Vannak bizonyos egészségügyi panaszok és betegségek, amikkel időről-időre meg kell küzdenünk. Ilyen például a fejfájás, a menstruációs fájdalmak, a gyomorégés vagy nyár közeledtével az allergia. A visszatérően jelentkező tüneteknek jobb szakorvos segítségével utánajárni, ám a pillanatnyi fájdalmat addig is enyhíteni kell. A rendszeres gyógyszeres kezelés hosszú távon nem megoldás, de mit lehet akkor tenni? Összegyűjtöttünk néhány olyan területet, ahol érdemes megpróbálkozni egy alternatív módszerrel, a homeopátiával.
[note note_color=”#aff863″]A homeopátiás kezelésnek két alapvető „formája” van. Az egyik, amikor az éppen fennálló problémát szeretnénk megszüntetni, ezt nevezzük tüneti kezelésnek, a másik, amikor azt akarjuk elérni, hogy legközelebb se álljon elő a panasz ez az alkati kezelés.
Az első esetben a beteg a gyógyszertárban kérhet segítséget a patikustól, aki az adott panaszra ajánl egy szert. Abban az esetben, ha ez hetekig nem váltja be a kívánt hatást, érdemes úgynevezett alkati kezelésért homeopata orvoshoz fordulni. Az alkati szert a beteg számos külső, belső tulajdonságának, panaszának, egyéni és családi múltjának elemzésével és sok más tényező figyelembevételével ajánlja az orvos. [/note]
Menstruációs panaszokra
A szokásos havi baj a legtöbb nőt igencsak megterheli. Van, aki az ominózus hét előtt érzi rosszul magát, mások a menstruáció ideje alatt panaszkodnak erős görcsökre, puffadásra, illetve ingerültségre. A homeopátia szinte az összes fájdalomtípusra kínál megoldást, összesen hat különböző szer létezik, sőt néhányat kombinálva is szedhetünk.
A szakemberek javaslata szerint a „bevált” szert megelőzésképpen is szedhetjük, egy-két nappal a menstruáció előtt.
[note note_color=”#fafaa8″]Hogyan hat?
A homeopátia több mint 200 éve létező gyógymód. Sikerének titka, hogy nem szintetikus készítményekkel orvosolja a különböző betegségeket, hanem a szervezet saját védekező mechanizmusát kényszeríti aktívabb munkára. A módszer a beteg pontos megfigyelésére és kikérdezésére épül. A betegség tüneteit és a beteg testi, lelki tulajdonságait egyaránt figyelembe veszi.[/note]
Allergia
A tavaszi és nyári virágzások idején az allergia sokaknak megkeseríti az életét. Vannak gyógyszerek, amik valóban segítenek, de ezek legtöbbjének számtalan mellékhatása van, például álmosítanak, hosszú távú szedésük pedig aggályos. A terhesség és szoptatás idején például egyáltalán nem javasolt antihisztamint szedni.
Az allergia gyógyítása homeopátiás megközelítéssel elsősorban a hajlam kezeléséből áll. Ez egy hosszabb folyamat, a személyiség, a testi tünetek, családi hajlamok alapján felírt alkati szerrel történik. Ezt a kezelést legjobb olyan időben elkezdeni, amikor nincsenek erős tünetek.
A másik módszer az akut tünetek kezelése, enyhítése. Ilyenkor az egyéni tünetek alapján írt szerrel kezelik a kellemetlenségeket.
A hagyományos gyógyszereket egyébként a homeopátiás bogyókkal egyidejűleg is szedhetjük, mivel nem alakul ki gyógyszerkölcsönhatás. Ha a tünetek javulnak, a gyógyszereket fokozatosan lehet csökkenteni.
Alvászavar, stressz
Bár a embereknek átlagosan 7-8 óra alvásra lenne szüksége, sajnos egyre gyakoribb probléma az álmatlanság. Persze egy-két nyugtalanul töltött éjszaka még nem számít alvászavarnak, de ha hosszú ideje fennáll a probléma, a kialvatlanság testi és lelki tünetekhez vezethet.
A stressz ugyanennyire romboló hatású lehet az egészségi állapotunkra, a különféle nyugtatók pedig egyik esetben sem alkalmazhatók sokáig.
A homeopátia számos szert kínál a különböző tünetegyüttesekre, ám ebben az esetben is – épp úgy, ahogy az allergiánál – fontos lenne, hogy a panaszok kezelése mellett szakorvos segítségével a megfelelő alkati szert is megtaláljuk.
Emésztési problémák, gyomorbajok
A rendszertelen étkezési szokások és az állandó rohanás miatt az embereknek nincs ideje szépen nyugodtan, mindig ugyanabban az időpontban ebédelni. A főétkezések között sem egészséges rágcsálnivalókat fogyasztunk, az átlagember kevés vizet és kevés rosttartalmú ételt fogyaszt. Ebből kifolyólag sokan szenvednek különféle gyomorbántalmaktól.
A homeopátiás szerek a gyomorégésre, puffadásra és görcsökre is kínálnak megoldást.
[note note_color=”#ff6684″]A homeopátiás szerek szedésének szabályai
A gyógyszerek többnyire apró golyócskák vagy tabletták, melyeket nyelv alá téve kell elszopogatni, a hatóanyag ugyanis a száj nyálkahártyájáról szívódik fel.
A szer bevétele előtti és utáni fél órában enni, inni, fogat mosni nem tanácsos. A mentol, kámfor és egyéb aromás anyagok, illóolajok használatát (külsőleg is) kerülni kell, mert ezek ellensúlyozhatják a gyógyszerek hatását.
Fontos még, hogy a szereket távol kell tartani elektromos sugárzó eszközöktől (mobiltelefon, mikro, rádió, stb.) és szobahőmérsékleten, száraz helyen ajánlott őket tárolni.
A homeopátiás gyógyszerek neve mellett a tubuson vagy az üvegen fel van tüntetve egy szám, amely a hígítás mértékét jelzi. A 9-15 CH-s hígítás napi 2-3 alkalommal szedhető. Az egyszeri adag 5 golyó. Erős tüneteknél a szerek szedhetők félóránként, a tünet enyhülésekor ritkítani kell az adagolást napi 2-3 alkalomra. A 30 CH-s hígításból erős tüneteknél 6 adag (6×5 golyó) szedhető be egymás után.[/note]
Forrás: homeopatia.info.hu