A Pécs újraválasztott polgármestere, Páva Zsolt programjában kiemelt szerepet szán a munkahelyteremtésre, a foglalkoztatás bővítésére. Összefoglaltuk, milyen feladatok lesznek a következő önkormányzati ciklusban a városatyák előtt.
Fiatalokra építenek
Folytatódik az Önindító Program, amellyel a fiatal vállalkozók piacra jutását segítik a város tulajdonában lévő ingatlanok akár ingyenes bérbeadásával. A következő 5 évben a városi cégek gyakornoki programjain keresztül 1000 fiatalnak adnak lehetőséget. Kibővítik a Polgármesteri Ösztöndíjprogramot is, valamint felújítják a szakiskolákat, hogy a vállalkozások számára megfelelő képzési hátteret biztosítsa a város. Ezek mellett az új pécsi Gazdaságfejlesztési és Munkahelyteremtési Program is elsősorban a fiatalokat célozza meg.
A helyi gazdaság erősítése
A cél az, hogy 2020-ra minden pécsinek, aki dolgozni akar, legyen a munkája és minden olyan terméket, ami helyi munkaerő által, helyi alapanyagokból is előállítható, Pécsen termeljék meg – vélekedett a polgármester. Uniós pályázatok segítségével erősítik meg a helyi kis- és középvállalkozásokat. Ipari telephely-fejlesztési programot indítanak, ezzel növelve a város versenyképességét. Az új modell új beruházásokat, telephelyek, bázisok építését, illetve részben a korábbiak modernizálását is jelenti. Ezen felül az eddigi 60% mellett további 20%-kal szeretnék növelni a pécsi vállalkozások bevonását a helyi beruházásokba. Folytatják a helyi adócsökkentést, folyamatosan növelik kedvezményezetti kört is.
Nagyvárosi fejlesztések
Befejezik a Buszcsere Programot, további 80 darab új buszt vásárolnak, a PTE-vel közösen 8 milliárd forintra növelik azt az összeget, amit a külföldi hallgatók költenek el a városban. Hozzákezdenek a Pécsi Közlekedési Centrum építéséhez, valamint európai színvonalú Sportközpontot építenek uszodával. LED-es közvilágítási rendszert alakítanak ki, ami évente százmilliós megtakarítást hozhat Pécsnek.
Nyitva az ipari park
Kormányzattal kötne a város megállapodást, hogy Magyarország Déli Kapuja, azaz Pécs ipari, kereskedelmi és fejlesztési központ lehessen. Ezzel új gyárak és világcégek régiós központja lesz városunk. Ehhez már rendelkezésre áll hazánk egyik legmodernebb, ipari célokra alkalmas területe. Páva Zsolt közölte: jelenleg három világcéggel tárgyalnak a kormánnyal közösen arról, hogy a városban telepedjenek le.
Az egészség éve
Pécs észak-déli és kelet-nyugati kerékpáros úthálózatot, valamint városi napelemparkot épít, az így nyert energiát beforgatják a városi közszolgáltatásokba. A menzákon egészséges ételek lesznek világszínvonalú környezetben. Pécs megpályázza az Európa Zöld Fővárosa címet, amellyel uniós pénzügyi csatornák nyílnak, 2017-től pedig elektromos buszok érkeznek Pécsre.
Új bázis, olcsóbb szolgáltatás
A cél az, hogy Pécs az öt legolcsóbb magyar város között legyen, és célunk a közcégek átalakítása oly módon, hogy azok „önköltségi” áron adhassák szolgáltatásaikat. Létrejön az Új Pécsi Szolgáltatók Bázisa, ami a városi cégek közös javító- és szervizbázisa lesz. Tovább korszerűsítik a távhőhálózatot.
Változások a szociális területen
A normális közösségi együttélésre képtelenek problémáját szeretnék megoldani akár szigorúbb szankciókkal, szabályokkal is. Miközben alapvetően fontosnak tartják a bajba jutottak támogatását, felülvizsgálják a szociális segélyek és juttatások rendszerét és feltételeit Pécsett. A fogyatékkal élők foglalkoztatása szintén a célok között van. Folytatják a pécsi egészségügy fejlesztését, új eszközök beszerzését, megduplázza a város a házi segítségnyújtó készülékek számát is.
Több kamera, több rendőr
Folytatják a térfigyelő kamerák felszerelését, amelyek képeit már szakképzett személyzet követ figyelemmel egész nap. Olyan mobiltelefonos jelzőrendszert vezet be Pécs, amely baj esetén egyetlen gombnyomással riasztja a legközelebbi rendőrt, de több egyenruhás is lesz a városban.
Folytatódik a több hektáros park építése Tüskésréten, az állatkert teljes átalakítása, de felújítják a városi jégpályát, valamint szabadtéri pályákat építenek, Az elképzelések szerint elkezdik tervezni a pécsi aquaparkot. Szintén megújul a TV-torony környezete, épül egy gyermek- és felnőtt játszótér, erdei downhill pálya is, valamint egy jégpálya kialakítása is a tervek között van.
Kulturális fejlesztések
Belvárosi Múzeumi Központot alakítanak ki, amely régészeti, néprajzi és helytörténeti kiállítást is magában foglal majd. Belvárosi közösségi kerteket, „titkos átjárókat” hoznak létre a Szent István tér, a Széchenyi tér és a Ferencesek utcája környezetében. Megújul a Balokány és a Barbakán, valamint a Sétatér is. Folytatják a Nick-udvar felújítását is: az emeleti részén irodákat, üzleteket és lakásokat alakítanak ki. A fesztiválkínálatot is erősíti Pécs, évente 150 saját szervezésű, nagyszabású közösségi rendezvényt tartanak a városban.