Ternák Gábor pécsi infektológus professzort nevezték ki ősszel Magyarország nigériai nagykövetének. A pécsi professzort első benyomásairól kérdeztük, no meg arról, megbánta-e már, hogy elfogadta a megbízatást.
– Milyen körülmények jellemzik az országot?
– Hatalmas a kontraszt a fővároson belül is. Az egyik oldalon komoly a szegénység, a pénztelenség, míg a másikon, a városközpontban mindenki autóval jár, a bevásárlóközpontokban pedig szinte bármit meg lehet kapni. Az autóforgalmat nagy sugárutak teszik könnyűvé, mindenütt építkezések zajlanak, a befektetési kedv jelentős a fővárosban. Februárban ugyanakkor választások lesznek, ami miatt arra kell készülni, hogy sűrűbben történnek amúgy sem ritka erőszakos, terrorista akciók.
– Milyen a környék, ahol élnek?
– Ideiglenes szállást kaptunk, egy új építésű lakásról van szó, amely egy lakótelepen áll a városközponttól 23 kilométerre. Csak később költözhetünk be a rezidenciára a belvárosba, várhatóan januárban hurcolkodunk. Eddig minden rendben volt, bár a városnak vannak olyan pontjai, amelyeket közel sem mondanék biztonságosnak. Ezzel együtt láttam én már különb dolgokat is Afrika más részein.
– Külön gondoskodnak a biztonságáról?
– Nincs személyi testőröm, ha erre gondol. Viszont a biztonság kedvéért mindenhová autóval visz a nagykövetség sofőrje. Előre lejelentem, mikor és milyen útvonalon közlekedek, hogy tudjanak segíteni, ha esetleg szükségem van rá.
– Milyenek az ételek italok, a boltok felszereltsége?
– Jól felszereltek a nagyobb üzletközpontok, de a hagyományos magyar ízeket itt hiába keressük egyelőre. A legjobb dolog, amit eddig ettem Nigériában, az a magyar téliszalámi volt, amit magammal vittem otthonról.
– Hogyan néz ki egy napja?
– Konkrét listám van arról, kiket kell felkeresnem, s milyen ügyekben kell képviselnem Magyarország érdekeit; a tárgyalások mellett diplomaták, üzletemberek részvételével zajló fogadásokon is részt veszek esténként. Még számos terület vár kibontásra a két ország kapcsolatában. Nem bántam meg, hogy elvállaltam a felkérést.