2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéSzülésznőre is bízhatják magukat a terhesek

Szülésznőre is bízhatják magukat a terhesek

Nyártól egy új miniszteri rendelet alapján változás történik a magyarországi terhesgondozásban: a szülész-nőgyógyász szakorvosokon kívül már szülésznők is elvégezhetik a várandósok gondozását. Még kérdéses, hány kismama fog élni a lehetőséggel és miként díjazzák majd a szülésznőket. Utánajártunk, mit is jelent a változás kicsit közelebbről.

Az új rendeletről

A Magyar Közlönyben áprilisban jelent meg az a várandósgondozásról szóló miniszteri rendelet, melynek értelmében 2014. július elsejétől szülésznők is végezhetik a terhesgondozást. Ehhez mindenek előtt arra van szükség, hogy a szülész-nőgyógyász szakorvos az érintett kismamánál alacsony rizikójú várandósságot állapítson meg. További kitétel, hogy csak olyan szülésznők végezhetik el a feladatot, akik megfelelő szakképesítéssel rendelkeznek, illetve azok, akiket egészségügyi szolgáltatónál szülésznőként foglalkoztatnak, vagy rendelkeznek a szülésznői tevékenység végzésére jogosító működési engedéllyel és felelősségbiztosítással.

terhesség

– Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben egy adott egészségügyi intézmény alkalmazottja a szülésznő, akkor az intézménynek kell vállalnia a felelősséget a munkájáért. Vagyis legrosszabb esetben egy esetleges pereskedés anyagi terhe is a kórházra hárul – magyarázta dr. Veszprémi Béla, a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának megbízott igazgatója.

[note note_color=”#cfadc1″]Maradnak a védőnők

A védőnők szerepe az eddigi gyakorlathoz hasonlóan továbbra is nagyon fontos, ők küldik el a megfelelő vizsgálatokra a kismamákat, valamint dokumentálják az eredményeket.[/note]

A változás

A várandósság megállapítása és az erre vonatkozó rizikóbesorolás továbbra is az orvos hatásköre marad. Ez a besorolás nem az egészség terhesség idejére szól, ha időközben bármilyen probléma adódik, akkor a szülésznőnek a várandóst haladéktalanul szülész-nőgyógyász szakorvoshoz kell irányítania. Amennyiben tehát a kockázat alacsony, akkor minden szükséges vizsgálatot a szülésznők végezhetnek el a terhesség ideje alatt, amennyiben a várandós hölgy őt választja erre a feladatra a szakorvos helyett. A szülésnél – ahogy eddig is – jelen lehet a szülésznő is, azonban egyelőre csak orvos vezetheti azt le.

[note note_color=”#7effc8″]Miért lehet ez jó?

Már önmagában a választás lehetősége is pozitívum, de van egy másik előnye is az új rendeletnek. Sok nő érzi magát kellemetlenül a férfi nőgyógyászok kezei között, nekik mindenképpen jó hír, hogy szülésznőhöz is járhatnak, ha állapotuk ezt megengedi. Mivel a szülésnél is jelen van a szülésznő, ezért az is pozitívum, hogy őt már a várandósság ideje alatt megismerheti a kismama.[/note]

terhesség

Kérdéses pontok

Egyelőre nem lehet tudni, mennyire lesz majd nagy igény arra, hogy a kismamák inkább szülésznőt válasszanak maguk mellé a terhesség idejére. Pécsett egyébként nem jellemző, hogy lennének a klinikán kívül praktizáló szülésznők. Ezért kérdéses az is, miként fogják megoldani a klinikák a felelősségvállalást, valamint hogy a szülésznő miként osztja majd be az idejét, hiszen a 12 órás ügyeleteken kívül kell majd intézniük a terhesgondozást. Dr. Veszprémi Béla szerint az anyagi kérdés sincs megoldva, ugyanis a szülésznők fizetése valószínűleg nem fog nőni, ugyanakkor nincsen meghatározva, milyen ellenszolgáltatást kérhetnek/kaphatnak az elvégzett vizsgálatokért cserébe.

[box title=”Mit szólnak az anyukák?” box_color=”#fb007c”]Még nem lehet tudni, a kismamák mennyire fognak élni a lehetőséggel, hogy szülésznő kezeire bízzák magukat. Mi megkérdeztük egy anyuka és egy kismama véleményét.

Bogi (25, egy kisfiú édesanyja)

Az mindenképpen pozitív, ha a kismama ismeri a szülésznőt, hiszen a szülőszobában ő van mellette a legtöbbet, az orvos csak utolsó pillanatban érkezik. Elsőre nem mertem volna szülésznőhöz járni terhesgondozásra, azt hiszem, megnyugtatott a tudat, hogy aki megvizsgál, annak ott van a dr. a neve előtt…Viszont ha újra terhes lennék, azt hiszem, mindegy lenne, mert már tudom, hogy a munka nagy részét a védőnők látják el. A vizsgálatok esetén meg sokan biztos szívesebben választanának nőt, aki talán jobban átérzi az állapotukat.

Evelin (30, hét hónapos terhes)

Bár nekem nagyon jó szülészorvosom van, ez elmúlt pár hónapban volt néhány rossz tapasztalatom az aktuálisan ügyeletes doktorokkal. A férfi orvosok egy része sajnos nem tudja átérezni, hogy milyen várandósnak lenni. Sem a kilenc hónap örömeit, sem a kellemetlenségeket nem élik át, így nem is tudnak kellő empátiával fordulni a kismamákhoz. Mindamellett én inkább a felkért szülészorvos és felkért szülésznő párosításra voksolok. Én ez a megoldást választottam, az orvosom nélkül nem lennék teljesen nyugodt. [/box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő