-0 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapAbszolút NőAzt választjuk, aki hasonlít ránk?

Azt választjuk, aki hasonlít ránk?

Ki ne választana olyan partnert nőként, aki hasonlít édesapjára? Hát azok, akik nem voltak jóban az apjukkal gyermekkorukban. A Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport egyik tagja ezt tudományosan is bizonyította, hiszen összefüggést vélt felfedezni a szülő-gyermek kapcsolat, és a későbbi párválasztás között. Eláruljuk mire jutottak!

Az evolúció során vésődhetett belénk az a mechanizmus, miszerint szüleinkhez hasonló párt választunk társunknak. Ez azzal magyarázható, hogy régen, tükör hiányában az emberek nem tudtak saját magukról pozitív képet alkotni, ezért inkább azokról tették, akikkel együtt éltek, vagyis a családjukról.

szerelem

Dr. Gyuris Petra, a PTE Pszichológia Intézetének egyetemi adjunktusa, kutatóvezető elmondja, régóta ismert tény a pszichológiában, hogy kora gyermekkori szakaszban az emberek nagyon érzékenyek a családi közegből kapott behatásokra, jelzésekre, impulzusokra. Hozzáteszi, hogy ez az az életszakasz, amikor a pici „megtanulja” az ellenkező nemre jellemző tulajdonságokat, amelyek felnőttkorában, a párválasztás során mintaként szolgálnak majd. A PTE Pszichológia Intézet Evolúciós Pszichológia Kutatócsoportja több mint tíz éve kutat ezen a területen, és legújabb eredményeik azt mutatják, hogy összefüggés van a gyermek-szülő kapcsolat minősége és a párválasztás között is.

– A pécsi kutatómunka során ugyanis sikerült kimutatnunk, hogy minél jobb a viszony a gyermek és az ellenkező nemű szülő között, annál nagyobb a valószínűsége, hogy később szülőjéhez hasonló arcvonású társat választ majd magának az ember – mondja dr. Gyuris Petra.

Csak az arc a fontos?

Nem, nem csupán! Egy, az etológiában közel hatvan éve ismert fogalmom, a „szexuális imprinting (bevésődés)” kimondja, hogy az élőlények életük korai szakaszában családtagjaik, rokonaik jellemző tulajdonságait képesek megtanulni, majd később, a párválasztás során ezeket a tulajdonságokat kutatják partnereikben, és azokat részesítik előnyben, akik rendelkeznek ezekkel a jellemvonásokkal. Ez a bevésődés azonban főleg az állatvilágban ismert, de az utóbbi évek tudományos vizsgálatai az embernél is valószínűsítik ezt a folyamatot.

szexizmus

– Más nemzetközi vizsgálatok pedig azt mutatták ki, hogy azok a lányok, akiknek édesapjuk idősebb az átlagosnál, vonzóbbnak találják az idősebb arcú férfiakat azoknál a hölgyeknél, akiknek édesapjuk fiatalabb, vagyis 30 év alatti – mondja a pécsi egyetemi adjunktus.

Egy másik, rivális elmélet szerint a párválasztásban és a barátválasztásban a hozzánk hasonlókat részesítjük előnyben, akkor ha az ellenkező nemű szülőnkkel nem volt pozitív a gyermekkori kapcsolatunk. Bizonyos számítógépes szimulációkban kiderült ugyanis, hogy részrehajlóbbak vagyunk a hozzánk hasonlókkal – legalábbis dr. Gyuris Petra szerint.

Idegeneknél is érvényes

– Kísérleti játékokkal végzett kutatások eredményei is abba az irányba mutatnak, hogy azokban a kétes helyzetekben, amikor eldönthetjük, hogy idegenekkel együttműködünk vagy sem, azok mellett az emberek mellett tesszük le a voksunkat, akik bizonyos tulajdonságokban hasonlítanak hozzánk – mondja dr. Szijjártó Linda egyetemi tanársegéd. Hozzáteszi: ez a hasonlóság nemcsak az arcvonásokat illeti, hanem a közös célokat, érdeklődési köröket, de akár személyiségvonásokat is.

Bemutatkozás

Hol tart a kutatás?

Jelenleg a legmodernebb számítógépes eszközökkel vizsgálják az arcok közötti hasonlóságokat. Az eljárás során mesterséges arcot hoznak létre, amely 60%-ban egy konkrét, kísérleti alany vonásait tartalmazza. A pécsi kutatók kimutatták, hogy a kísérleti személy – bár saját vonásait nem ismeri fel a mesterségesen létrehozott ellenkező nemű arcban – szexuálisan vonzóbbnak találja azt, mint más arcokat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő