemeltetőivel és a szállítási kapacitásokra vonatkozóan is. Eddig több mint félszáz „viharos” riasztást kaptak a megyei tűzoltó egységek, rengeteg a kidőlt fa, ezek szinte mindig akadályozzák a forgalmat, nem ritkán teljesen el is zárják az utat.
Szentlőrincen a Március 15. téren egy négyemeletes épület szigetelését bontotta meg a szél. A szigetelőanyag nyolc méter magasban lazult meg és veszélyeztette a közlekedők épségét. A pécsi és a szigetvári tűzoltók avatkoztak be. A Somogy megyei Lakócsán egy istálló tűzfalát rongálta meg a viharos szél, amely így közvetlenül veszélyt jelentett az arra járó gyalogosokra. A sellyei tűzoltók körbe kordonozták az ingatlant, amelyet valószínűleg le kell majd bontani. A település közbiztonsági referense is a helyszínen volt, hogy egyeztessen az azonnali intézkedésekről.
Frissítve (csütörtök, 15:15) – Pörögnek a tűzoltók Pécsen
Pécsett a Megyeri téren, a Nagy Imre úton és a Tildy Zoltán utcában is parkoló személyautókban okozott károkat egy-egy leszakadt faág – mondták a katasztrófavédők.
Pécs-Mecsekoldalban, a Kaposvári úton egy fa dőlt a szomszédos ház tetejére. A kihúzós létrával és láncfűrésszel távolították el a fát.
A Palahegy utcában egy lakóépületben 30 centiméter magasan állt a víz. A helyszínre a Misina Mentőcsoport Egyesület önkéntesei vonultak.
A Pákolitz István utcában egy huszonöt méteres fa egy padra zuhant, és összetörte a mellette álló kandelábert is. Az E.ON munkatársai is helyszínre érkeztek, akik áramtalanítást végeztek, majd a tűzoltók kidöntötték a veszélyessé vált oszlopot.
A megyei katasztrófavédelem szoros együttműködésben végzi a viharkárok felszámolását a megyében működő önkéntes tűzoltó- és mentőegyesületekkel. A műveletirányítási központ folyamatosan frissíti a bevethető önkéntes erők és eszközök nyilvántartását. Az önkéntes egyesületek mellett minden járásban készenlétben állnak a járási szinten működő mentőcsoportok is, átlagosan 30-30 fővel.
Emellett felvették a kapcsolatot a tűzoltók a Mecsekerdő Zrt. fakitermelést végző alvállalkozóival, akik szükség esetén segítséget nyújtanak a veszélyessé vált faágak, kidőlt fák eltávolításában.
Egyeztetések történtek a homokbányák elérhetőségét illetően, valamint a szállítási kapacitásra vonatkozóan is, amennyiben ár- illetve belvízi védekezés válna szükségessé.
A megyei operatív törzs részlegesen működik a katasztrófavédelmi igazgatóságon, feladata a lakosság tájékoztatása, valamint a viharkárokkal összefüggő mentési tevékenység szervezése és irányítása.
Riasztások tekintetében megyei szinten meghaladták a félszázat.
Frissítve (csütörtök, 14:53) – Másodfokú riasztás van érvény Baranya megye egész területén
Az éjszakai órákig az északi szelet kísérő legerősebb széllökések a Dunántúlon továbbra is meghaladhatják a 90 km/h-t. Az előrejelzések szerint pénteken napközben inkább már csak a Dunántúl nyugati felén lesznek 70 km/h-t meghaladó, helyenként 80 km/h körüli széllökések.
Frissítve (csütörtök, 13:24) – Még jön egy délutáni hajrá, holnap hasonló idő, kevesebb eső várható
A meteorológiai szolgálat a Biokomnak azt jelezte előre, hogy csütörtökön délután és este újabb 10-15 milliméter eső hullik. Számításaink szerint így a nap végére a szerdai esővel együtt összejöhet 40-50 milliméter Pécsen.
Holnap a hőmérséklet a maihoz hasonló lesz, de gyengül a szél és kevesebb eső is lesz. A csapadék mennyisége területi átlagban 5 és 10 mm között alakul, 20 mm-t meghaladó csapadék nem várható.
Szombaton tovább enyhül az idő.
Frissítve (csütörtök, 12:41) – Európában mi vagyunk a csúcstartók szélsebességben, másfél nap alatt egy átlagos májusi eső fele hullott le
Az idokep.hu széltérképe szerint a Kárpát-medencében a legerősebb a légmozgás jelenleg a kontinensen, 70-80 kilométer/órás átlaggal fújt röviddel dél után. Baranyában ennél is nagyobb a szél néhol, a délebbre lévő településeken 100 km/h-s feletti szélsebességeket is mértek, a csúcstartó Szentlászló 119 km/h-val.
Pécsen a rácvárosi szőlészeti kutatóintézet meteorológiai állomásának adatai szerint átlagban 25-40 km-es szelek voltak tegnap délután óta 50-60 km/h-s lökésekkel. A tv-toronyban lévő állomás jelzett 80-90 km-es szeleket. Átlagosan Pécsen a műszerek szerint tegnap dél óta mintegy harminc milliméter eső hullott. Ez azt jelenti, hogy átlagban négyzetméterenként 30 liternyi gyűlt volna össze.
Frissítve (csütörtök, 11:56) – Mindenki terepen Pécsen
A pécsi közterületekért, vízelvezető csatornákért, árkokért, parkerdőkért is felelős Biokom minden érintett munkatársa, köztük több irodai dolgozó is, járja a város neuralgikus pontjait – mondta lapunknak Lóczi Szidónia, a társaság pr-menedzsere.
A csapadékvíz-elvezetés kapcsán komolyabb beavatkozásra eddig nem került sor, de a város alacsonyabb részein – így a verseny, a Kopács és a Laskó, a Homokvölgy utcában – folyamatosan vizsgálják a területeket.
A repülőket nem zavarja a ciklon – Csütörtöki leszállás Pogányban. Forrás: Regionális Repülés Pécs FB-oldala
A Pipacs utcában meg kell előzni, hogy a felgyülemlett víz elborítsa a telkeket, ezért folyamatosan takarítják a vízelvezető árkokat, s készenlétbe helyeztek szivattyúkat is, ha szükség lenne rájuk.
A város belterületi fái közül komoly problémát még egy sem okozott, de Kertvárosban két nagyobb ág is letört, egyik parkoló autóra esett.
A a parkerdőkben több fa is kidőlt, de kárt nem okoztak, füves területekre borultak. A szakemberek a Mecsekben és Malomvölgyben is végzik ezek eltakarítását.
Frissítve (csütörtök, 11:15) – Parkoló autót rongált meg a fa, útzárak a 6-os úton
Már negyven helyszínen volt szükség tűzoltói beavatkozásra a viharos szél miatt Baranya megyében.
Pécsen a Kispostavölgyi úton kidőlt fa okozott teljes útzárat, Mohácson pedig egy tizenöt méteres fa villanyvezetékre dőlt.
Szintén a városban, a Nagy Imre úton letört faág rongált meg egy parkoló autót.
Az Alsómalom utcánál, az Árkád északkeleti oldalánál egy öles faág szakadt rá a buszmegállóra.
Nemeske-Görösgalpusztánál egy fa dőlt a 6. számú főútra, amely teljes útzárat okozott, Mohácson a Petőfi utcában és Pécsett az Abaligeti úton is telefonvezetéket rongáltak meg a kidőlt fák.
Túronynál közúti baleset történt, egy személygépkocsi árokba borult.
A helyszínre Siklósról és Pécsről érkeztek tűzoltók, akik egy beszorul személyt emeltek ki a járműből. A műszaki mentési ideje alatt félpályás útlezárás volt érvényben az érintett útszakaszon.
Mohácson a Csele utcában egy tizennyolc méteres nyírfa törött ketté, amely teljes útzárat okozott.
A 6. számú főút Pécs-Somogyi elágazójánál egy kidőlt fa okozott fennakadást a közlekedésben.
Frissítve (csütörtök, 11:01) – Kidőlt egy fa a 6-os útra
Egy méretes fa dőlt a hatos főútra Pécs-Somogy térségében. A katasztrófavédők már elindultak a helyszínre. A szakaszt részben lezárták, de félpályán át lehet haladni a problémás részen. A helyszínt rendőrök biztosítják.
