Az impozáns megjelenésű bagolylepke jól ismert a mecseki faunában, de ilyen mértékű kártételére eddig még nem volt példa – írja a Bama.hu.
Az elmúlt hetekben több mecseki kertben valósággal szétrágták a cseresznyefák levélzetét a tömegesen elszaporodott lepkehernyók. A lombozat átvizsgálása során ceruza vastagságú, hatalmas zöldes fehér, sárga oldalcsíkozású hernyókra bukkanhatunk, melyről bebizonyosodott, hogy a szeptember végétől novemberig éjszaka repülő őszi kékesbagoly lárvái.
Őshazája feltehetően Közép- és Nyugat-Ázsia, ahonnan a jégkorszak után meghódította Európát egészen Skandináviáig valamint a Brit-szigetekig.
Az impozáns megjelenésű bagolylepke jól ismert a mecseki faunában, de ilyen mértékű kártételére eddig még nem volt példa. A hernyók főleg kökényen, galagonyán, mogyorón, fűz- és nyár-féléken élnek, de kedvelik az alma-féléket, a mandulát és más csonthéjasokat is (őszibarack, kajszibarack, szilva).
Mindenképpen érdemes lenne jobban odafigyelni kártételére, mert a korábban bőven termő fákat is legyengítheti a levélzet túlzott lerágásával. Az ősszel csoportosan lerakott lepketojások áttelelnek, ezért a tél végi, a kora tavaszi lemosó permetezésekkel mérsékelhető a hernyók tömeges megjelenése.