A pécsi önkormányzat hatósági osztálya csütörtökön tett közzé felhívást a parlagfű elleni védekezésről. A szezon még csak most kezdődik el.
A polgármesteri hivatal közleménye szerint az egészséghez való alapjog és az egészséges környezet biztosítása érdekében közös cél, hogy a parlagfű elszaporodását és virágzását megakadályozzuk.
E gyomnövény pollenje az arra érzékenyeknél súlyos allergiás megbetegedést válthat ki és a mezőgazdaságban is jelentős károkat okoz.
Erre tekintettel e növény – kézi gyomlálással, kaszálással, vegyszeres gyomirtással, vagy más módon történő – irtása, a földterületek fertőzöttségének visszaszorítása törvényben előírt kötelezettség.
A hatósági főosztály ezért a földhasználók és ingatlantulajdonosok figyelmét arra hívja fel, hogy a törvény értelmében a parlagfűvel fertőzött területek – jogkövetkezmények nélküli – mentesítésének határideje június 30. A parlagfű és az egyéb allergén gyomnövények elleni védekezést a vegetációs időszak végéig fenn kell tartani.
A szakemberek szerint most különösen fontos a védekezés, mert az elmúlt időszak csapadékos időjárása kedvezett a növény fejlődésének, ami miatt nagyobb mértékű fertőzöttség alakulhat ki.
A hivatal arra figyelmeztet, hogy július 1-től, amennyiben a földhasználó, tulajdonos nem vágja le a gyomot, akkor a jegyző „kényszer-kaszálást” rendel el, aminek költségét és eljárási díját a tulajdonosnak kell kifizetnie.
Ezen felül a megyei kormányhivatal a földhasználót, a tulajdonost köteles a fertőzött terület nagyságától függően 15 ezertől 15 millió forintig terjedő növényvédelmi bírsággal sújtani.