Munkatársunk jelzése szerint a főutakon a nyomvályúkban megálló víz, másutt vízátfolyások nehezítik a közlekedést. Komolyabb balesetről mindeddig szerencsére nem érkezett hír.
Frissítve (csütörtök, 10:40) – A Balatonon 136 kilométer/órás szél tombol
Kiöntött a Balaton a viharos szél miatt, a tó teljes déli vízgyűjtő területén intenzív védekezés zajlik, Siófokon, Zamárdiban, Balatonlellén, Balatonbogláron, Fonyódon és Balatonfenyvesen van szükség a legnagyobb beavatkozásokra, az öt-tíz kilométeres szakaszon csaknem ötszáz ingatlan védelméről kell gondoskodnia a katasztrófavédőknek.
Frissítve (szerda, 10:32) – Elmarad a sörfeszt megnyitója
A mostoha időjárás miatt – nem meglepő módon – elmarad a Rózsakertbe tervezett sörfesztivál megnyitója. A szervezők egyelőre péntekre halasztották a rendezvény kezdését. Meglátjuk, kegyes lesz-e hozzájuk az időjárás.
Frissítve (csütörtök, 9:46) – Baranya a csúcstartó az orkánban
A baranyai Szentlászlón mérték a legnagyobb széllökést, mióta megérkezett a ciklon. A műszerek 115 kilométer/órás szélsebességet jeleztek. Ez már orkán.
Jelenleg a Dél-Dunántúlon 2847 fogyasztó van áramellátás nélkül. A hibák elhárításán a szakemberek folyamatosan dolgoznak, az időjárási körülmények miatt helyenként ismétlődő hibák lépnek fel.
Pécsen hét és nyolc óra között a mostoha időjárás, és néhány kisebb koccanás miatt komolyabb dugók alakultak ki a belvárosban. Nyolc óra után már folyamatos volt a közlekedés.
Időjárás-jelentés: előbb keleten kezd kevésbé fújni a szél, majd a Dunántúlon péntekre virradóan, addig a Dunántúlon egész nap szinte mindenütt lehet számítani 70-80 kilométer/óránál erősebb széllökésekre.
Csütörtök éjfélig több mint 20-30 mm csapadékra van kilátás Pécs téréségében, a városban csak 10-13 fokige megy fel a hőmérséklet, késő este 8 fok várható, majd péntek hajnalra 7 fokra csökkenhet a hőmérséklet.
Frissítve (csütörtök, 8:06) – Tömeges segélyhívások érkeznek
Csütörtökön reggel fél nyolcig huszonhat alkalommal vonultak a megye tűzoltói kidőlt fákhoz, és leszakadt vezetékekhez – mondták a katasztrófavédők.
A legtöbb esetben a szél által kidöntött nagyméretű fák akadályozták közúti forgalmat, de hirdetőtáblát is megbontott a helyenként orkán erejű szél.
Kidőlt fa akadályozta a forgalmat Nemeske közelében, Mohácson a Baross és a Szent Imre utcában, Orfűn az Abaliget felé vezető úton, Kölkeden, Szigetváron, Szentlőrincen, Hobolban, Dunaszekcsőn, Tótújfaluban, Pécsvárad és Erzsébet között, a 6. számú főút Pécs felé vezető oldalán a várostábla közelében, Szilágyon, Hedrehelyen, Kadarkúton, Siklóson, Hencsén, Molvány közelében valamint –Baksa és Kisdér között is. A tűzoltók láncfűrésszel és kézi erővel távolították el a kidőlt fákat.
Szerda délután Lánycsókon az egyik szomszédos házra dőlt egy tízméteres fa, Szentegáton villanyvezetéket és személygépkocsit is megrongáltak az ágak. Komlón három személyautóban tett kárt a viharos időjárás, Pécsett pedig egy ház teteje ázott be, amelynek következtében leázott az egyik szobája is. A helyszínre kért statikus a ház egy részét életveszélyessé nyilvánította.
Csütörtökön hajnalban, Pécsett, egy Fáy András úti hatlakásos társasházának egyik lakrészében jelzett a szén-monoxid érzékelő. A lakók azonnal megkezdték a helyiségek szellőztetését, majd hívták a 105-ös segélyhívó telefonszámot. A kiérkező tűzoltók először nem mértek gázkoncentrációt a lakásban, a fűtőrendszer ismételt bekapcsolását követően azonban kimutatható volt a magas szén-monoxid szint. A kéményseprő-ipari közszolgáltatót is a helyszínre kérték, majd a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat hatósági ellenőrzést hajtott végre.
A kidőlt fák több alkalommal okoztak jelentős károkat, Mohácson a Bakács utcában egy családi ház tetőszerkezetét bontotta meg a viharos szél, amely veszélyeztette a lakókat. Szigetvár közelében a vasúti sínekre dőlt egy nagyméretű fa, ide csak gyalog tudtak eljutni a város tűzoltói. Pécsváradon pedig egy telefonkábelt is megrongált a szél.
A tömeges segélyhívások gyors kezelése érdekében, csütörtökön reggel óta megduplázták a 105-ös hívások fogadását végző műveletirányító ügyeletesek számát.
Frissítve (csütörtök, 7:01) – Késnek a vonatok
Több vasútvonalon is késnek a vonatok kidőlt fa, illetve felsővezetéki zárlat miatt – közölte a Mávinform csütörtök reggel.
A Barcsról Pécsre közlekedő vonat kénytelen várakozni, miután Darány és Szigetvár között fa dőlt a sínekre.
Kora reggel a Pécs-Gyékényes vonalon közlekedő első vonat Barcs és Középrigóc között volt kénytelen vesztegelni, ott is kidőlt fa okozott gondot. Ezeken a helyszíneken már eltávolították a fákat, megindult a vonatközlekedés.
Frissítve (szerda 20:28) – Holnap jégeső és 100 kilométer/órás szél is várható
Egy megyére elsőfokú, az ország többi területére másodfokú figyelmeztetéseket adott ki a meteorológiai szolgálat a várható sok eső, viharos szél, illetve heves zivatar miatt.
Baranyában a legerősebb széllökések a 90 kilométer/órát is meghaladhatják. A csütörtökön várható jelentős mennyiségű csapadék miatt ugyancsak másodfokú figyelmeztetést adtak ki, és 24 óra alatt több mint 30 milliméter eső hullhat.
Emellett több megyére elsőfokú figyelmeztetéseket adtak ki a várható viharos szél, a heves zivatar, sok eső, illetve felhőszakadás miatt.
A meteorológiai szolgálat azt írta: a legerősebb széllökések csütörtökön lesznek. Az északkeleti megyékben 90-95 kilométer/óra, a Dunántúlon helyenként 100 kilométer/óra körüli szél is lehet. A dunántúli domb- és hegyvidéken, valamint a Balaton térségében még erősebb széllökésekre is számítani kell – hangsúlyozták. Csütörtök késő délutántól, estétől a keleti, délkeleti országrészben fokozatosan mérséklődni kezd a szél.
Emellett csütörtökön általában 15 és 45 milliméter közötti csapadékmennyiség valószínű, helyenként azonban ennél több is hullhat, nagyobb eséllyel a hegyvidéki tájakon, illetve zivatarok környezetében.
Frissítve (szerda 19:56) – Szinte az egész országban első- és másodfokú riasztás van érvényben (OMSZ)
Frissítve (szerda 18:32) – Tovább fokozódik a szél a térségben
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közölte, hogy a viharos szél és nagy mennyiségű csapadék várható. Csütörtök késő délutántól, estétől a keleti, délkeleti országrészben fokozatosan mérséklődni kezd a szél.
Tovább erősödik az északi szél. Egyre többfelé 70 km/h fölötti széllökésre kell számítani, sőt a Dunántúlon és északkeleten már 90 km/h körüli széllökések is előfordulhatnak. A legerősebb szél csütörtökön várható ekkor a Dunántúlon helyenként 100 km/h körüli lökések is valószínűek. Az északkeleti megyékben is előfordulhat 90-95 km/h körüli széllökés. A dunántúli domb- és hegyvidéken ill. a Balaton térségében az említettnél jóval erősebb széllökésekre is számítani kell.
Ma éjfélig a Dél-Alföldön területi átlagban 15-20 mm-t meghaladó mennyiségű esőre van kilátás. Csütörtökön a várható csapadékmennyiség általában 15 és 45 mm között valószínű, helyenként azonban ennél több is hullhat (nagyobb eséllyel a hegyvidéki tájakon ill. zivatarhoz kötötten).
Ma este és éjjel kis valószínűséggel előfordulhat egy-egy zivatar a keleti megyékben. Holnap a nap második felében főként a Tiszántúlon zivatarok alakulhatnak ki, amelyeket esetleg jégeső (jégméret 1-2 cm), viharos szél (> 65 km/h) és nagy mennyiségű (>20-25 mm) csapadék kísérhet.
Frissítve (szerda 18:10) – Elsőfokú riasztás Baranyában (OMSZ)
Elsőfokú riasztás: a várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 70 km/h-t.
Frissítve (szerda 16:29) – Ezt kérik a katasztrófavédők
A katasztrófavédelem azt kéri a pécsiektől, hogy tisztítsák ki az ingatlanokhoz tartozó vízelvezető rendszereket annak érdekében, hogy a lehető legtöbb vizet el tudják vezetni.
– Veszélyforrás lehet az árokrendszerben a víz útjába kerülő bármilyen akadály, ami meggátolja a víz elfolyását, vagy felduzzasztja azt. Ilyen esetekben a környező kertekben vagy akár lakóházakban is kárt tehet a víz – hívják fel a figyelmet.
Azt is kérik, hogy ne gyújtsunkk tüzet a szabadban, mert a viharos szélben gyorsan terjedhetnek a lángok, jelentős anyagi károkat és személyi sérülést is okozhatnak.
– A szabadban tartózkodva távol haladjanak a fáktól, épületektől, hogy a letört ágak, cserepek, üvegszilánkok ne okozzanak sérülést! Az ablakpárkányokról átmenetileg távolítsák el a virágládákat, cserepeket és egyéb tárgyakat! Autóval lehetőleg ne parkoljanak fa alatt, mert a leszakadó faágak kárt tehetnek a járművekben! Tartsák erősen, védjék a kisgyerekeket, ha a szabadban tartózkodnak! Sátrakat, gyenge szerkezetű építményeket hagyják el, mert bentről nem lehet érzékelni a fenyegető veszélyt! – szólnak az intelmek.
Figyelmeztetnek arra is, hogy a ház környékéről gyűjtsük össze és vigyünk be az épületbe minden olyan tárgyat, amit a szél felkaphat (pl. műanyag kerti bútorok, szerszámok) – ezek ugyanis súlyos sérüléseket okozhatnak. Az ajtókat, ablakokat zárjuk be, és a lehető legrövidebb időn belül húzódjunk be az ingatlanokba.
Frissítve (szerda – 16:01) – Vízátfolyások, fakidőlések miatt riaszt a Közút is
A rendkívüli időjárás miatt várhatóan többfelé vízátfolyások vagy fakidőlések is lehetnek, ezért a Magyar Közút Nonprofit Zrt. arra kéri a közlekedőket, hogy a szokásosnál is nagyobb óvatossággal vezessenek a következő napokban, utazás előtt pedig minden esetben tájékozódjanak az aktuális útviszonyokról.
Az Yvette névre keresztelt mediterrán ciklon kapcsán azt tanácsolják, tájékozódjunk az Útinform szolgálatának munkatársainál, valamint megyei és autópálya diszpécsereinél, akiknek az elérhetőségei további információkkal együtt megtalálhatóak a www.utinform.hu/elerhetosegek weboldalon. A közútkezelő ezen kívül arra kéri a közlekedőket, hogy az autópályákon és főutakon található változtatható jelzésképű táblák információit vegyék figyelembe utazáskor, az ár- és belvíz helyzet miatt lezárt útszakaszokon pedig semmiképpen ne próbáljanak meg átkelni és a kihelyezett korlátozásokat minden esetben tartsák be!
Ha az autósok mégis az utazás mellett döntenek érdemes a következőkre figyelniük: tartsanak a szokásosnál is nagyobb követési és oldal távolságot, mérsékeljék az autójuk sebességét, kerüljék el a vízátfolyásos szakaszokat, ne parkoljanak fa alá, különösen óvatosan vezessenek a hidakon, felüljárókon az erősebb oldal széllökések miatt, továbbá kerüljék a hirtelen kormánymozdulatot és fékezést.
Frissítve (szerda, 15:01)
A városüzemeltető cégnél azt mondják, már a szerda délutáni óráktól 90 km/h körüli széllökések is előfordulnak. A legerősebb szélre csütörtökön kell számítani, ekkor a Dunántúlon helyenként már 100 km/h körüli lökések is lehetnek. Csütörtökön a várható csapadék mennyisége 25-35 mm között valószínűsíthető, helyenként azonban ennél több is hullhat (nagyobb eséllyel a hegyvidéki tájakon ill. zivatarhoz kötötten).
A társaság azt kéri, hogy a pécsi közterületeken és a parkerdőkben a fák környékén fokozott figyelemmel közlekedjünk, tartózkodjunk, hogy az esetlegesen leszakadó ágak ne okozhassanak sérülést.
A cég már most felkészült egy lehetséges vihar következményeire, így folyamatosan készenlétben állnak arra, hogy az erős szél miatt esetlegesen kidőlő fákat és leszakadó ágakat eltávolítsák a közlekedés által érintett közterületekről.
Azt kérik, hogy a kisebb hulladéktároló edényeket helyezzék szélvédett helyre, a nagyobb méretű társasházi kukákat pedig jól rögzítsék le, ugyanis a nagy erejű szél felboríthatja azokat, illetve parkoló autóknak lökhetik őket. Az esetleges káresemények megelőzése érdekében kérik, hogy mindenki óvja értékeit.
Korábban írtuk:
Hatalmas mennyiségű esőre és viharos, óránként akár 100 km-es erősségű szélre kell készülni szerda estétől vasárnapig. Mindeközben 10 fokkal hidegebb is lesz. Pécsen már készülnek a vészhelyzetre: a katasztrófavédők a tartalékosok behívásán gondolkodnak, a Biokom pedig előre kitisztította az összes árkot és víznyelőt.
Magyarország, azon belül is az ország déli és középső része felett lesz a következő két napban annak a mediterrán ciklonnak a gócpontja, amely óriási esőt és viharos erejű szelet hoz magával. Meteorológusok szerint annyi eső lesz a következő 2-3 napban, mint amennyi egész májusban szokott esni.
Egyelőre a Balkán felett örvénylik a ciklon. Előbb kelet felé mozog, ott keveredik a Fekete-tenger nedves légtömegével, majd szerdán és csütörtökön adhatja le a csapadékot nálunk.
– A pogányi meteorológiai állomás várakozásai szerint legalább 40-50 milliméter csapadék esik a városra szerdától péntekig, ami 40-50 liter vizet jelent négyzetméterenként. Pécsen a prognózis szerint szerda délutántól kezd komolyabban zuhogni és várhatóan egész csütörtökön esni fog – mondja Lóczi Szidónia, a Biokom pr-menedzsere.
A cég rendkívüli ügyeletre készül, és már előre kitisztították a vízelvezető árkokat, víznyelőket, átereszeket, hogy elbírják a sok csapadékot. Készenlétben állnak a szivattyúk, a markológépek is, de az alvállalkozókat is riasztották. Pécs legalacsonyabban fekvő területei lehetnek kritikusak.
A katasztrófavédelemnél is készülnek az ítéletidőre. Kasza Anett szóvivő érdeklődésünkre közölte, megduplázzák a létszámot, ha szükséges, és behívhatják a tartalékosokat is.
– Készülünk olyan kisbusszal közlekedő munkacsoportokkal is, amelyek helyszínről helyszínre járva segítenek egy-egy adott problémás körzetben, vizet szivattyúznak, homokzsákot pakolnak – magyarázza Kasza Anett.
Segélyvonalak és figyelmeztetés
Ha valahol eltömődött az árok, a víznyelő, jelezni lehet a Biokomnak (72/502-100; zöld szám: 80/200-590), mert a szakembereknek holnap még lehetőségük lesz megelőzni a bajt.
Ha az eső alatt van gond, elsősorban a katasztrófavédőket lesz érdemes hívni a 105-ös vagy a 112-es számon. Azokon a telkeken, ahol szinte minden nagyobb esőzéskor gond van, s a tulajdonos saját maga szokta védeni épületeit a kerítésen belül, ott érdemes megkezdeni a felkészülést.